Nisan 3, 2018

Dans, Matematik Kadar Önemlidir

Ken Robinson yeni kitabı “You, Your Child and School”da (Siz, Çocuğunuz ve Okul) şu öneriyi getiriyor: “Dans dersleri, okullarda matematik, fen ve dil dersleri kadar önemli olmalıdır. Dans, çocukların sosyal becerilerini, iletişimlerini geliştireceği gibi test sonuçlarını bile yükseltebilecek kadar etkilidir.”

İngiliz konuşmacı, eğitimci, danışman, yazar Sir Ken Robinson, 2006 yılında Ted Talk’daki efsane konuşmasının ardından bütün dünyaya sesini duyurmuş, en yakından izlenen eğitimcilerden biri olmuştu. O zamandan beri kitapları da yok satıyor. Türkçe’de yayınlanan kitapları; Öz (Sola yayınevi), Yaratıcı Öğrenciler (Sola Yayınevi), Yaratıcılık, Aklın Sınırlarını Aşmak (Kitap Yayınevi).

Ken Robinson yeni kitabı “You, Your Child and School”da (Siz, Çocuğunuz ve Okul) yine önemli ama şimdiye kadar üzerinde durulmamış bir konuya eğiliyor ve şu önermeyi getiriyor: “Dans, yani fiziksel aktivite, okullarda matematik, fen ve dil dersleri kadar önemli olmalıdır. Dans, çocukların sosyal becerilerini, iletişimlerini geliştireceği gibi test sonuçlarını bile yükseltebilecek kadar etkilidir.”

Ken Robinson dansın önemi üzerine yapacağı bir konuşma öncesinde bu konuda bir tweet atmış. Olumlu dönüşlerin yanı sıra birçok negatif hatta alaycı cevapla karşılaşmış. Birçok kişinin dansın, matematik kadar önemli olamayacağını düşündüğünü görmüş. Gerçekten de birçok ülkede spor dersleri süreleri azaltılarak matematik artırılıyor. Ama gelin görün ki saatlerin artırılmasının çocukların matematik düzeyini iyileştirmediği görülüyor. İşte tam da bu yüzden yeni kitabında, İngiliz eğitimci bu konuya değinerek özetle şunları söylüyor;

Dans, Okullardaki Gerilimi Düşürür

“Matematiğe tabii ki karşı değilim. Matematik, insan zihninin büyük yaratıcı macerasının olmazsa olmazıdır. Ama matematik dansın dinamiklerini de kapsar. Bu matematik karşıtı bir öneri değildir, tam tersi çocuğun eğitiminde eşitlik ilkesini öne çıkaran bir öneridir. Her çocuğun eğitimde, dans ve diğer sanatlar, matematik, lisan dersleri, fen bilimleri, tarih kadar yer tutmalıdır. Dans, sarsıntılı hayatlara mutluluk, tutarlılık ve istikrar getirir, okullarda şiddet ve zorbalığa neden olan gerilimi düşürür.

Peki dans nedir? Bu, ilişkilerin, duyguların ve fikirlerin hareket ve ritim yoluyla dışa vurulan ifadesidir. Kimse dansı keşfetmemiştir. Tarih boyunca tüm kültürlerin kalbinde bulunmuştur. Dans insanlığın kalp atışıdır. Birçok stile, türe ve geleneğe sahiptir ve sürekli gelişir. 

ABD’de dans dersleri eklenen okullardaki gözlemlere göre birlikte dans etmek çocuklar arasındaki yardımlaşma ve dayanışma becerilerini geliştirmiş. Dancing Classrooms (Dans eden sınıflar) çalışmasının ardından New York’taki okullarda yapılan çalışmalarda öğretmenlerin % 81’i öğrencilerin birbirlerini daha kolay kabul etmeye başladıklarını ve birbirlerine daha fazla saygı gösterdiklerini belirtmiş. Bazı okul müdürleri, dans programına entegre olduktan sonra çocukların matematik ve okuma düzeylerinde büyük yükselişe geçtiklerini kaydetmiş.

Dans, Okul Başarısını Artırıyor

Kinesiyoloji (kas bilim) ve pediatri bölümünden araştırmacıların  fiziksel aktivitenin okul çağındaki öğrencilere etkisi konusundaki kapsamlı araştırmasının sonucu dikkat çekici. Araştırmaya göre, haftada üç  beş gün 30 – 45 dakikalık fiziksel aktivitenin obeziteyi önleyici, tansiyonu düzenleyici, kas yoğunluğunu artırıcı etkilerinin yanı sıra depresyon, stresi azaltıcı etkileri de var. Bunlar da akademik başarıyı olumlu yönde etkiliyor. Dolayısıyla uzmanlar, öğrencilerin günde bir saat fiziksel aktiviteye katılmalarını öneriyor. Bunun hafızaya, odaklanmaya ve sınıf içi tutuma etkisi çok olumlu.

Birçok okul müzik ve görsel sanatlara yer veriyor ancak dans ve tiyatro ikinci sınıf etkinlik olarak görülüyor. Halbuki dans ve tiyatronun da tüm öğrencilerin erişiminde olması sağlanmalı. Bazıları, sanat eğitiminin sadece  bu konularda yetenekli öğrencilere verilmesi gerektiğini savunuyor. Halbuki hangi mesleği seçerse seçsin sanatın insana kattıkları tartışılmaz. Nasıl matematiği sadece matematikçi yetiştirmek için, yazmayı illa yazar  yetiştirmek için öğretmiyorsak aynı yaklaşım sanat konusunda da olmalı. Sanatı, bu deneyimlerini, bilgilerini, becerilerini hayatlarına ve mesleklerine katsınlar diye öğretiyoruz.

https://ideas.ted.com/why-dance-is-just-as-important-as-math-in-school/
Sir Ken Robinson and Lou Aronica. You, Your Child and School: Navigate Your Way to the Best Education by Sir Ken Robinson and Lou Aronica. Published by Viking.YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi