Haziran 26, 2014

Çocuğunuz ve İnternet

İnternet hayatımızın bir parçası. Çocuklarımız da internetsiz bir hayat algılayamıyorlar bile. Peki onların internet ile ilişkisini nasıl düzenleyebiliriz, nasıl kontrol edebiliriz, kontrol etmeli miyiz? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları.

 1. Çocuğumun interneti ne amaçla kullandığını kontrol etmeli miyim?
  Günümüzde internet kullanımı gerekli olmakla birlikte doğru kullanılmadığında çeşitli olumsuz durumları da beraberinde getirebilmektedir. Çocuklar da henüz deneyimleri ve öngörüleri gereği bu durumlardan kendilerini koruyamadıkları için ailelerin çocuklarının internette neleri izledikleri, ne amaçla kullandıkları ile ilgili kontrol içinde olmaları gerekmektedir.
 2. Çocuğumun internette girdiği alanların kontrolünü nasıl yapabilirim?
  Ev içinde kullanım söz konusu ise olabildiğince ortak alanlarda interneti kullanmaları adına bir anlaşmaya varılabilir. Ama gözden kaçabilecek durumlarda söz konusu olduğundan çeşitli güvenli internet paketleri ya da filtreleme programları hakkında bilgi edinilip bu programlar yoluyla istenmeyen sitelere giriş önlenebilir.
 3. Cep telefonunda olan internet bağlantısını ev dışında da kullandığından oradan neleri izlediğini nasıl kontrol edebilirim?
  Evet, bazı durumlarda direk kontrol söz konusu olamaz. Doğru olan durumlardan biri de çocuğun kendini olabildiğince kontrol etmesini sağlamaya çalışmaktır. Bu nedenle de internette karşılaşabileceği olumsuz içerikler hakkında bilgilendirilmeli ve bu içeriklerle karşılaştığında ne yapması gerektiği, aile olarak bunların neden izlenmemesini istediğinizi uygun bir sohbet dilinde çocuğunuzla konuşarak anlatmalısınız. Bu noktada aile bireylerinin birbiri ile olan iletişim bağının çok önemi bulunmaktadır.
 4. Facebook kullanma yaşı 13 deniliyor ama benim çocuğum 10 yaşında ve Facebook’u kullanıyor. Artık herkeste var, ne zararı olabilir ki?
  Yetişkinler olarak bizler karşılaştığımız durumların ve olayların ne kadarının gerçek ne kadarının sahte olduğunu algılayabilir ve bir takım durumları öngörerek kendimizi tehlikeli durum ya da kişilerden koruyabiliriz. Ama aynı şey belli bir yaş altındaki çocuklar için geçerli değildir. Facebook sosyal ağının bu yaş sınırlamasını koymasının nedenlerinden biri de budur. Çocuklar bu sanal ortamda tanımadıkları kişiler ile arkadaş olabilir, yaşadığı semt, ev adresi, cep-ev telefonu, okuduğu okul gibi bir takım özel bilgilerini tehlikenin farkında olmadan paylaşabilir, eklediği ve tanımadığı kişilerden gelen bir takım uygunsuz mesajlarla rencide olabilir, özel fotoğrafları başkalarının kullanım alanına girebilir. Başkalarından gelebilecek olan zararlar olduğu kadar kendisi de yaratacağı etkinin farkında olmadan popüler olmak adına uygunsuz durumlar paylaşabilir ya da yorumlar yapabilir. Yazdığı ve paylaştığı her durum kendisinin sorumluluğunda olacaktır.
 5. Peki, bu durumda ne yapılabilir?
  13 yaş sınırının altında Facebook kullanımına izin verilmemelidir. Sonrasında ise aile ve çocuk arasında dürüst ve samimi bir ilişki ile uygun olmayan durumlar çocuğa aktarılmalı ve böyle bir durumla karşılaştığında hemen ebeveynlerini haberdar etmesi ile ilgili bir anlaşmaya varılmalıdır. Sosyal ağların gizlilik ayarları ile ilgili de çocuklar mutlaka bilgilendirilmeli ve bu kurallara uyması sağlanmalıdır.
 6. Çocuğum bazen o kadar çok internet başında vakit geçiriyor ki biz de iletişim kuramıyoruz, arkadaşları ile dışarı oynamaya da çıkmıyor. Böyle olsun istemiyoruz. Ne yapmak gerekir?
  Çocuklar belli bir yaşa gelip teknoloji ile tanışmadan önce onlara doğanın, yüz yüze kurulan sosyal ilişkilerin değeri yaşatılarak öğretilmelidir. Doğada yer almaları, bitki, hayvan, toprak ile tanışmaları, arkadaşları ile birlikte olarak oyun oynamaktan keyif almaları sağlanmalıdır. Bu süreçleri yaşayan ve keyfine varan bir çocuk etrafında arkadaşları olduğu müddetçe kendisini çok fazla bilgisayara mahkûm etmeyecektir. Yine de böyle bir durumla karşılaşıldığında hem ekran başında geçireceği zamanla ilgili bir kısıtlamaya gidilmeli hem de çeşitli spor ya da hobilere yönlendirilmelidir.
 7. Bilgisayar oyunları hakkında nelere dikkat etmeliyiz?
  Öncelikle sevdiği oyun ve siteler hakkında bilgi edinmelisiniz, bu oyunları tanıyarak doğrusu ve yanlışı üzerine sohbet edebilirsiniz, birlikte belli bir öncelik sırasına koyarak (önce ödevler sonra oyun gibi) görevlerini tamamladıktan sonra kararlaştırılan bir süre oynamasına izin verebilirsiniz. Ve en önemlisi oynamak istediği oyunların yaş sınırına bakarak izin vermelisiniz. Bu oyunlara konulan yaş sınırları onların üzerinde yaratacağı duygusal etkiler göz önüne alınarak belirlenmektedir.
 8. Güvenli olmayan internet kullanımının ne gibi zararları olabilir?
  Özel olan bilgilerin paylaşılmasının yanı sıra farkında olmadan başkalarına da verebilecekleri zararlar da bulunmaktadır. Tüm bunların dışında bazı oyunlara katılabilmek için kişisel bilgiler ya da kredi kartı numaraları istenebilmektedir. Ya da kendi yaş özelliklerine uygun olmayan yazışmalar ya da videolarla karşılaşmaları mümkündür. Tüm bu nedenlerle internetin güvenli kullanımı önemlidir.


YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi