Mart 11, 2019

Nasıl İyi Bir MUN Konuşmacısı Olunur?

Son olarak Japonya’da düzenlenen JMMUN Konferansı’na katılan Özel Sezin Okulu JMUN Kulübü öğrencileri, iyi bir MUN konuşmacısının hangi özelliklere sahip olması gerektiğini paylaştılar.

İki dakikadan az bir sürede sizinle farklı görüşleri savunan kişileri nasıl ikna edebilirsiniz? MUN delegelerinin başarmaya çalıştığı bu görev zaten yeterince zor olan “topluluk önünde konuşma” meselesini daha da stresli hale getirebilir. Mymun yazarı George Mullens’ın derlediği önerilere göre MUN konuşmacıları gerginliklerini azaltmak ve etkili bir konuşma yapmak için çeşitli yöntemler uygulayabilirler. Örneğin konuşmayı ezberlemek yerine temel noktaları maddeleyip doğaçlama yapmak ve önemli mesajları vurgulamak diğer delegeleri ikna etmeye yardımcı olabilir. Doğaçlama yapmak konuşmacının vücut diline ve ses tonuna odaklanmasına da katkı sağlar.

Bunlar herkesin uygulayabileceği yöntemler olsa da her konuşmacının rahatlamak ve dinleyiciler üzerinde etki bırakmak için farklı taktikleri vardır. Biz de Özel Sezin Okulu JMUN Kulübü öğrencilerine “İyi bir MUN konuşmacısı nasıl olmalı?” sorusunu sorarak onların benimsediği yöntemleri öğrendik. Son olarak 5-12 Şubat tarihlerinde Japonya’da Senzoku Gakuen Okulunda düzenlenen JMMUN (Japan Metropolitan Model UN) Konferansı’na katılan öğrenciler, başarılı bir MUN konuşmacısının özelliklerini paylaştılar.

Rana Kechriotis (7. sınıf öğrencisi):

İyi bir MUN konuşmacısı çok hızlı veya yavaş konuşmaz. Ses tonunu değiştirerek, mantıklı nedenler sunarak, söylediği cümleyi farklı kelimelerle bir daha asla tekrar etmeyerek ve olabildiğince kaliteli bir metin kullanarak konuşur. MUN konuşmacısı devlete ve topluma hitap eder, bir ülkeyi temsil ettiği için sanki o ülkede yaşayan bir vatandaşmış gibi davranması gerekir. Bu aynı zamanda farklı kültürleri daha iyi anlamasını sağlar.

Ali Tunçbilek (8. sınıf öğrencisi):

Bence iyi bir MUN konuşmacısı olmak istiyorsanız öncelikle konsantrasyonunuzun bozulmaması lazım, dikkatinizi tamamen konferansa vermelisiniz. Dezavantajlarla başlasanız bile çok iyi dinlemeniz ve not almanız gerekiyor. Diğer delegeler konuşma yaparken veya düşünceler tartışılırken hangi kilit soruları sorarak karşı tarafı zorlayabileceğinizi düşünmelisiniz.

Nil Tokyay (8. sınıf öğrencisi):

Bence iyi bir MUN konuşmacısı öncelikle güler yüzlü olmalı. Evet, orası çok ciddi bir yer ancak güler yüzlü olmaktan taviz verilmemeli çünkü bu diğer delegelerin de rahatlamasına yardımcı oluyor. Örneğin yaşça küçük öğrenciler daha stresli olabiliyorlar ve çok ciddi bir ortamda konuşmaktan çekinebiliyorlar. Tabii güler yüzlü olurken beden dilini de etkili bir şekilde kullanmak gerekiyor.

Kerem Özkan (8. sınıf öğrencisi):

İyi bir MUN konuşmacısı olmak için mutlaka yapmanız gereken iki şey var: Konuştuğunuz konu hakkında iyice bilgi sahibi olmalı ve kendinize güvenmelisiniz. Ayrıca diğer delegeleri dikkatle dinlemeli ve argümanınızı ona göre şekillendirmelisiniz.

Sude Sürer (8. sınıf öğrencisi):

Etkili bir MUN konuşmacısı olmak için her şeyden önce kendinizi zorlamanız gerekiyor. Kendinize çok güvenmeseniz, insanlar önünde rahat hissetmeseniz bile ayağa kalkıp konuşma cesareti göstermelisiniz. Her konuşma, her konferans yeni bir deneyimdir ve ne kadar çok deneyim edinirseniz özgüveniniz o kadar gelişir. Böylece gelecekteki konuşmalar öncesinde de kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Kaynak: https://mymun.com/blog/public-speaking-105?utm_source=newsletter&utm_medium=emailYORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi