Nisan 10, 2012

Matematik mi? Artık Hiç Problem Değil

Tabletler ve akıllı tahtalar gibi teknolojik gereçler, öğrencilerin matematiğin bir düşünce ve yaşam tarzı olduğunu kavramasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Pınar Turan / Özel Sezin Okulu – Matematik Bölüm Başkanı

Matematik öğretimi, matematiksel bilgi ve işlem becerisi kazandırmanın yanı sıra matematiksel düşünme ve muhakeme yeteneğini geliştirmeyi hedeflemektedir.  Öğrenciler kavramalılardır ki; matematikte önemli olan sonuca ulaşmak değil,  o sonuca ulaşırken geçirilen düşünce evreleridir.  Öğrenciler matematiğin sadece bir ders olmadığı, bir düşünce ve yaşam tarzı olduğunu fark etmelidirler.

Matematik öğretiminde farklı araçlar kullanmak öğrencilerin düşünme becerilerine katkıda bulunmaktadır. Son yıllardaki öğrenci profili neredeyse doğduklarından itibaren teknoloji ile iç içe olan öğrencilerden oluşmaktadır. Böyle bir gruba sadece kara tahta ve tebeşir ile bir şeyleri kalıcı olarak öğretebilmek oldukça zordur.  Sadece öğretmenin konu anlattığı tek taraflı öğrenme ortamlarının yerine, teknolojiyi kullanarak, düşünmeyi, ilişki kurabilmeyi ve keşfetmeyi hedefleyen ve matematiği görselleştiren öğrenme ortamları yaratılabilmektedir. Matematik genel anlamda öğrencilerin zihninde somutlaşabildiğinde onlar için daha anlaşılabilir ve başarılabilir bir hale gelmektedir.

Pisagor Teoremi Üzerine Yeni Bir Uygulama

Teknoloji, öğretmenlerin öğretme, öğrencilerin ise öğrenme başarılarına çok önemli bir katkıda bulunmaktadır. Bu katkıyı 2011 yılının Mayıs ayında kullanmaya başladığımız tabletler sayesinde yoğun şekilde hissediyoruz.

Tabletlerin kullanıma girmesiyle öğrencilerin derse ilgisi, katılımı gözle görülür bir şekilde arttı. Akademik anlamda zorlanan öğrenciler derste daha aktif hale geldiler. Küçük sınıflarda matematik ödevini en sona bırakan öğrenciler, tabletli dersler sonrasında matematiği ilk sıraya aldılar. Özellikle görselliğin çok önemli olduğu geometri konularında tabletlerdeki uygulamalar öğrenciler için çok büyük fayda sağlamaktadır. Bu uygulamaların yanı sıra, var olan programlar sayesinde tabletleri akıllı tahta olarak da kullanabilmekteyiz.

Öğrencileri önüne soruları ve ders notlarını hazır olarak çıkarabildiğimiz için bunları tahtaya yazmakla geçirdiğimiz sürede öğrencilerle birebir ilgilenme fırsatı elde ediyoruz.  Bu konudaki tek sorun,  var olan uygulamaların sayıca yetersiz olması.  Biz de bu sebeple, matematik öğretmenleri olarak,  uygulama geliştirme çalışmaları yapmaktayız. İlk uygulamamızı “Pisagor Teoremi” üzerine hazırladık. Bu uygulamada Pisagor teoremini günlük hayat örneklemeleri üzerine kurduk. Artık öğrenciler, Pisagor teoreminin alıştırmalarını yaparken hiç sıkılmadan düşünme ve kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklar.YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi