Ağustos 26, 2018

Liselilerin Edinmesi Gereken 10 Temel Beceri

Çocuğunuzun üniversiteye başlamadan bu becerileri edinmiş olmasını sağlayın ki üniversite için başka bir şehre veya ülkeye giderse aklınız onda kalmasın.

Bu sene liseyi bitiriyor. Yabancı dili çok iyi, ikinci dereceden denklemleri rahatlıkla çözüyor ve imtihanlara odaklanmış durumda.  Ancak bir yumurta kırıp pişirmekten aciz.  Şayet üniversiteyi  farklı bir şehirde okursa, nasıl hayatta kalacağını merak ediyorsunuz. Muhtemelen çocuğunuz sandığınızdan daha beceriklidir ama yuvadan uçmadan bazı temel pratik becerileri edinmesinde fayda var ki gözünüz arkada kalmasın.

  1. Çamaşır yıkamak: Cepteki tükenmez kalemi veya dudak parlatıcıyı çıkarmayı unutmamayı, renklileri ve beyazları ayırmayı, neyi kaç derecede yıkayacağını, ne kadar çamaşır deterjanı kullanacağını öğrendiğinden emin olun.
  2. Tuvalet temizlemek: Tuvaletin kendi kendine temizlendiğini sanıyor olabilir. Ona, tuvaletin her zaman temiz olması için neler yapması, nelere dikkat etmesi gerektiğini, hangi malzemeleri kullanması gerektiğini gösterin. Hayat boyu yanında kâr kalacak bir beceri olacaktır.
  3. Tıkanık lavaboları açmak: Evde tıkanan ilk lavaboyu onun açmasını sağlayın. Böylece başına geldiğinde panik olup tesisatçı çağırmaya kalkmaz. Tıkanık tuvaleti açmak da önemli bir beceridir. İleride karşılaşacağı sıkıntılı durumları panik olmadan aşmasını sağlayacaktır.
  4. İlkyardım eğitimi almak: Acil durumlarda ne yapacağını veya ne yapmaması gerektiğini bilmesi hayat kurtarıcı olacaktır. 112’yi çağırıp onlar gelene kadar doğru müdahaleyi yapmayı bilirse panik olmak yerine hem kendi hem de başkalarının hayatını kurtarabilir.
  5. Basit yemekler yapmak: Üniversitede kalacağı yurtlarda büyük bir mutfağı ve gereçleri olmayacaktır ama küçük bir ocağı da olsa pilav, makarna, bir iki basit sebze yemeği, salata, yumurtalı alternatifler, yemekhaneye gidemeyecek kadar yoğun çalıştığı dönemlerde çok işine yarayacaktır. Ayrıca sadece patates ve mısır cipsi ve sandviç yiyerek tüm üniversite hayatını kilolu olarak geçirmekten de kurtulmuş olacaktır.
  6. Bütçe idare etmek: Ona gelir ve giderini ayarlamayı, kredi kartı kullanıyorsa, belli bir limiti geçmemeye dikkat etmeyi öğretmelisiniz. Tüm harçlığını ayın ilk haftasında bitirmemek, tasarruf yapmak da öğrenmesi gereken becerilerden. İnternetten hesabını yönetmeyi, kredi kartı çalınırsa veya kaybolursa ilk ne yapacağını bilirse, ilerde rahat edecektir.
  7. Harita okumak: Bunu önerdiğinizde ilk sözü “goole map ve navigator varken ne gerek var?” olabilir. Ona her zaman internet erişimi olmayabileceğini hatırlatın. Akıllı telefonu kullanılamaz durumdayken de kaybolmadan yolunu bulmayı bilsin.
  8. Zamanını ve sağlığını gözetmek: Lisenin son yılındaki imtihanların ardından bu stresli dönemi atlatmanın rahatlığıyla kendini bırakabilir. Ona iyi beslenmenin ve uykunun önemini anlatın ki ipin ucunu kaçırmasın.
  9. İç sesine güvenmek:Artık onu korumak için hep yanında olmayacaksınız. Tehlikeli olabilecek kişilere mesafeli olmayı, rahatsız edici durumlarda hayır demeyi öğretin. Bu konuda kendi iç sesine güvenmesi gerektiğini hatırlatın. Eğer varsa kendi deneyimlerinizi paylaşın ve açık konuşun.
  10. Nasıl ve ne zaman yardım istenmesi gerektiğini bilmek:Elbette her şeyi kendi başına çözemez. Size ulaşamadığında etrafındakiler arasında kimden yardım isteyebileceği üzerine bir liste yapın. Doğrudan arayamazsa bile e-mail veya mesaj atabileceği kişileri bilsin.

Kaynak: http://www.greatschools.org/YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi