Nisan 9, 2019

Otizmli Çocuklar İçin Eğitsel Bir Oyuncak: Life in Balance

Özel Sezin Lisesi 3D Modelleme ve Baskı Kulübü öğrencileri, otizmli çocuklar için tasarladıkları “Life in Balance” ile Darüşşafaka Liselerarası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması’nda birinci oldular.

Günümüzde tasarım hayatımızı kolaylaştıran bir araç olmanın ötesinde pek çok konuda farkındalık kazanmamızı sağlayan çok disiplinli bir alan. Bunun çarpıcı bir örneği ise Özel Sezin Lisesi 3D Modelleme ve Baskı Kulübü öğrencilerinin Darüşşafaka Liselerarası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması’nda sergilediği “Life in Balance” adlı tasarım.

“Life in Balance” özel eğitime ihtiyaç duyan ve belirli bir otizm spektrumunda bulunan çocuklar için tasarlanmış, farklı algoritmik görevlerin kurgulanabileceği eğitsel bir oyuncak. Odaklanma, el-göz koordinasyonu, algılama, ince ve kaba motor, duyu bütünleme, duyusal bilgiyi anlama, organize etme ve yorumlama gibi pek çok alanda çocuk gelişimini destekliyor. Bu yenilikçi tasarımla katılımcı 25 okul arasında birinciliği elde eden takım üyeleri Yonca Yararbaş, Kerem Şahin ve Ege Batıkan; fikrin somutlaşma sürecini, projenin aşamalarını ve karşılaştıkları zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini paylaştılar.

Otizmli çocuklar için eğitsel bir oyuncak tasarlama fikri nasıl oluştu?

Kerem Şahin: Projeye başlarken pek çok fikrin üstünden geçtik ancak bir tanıdığımızın çocuğunun otizmli olması nedeniyle ve ona yardım etmek amacıyla bu konuya yöneldik. Çocuğu gündelik yaşam içinde gözlemleyerek ve hassasiyetlerini inceleyerek ilk adımı attık.

“Life in Balance”ın tasarım süreci nasıl gelişti?

Yonca Yararbaş: Fikri bulduktan sonra var olan ürünleri inceledik. Bunları nasıl geliştirebileceğimizi düşünüp değişik çizimler yaptık ve sonrasında tasarımımızı 3 boyutlu hale getirdik.

Ege Batıkan: Piyasada satılan otizm oyuncaklarını derledikten sonra denge unsurunu ekleyerek ve ortaokulumuzun rehberlik biriminden de yardım alarak pedagojik bir bakış açısıyla yeni bir ürün oluşturduk.

Hangi programı kullandınız?

Ege Batıkan: Yarışmanın bir zorunluluğu olarak Fusion 360 programını kullandık. Kulüpte bu programı en başından beri öğreniyorduk. Açıkçası eğitimde yer alan komutların çoğunu biz kullanıyorduk ancak kulüpte öğrenmediğimiz bazı komutları da öğrenme fırsatı yakaladık. Bunları da projede kullanarak daha rahat bir tasarım süreci yaşadık.

Yarışma boyunca yaşadığınız zorluklar nelerdi? Karşılaştığınız problemleri nasıl çözdünüz?

Ege Batıkan: Açıkçası tasarım süreci ve yarışma genel olarak zorluydu. Sadece altı saatimiz vardı. Kulağa uzun bir süreymiş gibi gelse de basit bir tasarım için bile ortalama 2-3 gün harcandığını hesaba katmak gerekiyor. Dolayısıyla altı saatte denge temelli karışık bir tasarım yapmak, yeni öğrendiğimiz komutlara adapte olmak kolay değildi. 

Yarışmada ayrıca belirlenen hacim sınırını geçmememiz gerekiyordu. Bunun için malzemeden olabildiğince kıstık. Örneğin üründeki tablanın altı ilk tasarımda düzdü, biz de hacimden kazanmak için altta delikler açtık.

“Life in Balance” geliştirebilir bir ürün mü?

Yonca Yararbaş: Ürünümüz hem kullanıcılardan hem de profesyonellerden görüş alınarak daha da geliştirilebilir. Aynı zamanda üst şablondaki şekiller değiştirilerek yeni oyuncaklar yaratılabilir. 3 boyutlu yazıcı kullanılarak basıldığı için herkesin kolaylıkla erişebileceği ve düzenleyebileceği bir tasarım.

Sizce yarışmayı kazanmanızda en önemli etken neydi?

Kerem Şahin: Bence yarışmayı kazanmamızın temel sebebi otizmli çocukların yaşadığı zorlukları kavrayıp iyi bir çözüm üretmemiz. Konunun uzmanlarından bilgi alarak ve bu bilgileri sentezleyerek bir ürün ortaya çıkarmayı başardık. Ayrıca ürünümüzü test ederek kullanışlı olduğunu da onayladık.

Yonca Yararbaş: Bu süreç boyunca öncelikle kendimiz otizm hakkında farkındalık kazandık. Sonra da kazandığımız bu farkındalığı yarışmadaki herkese yaymaya çalıştık. Otizm konusunda yeterli farkındalık yok. Biz de elimizden geldiğince insanları bu konuda bilgilendirmeyi amaçladık.

Bu Twitter adresi üzerinden “Life in Balance” ürününü indirerek 3D yazıcıyla yazdırabilir ve kullanabilirsiniz. Ayrıca lifeinbalance@sezin.k12.tr adresine mail atarak ürünün nasıl geliştirilebileceğine dair fikrinizi paylaşabilirsiniz.1 Comment

YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi