23 Ekim 2018

“Teknolojinin Beşeri Bilimlere İhtiyacı Var”

Fen bilimleri bir işi nasıl yapmamız gerektiğini, beşeri bilimler ise neden yapmamız gerektiğini öğretir.

Günümüzde piyasa değeri en yüksek 10 şirketin 7’si teknoloji şirketi. Bu oran, gelecek iş gücümüzün STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics / Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) temelli olacağına dair bir varsayım yaratıyor ve fen bilimlerinin beşeri bilimlerden daha önemli olduğu algısını güçlendiriyor.

IBM’e bağlı Bluewolf şirketinin kurucularından Eric Berridge, TED konuşmasında fen bilimlerine ve beşeri bilimlere aynı derecede önem vermemiz gerektiğini vurguluyor. “Çocuklarınızı ne olmak istiyorlarsa onu olmaları konusunda cesaretlendirin” diyor. “Google, Apple, Facebook…Açıktaki istihdam fırsatlarının %65’i teknoloji ile alakalı değil: pazarlamacılar, tasarımcılar, proje yöneticileri, avukatlar, insan kaynakları uzmanları…Bunlar eleman aradıkları işler”. 

Berridge’ın dediği gibi, farklı yetenekler birlikte daha etkili bir şekilde çalışmamıza yardımcı oluyor. Bu nedenle şirketlerin hem bir işi nasıl yapmamız gerektiğini öğreten fen bilimlerine hem de neden yapmamız gerektiğini öğreten beşeri bilimlere ihtiyacı var.

Berridge’ın konuşmasını altyazılı olarak izlemek için tıklayın.YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi