Aralık 2, 2022

Yazıcıdan Okul Çıkartmak Mümkün Mü?

Görsel: Balbek Bureau

Savaş, Ukrayna’da binalarla beraber çocukların hayallerini de yıktı. Hatta geleceklerini, eğitim alma haklarını, okullarını, umutlarını da… Rusya tarafından bombalanan Lviv’de 24 Şubat 2022’den beri iki binin üzerinde okul yıkıldı ya da hasar aldı. Raporlara göre 3,6 milyon çocuk dersleri kaçırma, 1,5 milyon çocuk ise akıl sağlığı sorunları yaşama riskiyle karşı karşıya. Bu durum Ukrayna’da bir neslin geleceğini tehlikeye atıyor. Bütün bu hasarı gidermek uzun yıllar alacaktır. Ancak bir yerden başlamak gerekiyor.

Teknoloji ve insani yardım kuruluşu TEAM4UA’in başlattığı projeyle dünyanın üç boyutlu yazıcıdan basılacak ilk okulu tasarlandı. Günümüzde 3D yazıcıların çok fütürist ve işlevsel tasarımlar yaptığına şahit oluyoruz. Örneğin Özel Sezin Lisesi 3D Modelleme ve Baskı Atölyesi öğrencileri, otizmli çocuklar için tasarladıkları dikkat ve duyusal bütünlük sağlaması amaçlanan oyuncakla Liselerarası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması Birincilik Ödülü almıştı. 

Tasarımcı ekibe göre okulun duvarlarını 3D yazıcıyla inşa etmek, betondan yeni bir bina inşa etmekten daha hızlı ve daha hesaplı olacak. Ayrıca TEAM4UA Stratejik Komite Üyesi Charles Tiné’nin dediğine göre enerji tüketimi açısından daha verimli, yani geleneksel inşaat teknikleriyle karşılaştırıldığında çok daha sürdürülebilir bir yöntem. 3D yazıcıyla üretilen yapıların daha uzun ömürlü olduğu ve yalıtımının çok daha iyi yapılabildiği de bu projeyi muhteşem kılan diğer özellikler.

Eğer bu proje başarılı olursa, Ukrayna’da savaşta zarar gören tüm şehirler 3D yazıcılarla kısa sürede yenilebilecek. Teknoloji, birçok problemimize yaratıcı çözümler üretmemizi sağlayabilir. Geleceğin getirebileceği güzellikleri birlikte keşfedeceğiz.

1


YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi