Şubat 17, 2013

Okuma Eyleminin Geleceği

Geleceğin okuma alışkanlıklarında kazanımlarımız ve kaybettiklerimiz neler olacak? Kevin Eagan anlatıyor…

E- kitaplara yöneldiğimizde, okuma alışkanlıklarımızdan neler kaybedeceğimiz ve neler kazanacağımız konusunda Fast Company Dergisi’nden Baratunde Thurston’un ilginç düşünceleri var. Thurston diyor ki, “Bir kitabı, önceden bu konuda uzman olan veya bizim düşüncelerini merak ettiğimiz biri tarafından üzerine dipnotlar düşülmüş şekilde download edebilsek nasıl olurdu?  Bir kitabın her zaman farklı alt okumaları olabilir. Ama bu yorumları ve ilhamları doğrudan  üzerinde taşısa fena olmaz mıydı?”

Bu harika bir fikir ve yavaş yavaş da gerçek oluyor. E – kitaplara her geçen gün dijital ara birimler eklenerek konular ve fikirler bağlantılandırılıyor ve aralarında bir “network” (iletişim ağı) kuruluyor. Geleceğin okuma alışkanlıklarında da bağlantılandırma, tercüme etme, beraber oluşturma ve keşfetme  kavramları bol bol yer alacak.

Bu yaklaşım, aynı görüşleri paylaşan insanlar arasında keşfetme, anlamlandırma, deneyimleme, yeni beceriler edinme imkanını artıracak ve okuma eylemine bir yenilik getirecek.

Okuduğumuz bir makaleyi veya kitabı, dijital uygulamalar veya sosyal bağlantılarla başkalarıyla ilişkilendirdiğinizde, okumak, bireysel yapılan bir eylem olmaktan çıkacak. 18. yüzyıl Avrupasındaki, paylaşarak okuma eylemine geri dönecek (O dönemde kitaplar çok pahalı olduğu için kafelerde gazeteler ve kitaplar paylaşılarak okunurdu.) Okumak yeniden sosyal bir etkinlik olacak. Eskisinden tek farkı ise kitapların artık dijital formatta olması.

Elbette yalnız başına okumanın da bir anlamı ve amacı var. Okumaktan en fazla keyif aldığım zamanlar kendimi dış dünyaya kapattığım zamanlardır. Ancak okuduklarımı gerçek zamanlı paylaşmak fikrini de seviyorum. Kitapları seven ve iyi bir hikayenin gücüne inananlar okuduklarını paylaşmaya bence hazırlar.

http://criticalmargins.com/ (Kevin Eagen)YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi