Kasım 6, 2021

Nasıl Umutlu Bir Gelecek Tasarlarız?

Bir çocuğun umutlu bir zihin yapısına sahip olmayı öğrenmesi demek, bunu bir daha unutmaması demek. Umutlu gelecekler de kaynağını çocuklarda buluyor: Umutlu bir gelecek tasarlamak, umutlu çocuklar yetiştirmekten başlıyor.

Umudu bulmak, onu kaybetmek kadar kolay olsaydı keşke, değil mi? Aslında sandığımızdan daha kolay çünkü araştırmalar, umudun ölçülebilir, öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir yeti olduğunu gösteriyor. Peki, umutlu bir gelecek tasarlamak mümkün mü, nasıl yapılabilir, nereden başlamalı?

Özel Sezin Okulu Tohum Çemberi, bu yılki ilk temasını “Umut” olarak belirledikten sonra yaptığı araştırmalar sırasında tanışmış Hope Studies Central’la. Kanada Alberta Üniversitesi bünyesinde kurulan bu araştırma birimi, 29 yıldır insan hayatında umudun uygulanma yöntemleri üzerine çalışıyor. Öğretmenlerin sınıfta umudu öğretmesi ve umudun çocukların içine işlemesini sağlamak en önemli misyonlarından biri. Bunun sebebi, umutlu öğrencilerin daha öz güvenli büyümeleri, hedef koymada, hedefe ulaşmada daha başarılı olmaları ve okulda daha sürekli bir tutum sergilemeleri. Bir çocuğun umutlu bir zihin yapısına sahip olmayı öğrenmesi demek, bunu bir daha unutmaması demek. Aslında her şey gibi umutlu gelecekler de kaynağını çocuklarda buluyor: Umutlu bir gelecek tasarlamak, umutlu çocuklar yetiştirmekten başlıyor. Hope Studies Central Direktörü Dr. Denise Larsen, Edmonton Okulları 5. Sınıf Öğretmeni Amy Badger ve Alberta Üniversitesi Doktora Öğrencisi Chelsea Hobbs’un katılımıyla “Nasıl Umutlu Bir Gelecek Tasarlarız?” panelinde, umudun eğitime entegrasyonu konuşuldu. 

İşte daha umutlu bir gelecek yaratabilmek için öneriler:

  • Umudu çağrıştıran çalışma ortamları yaratın: Sınıfın panolarını çocukların umuda dair yazdığı mesajlarla süslemek, öğrencilerin rahat bir şekilde zaman geçirebileceği konforlu oturma alanları tasarlamak, etrafı “umut” sözcüğüyle donatmak… Hatta sınıfta tahtanın önüne bir halı koyabilir, her güne öğrencilerle o halıda oturarak ve sohbet ederek başlayabilirsiniz.
  • “Umut…” şiiri yazın: Sınıflarda “Umut Nedir?” diye sorarak hep beraber bir “umut” şiiri oluşturabilirsiniz. Bu şiirler daha sonra sınıfların kapılarına asılabilir, böylece tüm koridorlar umut dolar!
  • “Olası Benlikler” çalışması yapın: Hope Studies Central’ın lise öğrencileriyle yapmayı önerdiği bir çalışma bu. Öğrencilerden şu an oldukları kişinin dışına çıkıp, “Başka kimliklerde nasıl biri olurdunuz?” sorusu etrafında alternatif senaryolar yazmalarını istiyorlar. Bu ihtimalleri düşünmenin öğrencilere çok iyi geldiğini gözlemlemişler. Size bir soru: Şu an Norveç’te ya da Sudan’da yaşıyor olsaydınız, nasıl biri olurdunuz?
  • “Umut Dolu Kahramanım” konulu yazılar yazın ve birbirinizle paylaşın: Öğrencilerin onlara umut veren bir kahraman seçip, bu kahramanın neden onlara umut verdiğini anlattıkları bir kompozisyon yazmasını isteyebilirsiniz. Umutlu olmanın, umut vermenin bir süper güç olduğunu hatırlatmıyor mu size de bu? Hem de herkesin öğrenebileceği bir süper güç! Bu çalışmayı Kanada’da yaptıklarında görmüşler ki bazı öğrenciler aile üyelerini, bazıları ünlü kahramanları seçiyor. Acaba bizim öğrencilerimiz kimleri seçerdi?
  • Ailelerle “Umutlu Bir Şarkı” etkinliği yapın: Bu, Edmonton Okulları’ndan Amy Badger’ın öğrencilerine ev çalışması olarak verdiği bir etkinlik. Öğrencinin ailesiyle birlikte umutlu bir şarkı bulmasını istiyor ve sınıfta hep beraber bu şarkıları dinliyorlar. Hatta Amy Öğretmen’in kendi oğlu bu çalışmayı yaptıktan sonra radyoda duyduğu her şarkı için soruyormuş: Anne, bu umutlu bir şarkı mı?
  • Umutlu fotoğraflar çekin: “Umut” çok soyut geliyor kulağa, evet, ama onu somutlaştırmak da mümkün. Umut her gün karşımıza farklı şekillerde çıkabiliyor; bu anları yakalayıp fotoğraflamayı deneyebilirsiniz.

Umut dolu bir geleceğe!

“Nasıl Umutlu Bir Gelecek Tasarlarız?” Paneli YouTube kaydına şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=eV4YFIaI61E

Hope Studies Central internet sitesi: https://sites.google.com/a/ualberta.c…

SHARP-SMH internet sitesi: https://sharp.wp.educ.ualberta.ca/

Fleming, N. (2021, 26 Mart). In schools, finding hope at a hopeless time. Edutopia. 27 Ekim 2021’de şuradan alınmıştır: https://www.edutopia.org/article/schools-finding-hope-hopeless-time. 

1


YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi