Şubat 11, 2013

Bill Gates’ten Gerçek Hayata Dair Öneriler

Bill Gates geçtiğimiz günlerde bir ortaokulda yaptığı konuşmada, öğrencilere hayat hakkında okulda öğrenemeyecekleri 11 altın kuralı anlattı. “Politik olarak doğru” davranmaları öğretilen çocukların gerçek hayat karşısında başarısızlığa uğradıklarından dem vurdu. İşte Bill Gates’in hayatta başarılı olmak için verdiği 11 altın öğüt:

Kural 1: Hayat adil değildir, buna alışın.

Kural 2: Dünya sizin özsaygınıza aldırmaz. Kendinizden memnun olmadan ÖNCE, hayatta bir şey başarmalısınız.

Kural 3: Liseden mezun olur olmaz yılda 60 bin dolar KAZANAMAZSINIZ. Araba telefonu olan bir genel müdür olmadan önce bunları haketmelisiniz.

Kural 4. Öğretmeninizin katı olduğunu mu düşünüyorsanız? Patronunuz olduğunda görürsünüz.

Kural 5. Hamburgercide çalışmak standardınızın altında değildir. Büyük anne ve babalarınızın hamburgercide çalışmak için başka bir tanımı vardı: Fırsat.

Kural 6: Başarısız oldunuzsa bu ailenizin suçu değil. Yanlışlarınıza ağlayacağınıza, hatalarınızdan öğrenin. 

Kural 7: Anne babalarınız siz doğmadan önce bu kadar sıkıcı değillerdi. Bu hale, sizin faturalarınızı ödeyerek, kıyaftlerinizi temizleyerek, sizin ne kadar “cool” olduğunuzu dinleyerek geldiler. Dolayısıyla yağmur ormanlarını ebeveynlerinizin jenerasyonunun parazitlerinden kurtarmadan önce, odanızdaki bitleri temizleyin.

Kural 8: Okulunuzda kazananlar ve kaybedenler diye bir ayırım olmayabilir. Ama hayatın böyle bir ayırımı VARDIR. Bazı okullarda geçersiz not verilmesi kaldırıldı. Doğru yanıtı bulana kadar deneme şansınız olabiliyor. Gerçek hayatta böyle birşey söz konusu değildir.

Kural 9: Hayat sömestırlara bölünmüş değildir. Yazın toptan izinli olamazsınız. Çok az patron KENDİNİZİ TOPARLAMA, konusunda size anlayışlı davranacaktır. Bunu kendi zamanınızda yapmalısınız.

Kural 10: Televizyon gerçek hayat değildir. Gerçek hayatta insanlar cafeden ayrılıp işe gitmek zorundadır.

Kural 11: “İneklere” iyi davranın, büyük ihtimalle eninde sonunda onlardan biri için çalışacaksınız.

www.teknolojimanset.comYORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi