Temmuz 3, 2012

Staj Yaparak Mesleğe Hazırlanmak İçin 6 Basamak

İşverenler belli konularda eğitim görmüş olanları değil o konularda iş deneyimine sahip olanları tercih ediyorlar. Bu yüzden okulların ve eğitimcilerin öğrencilerini staj yapmaları konusunda yönlendirmeleri ve cesaretlendirmeleri son derece önemli.

Gençleri tutkulu oldukları konulara yönelterek eğitim yapan okullar staj görmeyi de destekliyor. The MET’in başı çektiği “Big Picture Schools” da öğrencilerinin iki günlerini okul dışında geçirmelerini sağlayarak bu yaklaşıma katılıyorlar.

Bunu duyan kişiler genellikle, okulun her bir öğrencisine nasıl staj imkanı ayarladığını merak ediyor. İşin doğrusu ayarlamıyorlar. Öğrencilerini staj imkanlarını kendileri yaratmaları konusunda destekliyor ve yol gösteriyorlar.

İşte doğru yerde staj yapmanın altı basamağı:

Keşfetme: Öğrencilerle ilgi alanları konusunda konuşun ve hangi konuda tutkulu olduklarını keşfetmelerine yardımcı olun.

Araştırma: İlgi alanı konusunda hangi kuruluşlar yardımcı olabilir araştırın.

İletişime Geçin: İlgi duyulan kurumla iletişime geçin. Bu konuda meraklı bir öğrenci olduğunuzu belirtin ve kurumdaki ilgili kişiyle görüşmek istediğinizi söyleyin.

Gölgesi olun: Beğendiğiniz kurumla iletişime geçtikten sonra bir çalışanın bir günlük gölgesi olmayı teklif edin. Böylece onu izleyerek istediğiniz meslek hakkında gerçekçi bir fikir edinebilirsiniz. .

Bağlantı kurun: Bir çalışanın bir günlük gölgesi olduktan sonra 1) Birkaç gün daha bunu denemeyi isteyebilirsiniz 2) Bir sömestır boyunca size staj imkanı sağlayarak mentörünüz (danışman) olmalarını teklif edin.

Değerlendirin: Sömestır boyunca mentörünüzün ve stajın doğru seçim olup olmadığını değerlendirin. Ne daha iyi olabilir? Hangi konuda iyisiniz? Eğer seçimini doğru olduğunu düşünüyorsanız devam etmek istediğinizi belirtin. Eğer doğru gelmiyorsa neler öğrendiğinizi değerlendirin ve diğer seçenekleri araştırın.

Anthony Cody bize gösterdi ki okullar öğrencilere vasıflı çalışanlar olmayı öğretmek konusunda başarısız değil. Ancak gerçek çalışma hayatına hazırlamak konusunda yetersiz. İşverenler, belli konularda eğitim görmüş olanları değil o konularda iş deneyimine sahip olanları tercih ediyorlar. Bu yüzden okulların ve eğitimcilerin, öğrencilerinin staj yapmaları konusunda onları yönlendirmeleri ve cesaretlendirmeleri son derece önemli.

Makaleyi İngilizce okumak için: http://networkedblogs.com/z49w5YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi