Nisan 15, 2014

Sanatın Derslere Entegrasyonu: Müzik ve Müfredat

Derslerinize sanat entegre etmek için dört dörtlük bir sanatçı olmanıza gerek yok. Siz zaten, bir öğretmen olarak sanatı entegre etmek için gerekli tüm becerilere sahipsiniz. Yapmanız gereken tek şey, uygulama açısından bazı pratik bilgilere sahip olmak.

Dr. Karin Nolan – www.edutopia.org

Ben kumar seven bir insan değilim ama öğrencileri engaje edecek, test sonuçlarını yükseltecek, stardartların altında notlar alan ilgisiz öğrencilerin ilgisini artıracak, öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirecek, yeni durumlara yeni kavramlar bulmalarını sağlayacak, öğrenme süreçlerini öğrenciler ve öğretmenler için daha eğlenceli kılacak bir metod üzerine garantili bir bahis oynamam gerekse; “sanat entegre edilmiş öğrenme” metodunun üzerine oynardım.  

Eski bir K12 müzik öğretmeniyim. Şimdiyse kolej öğrencilerini müzik kariyerlerine hazırlıyorum. Yaratıcılık ve problem çözme yetilerini sanat eğitimi üzerinden kazanmalarının, öğrencilerimi gelecekteki başarıları için hazırladığına eminim. Müfredata sanat entegre etme yöntemlerimi sizinle paylaşmaktan gurur duyuyorum.

Niye sanat entegre etmeye direniriz?

Sanat entegrasyonunun bu kadar belirgin yararları varsa niye bazı öğretmenler bunu kullanmaz? İki büyük düşünsel (zihinsel) engel buna neden olur:
Ben müzisyen, şarkıcı veya sanatçı değilim. Dolayısıyla sanat formlarıyla kendimi rahat hissetmiyorum.”
“Müfredat dışına çıkıp ekstra birşey yapmak için zaman yok”.

Zihinsel engelleri kırmak

Elbette, derslerinize sanat entegre etmek için dört dörtlük bir sanatçı olmanıza gerek yok. Siz öğretmen olarak zaten yaratıcı ve özgünsünüz. Öğretmenler hızlı düşünüp anında reaksiyon vermeliler, koşullara göre planlarını değiştirebilmeliler, içeriğe farklı açılardan yaklaşabilmeliler, “özgün olmayı” cesaretlendirmeliler, ilham verebilmeliler, büyümeyi teşvik etmeliler.

Derslere sanat entegre etmek, müfredattan zaman çalmaz. Müfredatı sanat üzerinden öğreteceksiniz, ayrıca sanat öğretmeyeceksiniz.

Yanlış düşüncelere saplanmak, öğrencilerin yaratıcılıklarını, öğrenme heveslerini, özgünlüklerini açığa çıkarmanıza engel olabilir. Siz zaten, bir öğretmen olarak sanatı entegre etmek için gerekli tüm becerilere sahipsiniz. Şimdi bu konuya eğilme ve tadını çıkarma zamanı.

Sanat entegreasyonu nasıl planlanır? 

Sanat derslere entegre edilirken, nereden başlanacağı önemli bir sorundur. Aşağıdaki rehber size yardımcı olacaktır. Önce irdeleyeceğiniz konuyu veya konsepti seçin. Aşağıdaki soruları kendinize sorun. Aklınıza gelen her fikri not edin. Bu yaratıcı beyin fırtınası öğrencilerinizi sınav kağıtlarının ötesine götürecek, bir öğretmen olarak sizin yaratıcılığınızı açığa çıkaracak ve öğrenme sürecinde öğrencilerinizin keyif almasını sağlayacak.

Her seviye için beyin fırtınası soruları:
Tarihsel arka plan nedir? Öne çıkan sanat, müzik, yemek, dans, edebiyat, kıyafet nedir?

 1. Konu bir skeç olarak yazılıp, öğrenciler tarafından oynanabilir mi?
 2. Konu veya tarihi bir resim olarak çizilebilir mi? Heykeli yapılabilir mi?
 3. Konuyu hareketlerle nasıl yorumlayabiliriz?
 4. Neden – Sonuç ilişkisini yaratıcı hareketlerle gösterebilir miyiz?
 5. Konuyla ilgili müzik yapıtı var mı?
 6. Konu hakkında öğrenebilceğimiz şarkı var mı?
 7. Öğrenciler bu konuyla ilgili bir şarkı yazıp söyleyebilirler mi?
 8. Önemli yerleri hatırlamaları için siz bir şarkı yazıp öğrencilere söyletebilir misiniz? Öğrenciler yaratıcı bir koreografiyle sözleri beden hareketleri ve dans olarak temsil edebilirler mi?

Anasınıfı için ders fikirleri

 1. Hayvan tanımlamaları ve özellikleri: Saint-Saëns’in  “Carnival of the Animals”ı çalıp öğrencilerin müzikle hareket etmelerini ve hangi hayvanın tasvir edildiğini bilip hayvanları taklit etmelerini isteyebilirsiniz. Daha sonra kendi favori hayvanlarını çizip, onun hakkında bir şiir yazabilirler.  
 2. Sayı farkındalığı: Matematik soyut bir kavram olduğundan hareket ve sesle öğretilebilir. Solo, düet, beşli, 100 kişilik orkestrada seslerin nasıl değiştiğini gösterin. Sonra sınıftaki enstrümanlarla, vücutlarıyla öğrencilerin müzik yapmalarını sağlayın. Böylece öğrenciler matematiğin kendisi olsun.
 3. Geometrik biçimler farkındalığı: Öğrencilerin müzikle şekilleri “yönetmeleri” sağlayın. Müziğin ritmine göre havada şekiller çizmelerini isteyin. Mesela: yavaş bir vals (Uyuyan Güzel Valsi vs) üç vuruşludur, dolayısıyla bir üçgen çizilebilir. Birçok pop şarkısı dörtvuruşludur, dolayısıyla dörtgenler çizilebilir. Hızlı valsler güçlü tek vuruştan oluşur, daireye iyi bir örnek olur. İleri öğrenciler “Görevimiz Tehlike” gibi tema müzikleriyle, beşgenler çizebilir. Öğrencilerin gerçek orkestra şefleri gibi net ve keskin çizgiler çizmeleri önemlidir.

Sanat entegre edilmiş derslere öğrenciler daha iyi odaklanır çünkü bu onları geleneksel öğrenmenin sınırlarının dışına çıkarır. Duyar, görür, hisseder ve sanat aracılığıyla içeriği özümserler.

İyi şanslar ve eğlenceli planlamalar.YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi