Ağustos 21, 2016

Sabah Koşuşturması Nasıl Asgariye İner?

Okullar yakında açılacak. Sizi şimdiden sabah koşuşturmalarının stresi mi sardı? Sarmasın. Yapabileceğiniz şeyler var.

Sabahları evde bir maraton mu yaşanıyor? Yalnız değilsiniz. Özellikle ebeveynlerin ikisinin de çalıştığı evlerde her sabah zamana karşı bir yarış veriliyor. Çocukların yarım saat içinde gündelik bakımı yapılacak, giydirilecek, yedirilecek ve servise bindirilecek… Bu çılgınlığı asgariye indirmek için yapılacak bazı şeyler mevcut (Tamamen kalkacak demiyoruz dikkat ederseniz.)

Bir gece önceden başlayın

Uykusunu aldı mı?: Eğer çocuklar uykusuz ve yorgunsalar, sabah hazırlanmaları daha da zordur. 3-5 yaş arası çocuklar 10- 13 saat, 6- 13 yaş çocuklar 9-11 saat, ergenler ise 8 – 10 saat gece uykusuna ihtiyaç duyarlar. Uykulu bir çocuk hangi yaşta olursa olsun, ondan bekleneni yapamayacaktır. Dolayısıyla akşam yatma saatini doğru ayarlamalısınız. Eğer sürede değil uyku kalitesinde bir sorun varsa akşam alınan kafein miktarını azaltın. Çikolata, sütlü çikolata, çay, sıcak çikolata akşam beşten sonra içirmeyin. Uykudan önce televizyon, video oyunu, sosyal medya alışkanlığını ortadan kaldırın.

Akşam Listesi: Birçok şeyi akşamdan hazırlamak sabah yaşanacak kaosu önleyecektir. Örneğin sabah giyilecekler, aksesuarlara kadar akşamdan hazırlanabilir. Duş alınacaksa akşamdan alınabilir. Okul çantası ve ödevler kapıya yakın bir yere konabilir. Sabah kahvaltısı tepsisi buzdolabına hazır bir şekilde konur. Öğle veya ara öğün için yanında bir şey götürmesi gerekiyorsa bunlar hazırlanabilir.

Uyanma saati: Herkesten en az on beş dakika önce kalmak, uykunuzdan azaltsa da size daha sakin bir sabah geçirme şansı verecektir. Kahvaltıyı hazırlayıp kahvenizi veya çayınızı dingin bir şekilde için. Daha sonra aile fertlerini uyandırın. Sabah haberlerini dinlemek için televizyonu açmayın. Bu, farkında olmasanız da herkesin dikkatini dağıtıp yavaşlatacaktır. 

Kaynak: www.greatschools.orgYORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi