Ekim 8, 2014

Okul Başarısını Perçinleyecek 8 Öneri

Ailelerin tutumları çocukların okuldaki başarısını ciddi şekilde etkiliyor. Bazı konularda dikkatli olarak çocuğunuzun akademik başarısını olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

1. Zekayı değil çalışmayı övün 
Çocuğunuzun başarısını överken onun akıllı veya zeki olmasını değil, çalışma için harcadığı emeği övün. Böylece çocuğunuz sonuca değil öğrenme sürecine değer verecek ve konsantre olacaktır. Çabası takdir edilen çocuklar ileride daha başarılı olmaktadırlar.

2. Okul çalışmalarına katılın 
Okulda faal olmak, veli toplantılarına katılmak, okul için gönüllü etkinlikler yapmak iş zamanınızdan çalsa da çocuğunuzun akademik geleceği açısından getirisi olan bir yaklaşımdır.

3. Televizyonu eleştirel düşünce için kullanın
Ne kadar uğraşsak da çocukları televizyondan uzak tutmak imkansız.(Hadi itiraf edin, tamamen zaman kaybı dizilere siz de kendinizi kaptırmıyor musunuz?) Bu durumda televizyonun iyi taraflarından faydalanabilirsiniz. Örneğin reklamların sesini kapatın ve çocuğunuza “Sence şimdi ne oldu?”, “Bunun hakkında ne düşünüyorsun?” gibi sorular sorarak akıl yürütmesini, iletişim kurmasını sağlayın.

4. Sürekli basit kelimeler kullanmaya çalışmayın 
Birçok anne-baba, çocuğunun kafasını karıştırmaktan korktuğu için basit kelimeler kullanmaya çalışır. Çocukların beyin gücünü hafife almayın. Aileleri zengin kelime hazinesi ile konuşan çocukların IQ seviyelerinin diğer çocuklara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu sonuç, genç beyinlerin karmaşık düşünce örüntüsüyle önceden gelişmesi anlamına gelmektedir.

5. Doğada ruhu dinlendirin 
Doğa ile haşır neşir olmak sadece eğlenceli olduğundan değil stresi azalttığı ve benlik duygusunu geliştirdiği için de önemlidir ve öğrenme için iki gerekli faktördür.

6. Her başarılı çocuğun arkasında iyi bir kitap koleksiyonu vardır 
Çocuklara okumak son derece önemli ancak onların birçok kitaba ulaşmasını sağlamak da bir o kadar önemli. Bir çocuğun evde, eline alıp ara sıra göz attığı en az 50 kitabı olmalıdır. Bol kitaplı evlerde büyüyen çocuklar matematik ve okuma derslerinde daha başarılı olmaktadırlar (Daha birçok konunun yanında!)

7. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur 
Vücut ve beyin arasındaki bağlantı tam olarak çözülmüş olmasa da fiziksel hareketlerin çocukların öğrenme gelişimine katkıda bulunduğu birçok araştırmada anlaşılmıştır. Kanada’nın Ontario eeyalatindeki okullarda denenen bir programda çocuklara günlük 20 dakika egzersiz konulmuştur (beslenme ile beraber). Bazı okullar ders saatinin azalmasından yakınsa da iki sene içinde notların % 18 yükseldiği saptanmıştır. Çocukların her gün olmasa bile haftada birkaç kez bir spor aktivitesine katılmasını sağlayın.İmtihana hazırlanıyor diye veya dersleri ağır diye spordan feragat etmeyin.

8. Çocukların kendi işlerini kendileri görmelerini sağlayın
Çocuğun başarılı ve kendine güvenli olması içinonun yapabileceği ölçüde kendi işini kendi yapmasına izin verin. Yatağını toplaması, sofra kurup kaldırmaya yardım etmesi, dolaplarını toplaması, ayakkabısını bağlaması, ileride hem akademik hem iş hayatında çok daha başarılı olmasını sağlayacaktır.  

(www.greatschools.com) YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi