Eylül 11, 2018

“Bugün Okula Gitmek İstemiyorum!” Derse

Çocuğunuz sabah kalktığında okula gitmek istemediğini mi söyledi? Acaba bunun arkasında bir günlük dinlenme isteği mi yoksa daha ciddi bir sorun mu var? Anlamak için işte 5 ipucu.

Herkesin hiçbir şey yapmak istemediği günler olabilir. Çocuğunuz okula gitmek istemediğini söylediğinde, bunun arkasında yatan nedeni araştırmakta fayda var. Hafif dedektiflik yapmanız bile gerekebilir. Böylece gerçekten bir sorun mu var yoksa sadece keyfi mi yok anlayabilirsiniz. İşte bu durumda önerilen  beş yaklaşım.

Onu ciddiye alın

Her çocuğun kötü günleri olabilir ama eğer okula gitmek istemediği günler çoğalırsa bunun arkasında sosyal, duygusal veya akademik bir problemin var olduğunu bilmelisiniz. Ona okula gidip gitmemenin keyfi bir durum olmadığını, bir zorunluluk olduğunu ama onu anlamak ve yardım etmek istediğinizi söyleyinThe “Win – Win Classroom” (Kazan Kazan Sınıfı) yazarı Jane Bluestin, “Birçok neden olabilir, okulu seven bir çocuk bir anda okula gitmek istemediğini söylüyorsa bu bir akademik veya sosyal sorunun sinyali olabilir. Sıkıldığı için okula gitmek istemeyen çocukla, şiddet gördüğü için okula gitmek istemeyen çocuk birbirinden çok farklıdır.” diyor.

Soru sorun

Çocuğunuzla gün içinde neler olduğunu konuşun. Yemekhanede veya serviste zorbalığa maruz kalıyor olabilir. Tahtaya kalkmaktan korkuyor, el yazısından utanıyor veya yüksek sesle okumaktan çekiniyor da olabilir. Okula gitmek istememek bazen disleksi gibi öğrenme zorluklarının da belirtisidir.  Bu yüzden konuyu geçiştirmek yerine acaba okulda öğretmeni veya arkadaşlarıyla bir sorun mu yaşıyor bunu ortaya çıkarmanız gerekir. Yapılacak şey öğretmeninden bir randevu alıp konuşmaya gitmek olabilir.  

Onu dinleyin

Bazen çocuğun okula gitmek istememesinin nedeni önemsiz bir sorun olabilir. Ve sadece onu dinleyerek bunu çözebilirsiniz. “Bu söylediğin önemli bir şey, istersen oturup konuşalım,” dediğinizde verdiği tepki, sorunun ne kadar büyük olup olmadığı hakkında bir fikir verecektir.

Ona şahsi izin günü tanıyın

Bazen çocuklar okula gitmek istemediklerinde sadece bir araya, dinlenmeye de ihtiyaçları olabilir. Nasıl biz ebeveynlerin işe gitmek istemediğimiz günler oluyorsa onların da olabilir. Fazla değil yılda 1- 2 gün. Çocuğunuz okula gitmek istemediğinde “Şahsi izin günlerinden birini mi kullanmak istiyorsun?” diye sorun. Böyle bir hakkı olduğunu bilince, o gün okula gitmeye bile karar verebilir.

Tatlı sert yaklaşımını seçin

Eğer okula gitmek istememesinin ardında sadece miskinlik olduğunu sezerseniz o zaman tatlı sert yaklaşımını seçin. “Biz nasıl geçimimizi sağlamak için işe gidiyorsak sen de okula gitmek zorundasın. Eğitim bilgi demektir. Bilgi de güçtür, bu hayatta ayakta kalabilmek için bilgiye ihtiyacın var. Biz her zaman senin yanında olmayacağız. Kendi ayakların üzerinde duracaksın,” diyerek bu konunun, üzerinde pazarlık yapılamayacak bir şey olduğunu gösterebilirsiniz. 

Kaynak: www.greatschools.orgYORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi