Eylül 5, 2014

Okullar Açılırken Velilere ve Öğretmenlere Öneriler

Okulların açılmasına sayılı gün kaldı. Peki yeni döneme nasıl hazırlanmalı, nelere dikkat edilmeli? Özel Sezin Okulu Kurucu Temsilcisi deneyimli eğitmen Gülin Sezin, velilere ve öğretmenlere önerilerde bulundu.

Velilere Öneriler

 • Okullar açılmadan en az bir hafta önce tatilden veya yazlıktan dönmekte fayda var. Okul açılmadan bir gün önce şehre dönünce, çocuklar içsel olarak kendilerini hazır hissedemeyebilir ve adaptasyon sorunu yaşayabilirler.
 • Okul açılmadan okul kıyafetlerinin ve kırtasiye gereçlerinin hazır olması yine çocuğun kendini hazır hissetmesine katkıda bulunacaktır. Özellikle kırtasiye alışverişinin keyfini yaşaması, kendi çantasını hazırlaması önemlidir. Kıyafetlerin alınması da son dakikaya bırakılmamalıdır.
 • Veliler okulların açılmasını bir stres unsuru olarak görmemeliler. Çocuklarla doğrudan konuşmasalar bile, başkalarıyla (telefonda konuşurken bile) bundan söz etmeleri çocukları negatif yönde etkileyebilir.
 • Okul değiştiren öğrenci mutlaka yeni okulunu ziyaret ederek öğretmeniyle tanışmalı. Sınıfının yerini öğrenmeli, okulu iyice gezmeli. Böylece ilk gün kaygısı azalır.
 • Bir takvim hazırlanarak günlük aktiviteler programlanmalıdır. Yapılacak aktivitelere karar verirken çocukları bunaltmamaya dikkat edilmelidir. Haftasonları çocukları üst üste etkinliklere götürmek, çocuğun bir etkinliğin keyfini yaşayamadan diğerine konsantre olmaya çalışmasına ve hiçbir aktiviteden zevk alamamasına neden olabilir. Çocuklara boş vakit tanınmalıdır. Çocuğun kendi kendine oynayacak, hayal kuracak vakti olmalıdır.
 • Okul dışı etkinlik ve aktivitelere adaptasyon sürecinden (bir ay) sonra başlanmalıdır. Tatilden okula geçiş yumuşak olmalıdır.
 • Uyku saatlerinin yeniden düzene girmesi için çocuklar birkaç gün önceden erken yatıp erken kalkmaya başlamalıdırlar.
 • Çocukların ödevlerini yapmaları için sessiz, kendilerini rahat hissedecekleri bir köşeleri olmalıdır. Ödevlerini kendi başlarına yapmaları teşvik edilmelidir.
 • Veliler belli aralıklarla sınıf öğretmeniyle ve müdür yardımcılarıyla görüşebilirler. Ancak ufak tefek şeyler için sürekli öğretmenler aranmamalıdır. Çocuk bunu kullanmaya başlayabilir. Ayrıca çocuk bazı sorunları kendi başına çözmeyi öğrenmelidir. Bu da eğitimin bir parçasıdır. Çocuğun öz güven gelişimi için önemlidir.
 • Her çocuğun gelişim süreci farklıdır. Değişik kavramlar çocuklarda farklı zamanlarda oturabilir. Bunun için çocuğa vakit tanınmalıdır. Bir önceki sene (örneğin matematikte) zorlanmışsa, bu kaygı unsuru haline getirilmemeli, sıklıkla altı çizilmemelidir. Zayıf olduğu konular değil başarılı olduğu konular gündeme getirilmelidir. Çocuğa sterse her şeyi yapabileceği hissi verilmelidir.

Öğretmenlere Öneriler

 • Yeni bir okula başlayan öğretmen okul kültürünü ve ilkelerini kavramalıdır. Beklentilerin ne olduğunu öğrenmelidir.
 • Her öğretmenin çocukları ikinci bir anne baba gibi sahiplenmesi önemlidir. Bu çocukta aidiyet duygusunun gelişimini sağlar.
 • Öğretmen başarıyla sevgiyi bir tutmamalıdır. Başarı sevginin koşulu olmamalıdır. Çocuk başarısız olduğu zaman da öğretmeni tarafından sevildiğini ve kabul gördüğünü hissetmelidir.
 • Öğretmenler ara sınıftaki çocukları keyifle karşılamalıdır. Çocuklar, güzel bir tatilin ardından bir üst sınıfa geçmiş olmanın zevkini yaşamalılar. Öğrenciler özlendiklerini, sevildiklerini ve öğretmenleri tarafından kabul gördüklerini hissetmeliler. 


YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi