25 Eylül 2023

Neden “Bütün Çocuklar İyidir”?

“Çocuklar, anne-babalarından ayrı insanlardır,” diyor Nihan Kaya, “Bütün Çocuklar İyidir” adlı kitabında. Neden bütün çocukların iyi olduğunu anlamak için önce bunun farkına varmak gerekiyor.

Bütün çocuklar iyidir. Yaramaz çocuk, kötü çocuk, haylaz çocuk diye bir şey yoktur; bu, büyüklerin kendi değer yargılarından yola çıkarak çocuklara yapıştırdıkları etiketlerdir. Yetişkinlerin gözüyle oluşturulan bu etiketler zamanla çocukların da aklına yerleşir, bunlara inanarak büyürler. “Kötü çocuk” tanımı aslında böyle oluşmuştur: Kötü olmayanları kötü zanneden, derinlerine inip doğrusunu bulmayan biz yetişkinler yüzünden. Çocuklar bu tanımlarla büyümek yerine kendileri olmanın önemini içselleştirerek büyüse, dünya iyi bir yer olacaktır.

Nihan Kaya “İyi Aile Yoktur”, “İyi Toplum Yoktur” ve “Bütün Çocuklar İyidir” adlı üç kitaplık serisinin sonuncusunda yetişkinlere ve çocuklara sesleniyor. Neleri doğru zannederek yanlış yaptığımızı, sınırlarımızı, içimizdeki çocuğu araştırıyor. Aynı zamanda içlerindeki sesi dinlemelerini için çocukları teşvik ederken onlara hikâyelerle neden kusursuz ve özgür olduklarını anlatıyor. Nihan Kaya’ya göre yanlış his yoktur, yasak bilgi yoktur, kişinin bireysel sınırlarını ihlal eden her davranış ya da söylem tacizdir, saygı ile itaat birbirine karıştırılmamalıdır ve öncelik her zaman çocuğundur. 

Çocuklar, anne-babalarından ayrı insanlardır; farklı değerlere, görüşlere, düşüncelere, bilgilere, hislere, deneyimlere sahiptirler. Ebeveynlerin çocukların kendilerinden başka bir kişi olduğunu kabul etmesi, çocukların özgürleşmesinin birinci adımıdır. Buna giden yol ise ebeveynlerin önce kendi içlerindeki çocuğa iyi davranmasından geçer; içimizdeki anne-babanın içimizdeki çocuğa kötü davranmasını engellememiz gerekir. Önce yetişkinler olarak kendi içimizdeki çocuğu keşfetmeli, onun büyüklerin dünyasından etkilenmesini engellemeli ve çocuklarımızı bu duyguyla büyütmeliyiz. “‘İçimizdeki çocuk’, değişme ve gelişme kapasitesi anlamına gelir” ve daha iyi bir dünya yaratabilmemiz, onu yaşatmamıza bağlıdır. Çünkü aslında, bütün çocuklar iyidir, en çok da içimizdeki çocuk…

1


YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi