Mayıs 25, 2014

21. Yüzyıl Öğrenme Becerileri: Proje Tabanlı Öğrenme Bisikleti

Öğrenmek, hayat boyu süren bir yolculuktur ve çoğu zaman yolculuğa çıkarken bir istikamet, bir varış noktası belirlemek önemlidir.

21. Yüzyıl Öğrenme Becerileri – Bernie Trilling / Charles Fadel

21. yüzyıl öğrenme yolculuğuna çıkmış bir sınıf, bisiklet modeli ile en iyi şekilde anlatılabilir. Bu model;  Proje Tabanlı Öğrenme Bisikleti, iyi tasarlanmış ve iyi yönetilen bir öğrenme projesinin bileşenlerini hatırlamaya yardım eden görsel bir araçtır.

Tekerlekler:  Tanımla- Planla – Gerçekleştir – Kontrol Et

Öğrenme modelinin merkezinde projenin kendisi vardır. Tüm projeler, kek yapmaktan, ev inşa etmeye kadar, sırasıyla yapılan aşamalara sahiptir. Proje Tabanlı Öğrenme modelinin dört aşaması vardır.

  • Tanımla
  • Planla
  • Gerçekleştir
  • Kontrol Et

Önce bir proje, sorularla, problem ortaya çıkarılarak tanımlanır. Örneğin sınıfta yapılan bir biyoloji deneyi için önce bir soru ortaya atılır ve neyi çözmek gerektiği belirtilir. Bunun için öğretmenin önceden her şeyi planlaması ve gerekli hazırlıkları yapması gerekir. Öğrenciler de deney boyunca yapacakları kişisel ve grup çalışmalarını planlar. Öğretmenin burada bir danışman gibi yer alması ve çocukların büyük ölçüde öğrenme ve öğretme eylemlerini gerçekleştirmesi önemlidir. Öğrenciler çalışmayı planlarlar, deneyi yapar, buluşlarını grup üyeleriyle paylaşır, sorular sorar, prosedürleri tasarlar, çıkarımları yaparlar. Tüm bunlar 21. yüzyıl öğrenme eyleminin en önemli noktalarıdır.  

Planlamadan sonra “gerçekleştirme” evresi gelir.  Öğretmen ve öğrenciler birlikte çalışır ve işin en önemli kısmı gerçekleştirilir. Ardından projenin sonuçları ortaya çıkarılır ve son bir kontrol yapılır. Sonuçlar gözden geçirilir.

Bu döngü; tanımla, planla, gerçekleştir ve kontrol et; farklı projeler için yeniden ve yeniden kullanılacaktır. Proje tabanlı öğrenme için kullanılan bisiklet görselinde bu döngü, tekerleklerle resmedilir. Biri öğretmeni temsil eden tekerlektir, diğeri öğrencileri temsil eden tekerlektir.

Öğretmen ve öğrenci arasındaki koordinasyonu, bisikletin çatısı temsil eder. Bisikletin gidonları, projeyi yola çıkaran ve ileri götüren sorular ile ana problemdir. Vites, zincirler, projede kullanılan araç ve gereci temsil eder.  (Cyclometer) çemberölçen ise soru kağıdı, gözlemler, buluşlar, yazılan raporlardır. Tempo ve zamanlama ise bisikletin pedalları ve el frenleri ile kontrol edilir.

Yolun eğimi, yapılan projenin zorluk derecisini belirtir. Denge çok önemlidir. Eğer bisiklet sola eğillirse, bu öğretmenin fazla kontrol sahibi olduğu ve çocuklara yeterince alan tanımadığı anlamına gelir. Eğer bisiklet sağa yatarsa bu da çocukların kolektif değil daha şahsi çalışarak, kaotik bir duruma neden olduklarını gösterir. Öğretmen ve öğrenci dengeli bir şekilde projede rol oynamalıdır. Arkadan itici rüzgar okulun proje tabanlı öğrenmeye verdiği destektir. Önden esen rüzgar ise bu desteğin yokluğu veya çıkarılan zorluklardır.

İyi bir proje tabanlı öğrenme eyleminde, öğretmen ve öğrencinin koordinasyonu dengelidir. Öğrenci gerekli malzemelere sahiptir. Okul desteği bulunur. Amaç doğrultusunda hedefe doğru ilerlenir. Öğrenciler bu arada; problem çözme, esneklik, liderlik, sorumluluk, adaptasyon gibi 21. yüzyıl  becerilerini geliştime imkanı bulurlar. YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi