25 Mayıs 2016

Ünlü Çocuk Kitabı “Aç Tırtıl”ın Başarısının Sırrı Nedir?

Ünlü resimli çocuk kitabı “Aç Tırtıl”ın yazarı ve illüstratörü Eric Carle kolajlardan oluşan ikonik kitabını nasıl hazırladığını, çocukların bu kitabı neden bu kadar çok sevdiğini anlattı.

Eric Carle’ın “Aç Tırtıl”ı tüm dünyada milyonlarca çocuğun kalbini kazandı, 62 dile çevrildi, ilk basıldığı 1969 yılından beri 41 milyon sattı ve en fazla satan 10 çocuk kitabı arasına girdi. İngiliz The Guardian Gazetesi “AçTırtıl” sahne şovunun Broadway’den sonra İngiltere’de de gösterime girmesi nedeniyle bir röportaj yayınladı.  

“Aç Tırtıl” bu kadar başarılı olmasını neye borçlu sizce?

Doğrusu uzun zaman bu kitabın nasıl bu kadar popüler olabildiğini anlamamıştım. Ancak zamanla şuna inanmaya başladım; birçok çocuk kendini küçük, ehemmiyetsiz, savunmasız tırtılla özdeşleştiriyor ve sonrasında tırtıl muhteşem bir kelebek olduğunda büyük bir coşku yaşıyor. Şöyle bir mesajı var: Ben de kanatlarımı (yeteneklerimi) açabilirim ve dünyaya uçabilirim. Dünyadaki tüm çocuklar aynı kaygıyı taşıyor: Büyüyecek miyim? Bir yetişkin olabilecek miyim? Sanırım kitap çocuklara umut veriyor.

Kolajlarınızı nasıl hazırlıyorsunuz?

Kolaj illüstrasyonlarımıelde boyadığım dokulu kağıtlarla yapıyorum. İnce, yarı saydam dokulu kağıtları akrilikle boyayarak kendi doku ve renk paletimi yaratıyorum. Daha sonra bu renkli kağıtları kesiyor, yırtıyor, illüstrasyon panoma yapıştırıp bir artwork yaratıyorum.

Hangi sanatçı ve yazarları beğeniyorsunuz?

Favori sanatçılarım arasında renkli, düşsel resimleriyle Paul Klee (1879 -1940), Orta Avrupa’nın köylülerini konu alan resimleriyle Pieter Brueghel (1525- 1569) geliyor. Diğer sanatına hayran olduğum illüstratörler arasında Leo LionniMaurice SendakJose Aruego,Lisbeth ZwergerMitsumasa AnnoEzra Jack KeatsJerry Pinkney,Chris Van Allsburg’u sayabilirim.  Bu resimli kitap sanatçılarının her birinin bireysel, özgün bir stili ve yaklaşımı var ve hepsi kendi ruhundan konuşuyor.

Sizin gibi yazar veya illüstratör olmak isteyen çocuklara ne tavsiye edersiniz? 

Genellikle şu sihirli kelimeyi söylüyorum “YAPIN” (DO IT). Cesaret vermek istiyorum ama ben sadece kendi deneyimimden yola çıkarak bir örnek sunabilirim o da sadece bir yaklaşımı temsil eder. Önemli olan birçok farklı resimli kitap sanatçısının işlerini incelemek, tanımaktır. Sonra da kendi hayal gücünüzü kullanarak kendi özgün sanatınızı oluşturursunuz.

En sevdiğiniz renk hangisi?

Sarı rengin büyük hayranıyım ama gerçekten bütün renkleri seviyorum.

Issız ada kitabınız hangisidir?

Kitabım “Arkadaşım Olur musun?” (Do You Want to be My Friend) benim favorim. Çünkü çocuklar için arkadaşlık çok önemli. Benim için de çok önemli.  

 www.theguardian.comYORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi