Mart 20, 2013

Günümüz Modern Öğretmenlerinin Sahip Olması Gereken 10 Beceri

21. yüzyıl öğrencileri, öğretmenleri ve online bağlantılı sınıflar hakkında çok konuşuluyor. Her gün yeni bir teknolojiden, uygulamadan bahsediliyor. Peki modern çağın öğretmenleri olarak bu teknolojiye nasıl ayak uydurulur? Bu teknoloji bombardımanı altında ezilmeden nasıl ondan en iyi şekilde yararlanılabilinir?

Bu sorunun cevabı basit; Bir durun, derin bir nefes alın, sınıfta denemek istediğiniz birkaç uygulamayı seçin. Bir defada bir dijital adım atın. Sınıfınızda bir günde teknoloji devrimi yapmanız gerekmiyor. iPad’leri derse entegre etmek, aylarca hazırlık, mesleki çalışma ve deneme gerektiriyor. Bu yüzden yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemekte fayda var. Dijital becerilerinizi geliştirmek ve sınıfınıza teknolojiyi adapte etmek için işte sahip olmanız gereken bazı yaklaşımlar. Unutmayın ki bunlara her yaştan öğretmenler sahip olabilir.

1) Öğrenme “network’unuzu geliştirin
Teknoloji konusunda takip ettiğiniz ve güvendiğiniz kişileri, kurumları, yayın organlarını, köşe yazarlarını, blogları belirleyin. Ve düzenli olarak takip edin. Sizin gibi teknoloji konusunda kendini geliştirmek isteyen öğretmenlerle ve öğrencilerle bağlantıda olun ve fikir alışverişinde bulunun.  Bu network size merak ettiğiniz her konuda yardımcı olacaktır. Bu konuda Twitter stream, Google + ve Learnist kullanabilirsiniz.

2) Hangi teknoloji işinize gerçekten yarar anlayın
Her gün, çeşitli teknoloji uygulamaları hakkında mail kutumuza düşen e – maillerin sayısı 10- 15 taneyi geçiyor. Bunlar arasında hangisinin işinize yarayıp yaramayacağını anlamanız için bir zihinsel filtre geliştirmeniz gerekiyor. Şunu deneyebilirsiniz: Bir dijital aracın ne işe yaradığını 15 saniyede anlamıyorsanız, ona ihtiyacınız yok demektir.

3) İşe yarar kaynakları nerede bulacağınızı bilin
Eğitim teknolojileri hakkında birçok kaynak var. “Edudemic”, “Freetech4teachers.com”, “ipadsineducation.co.uk” gibi web adreslerini, Chip, Stuff gibi dergileri takip edebilirsiniz.  Her zaman eğitimle ilgili olmasa Zite, Rockmelt ve Digg’I takip etmekte fayda var.

4) Online reputasyonunuza dikkat edin
Modern öğretmenler nasıl “online” göründükleri konusuna dikkat etmeliler. Öncelikle LinkedIn profilinizin güncel olmasına önem verin. Doğru sosyal network’lerle bağlantılı olmalısınız. Arkanızda çok fazla dijital ayak izi bırakmayın. Artık kullanmadığınız servislerdeki kayıtlarınızı kapatın.

5) Bloğunuzu etkin kullanın
Blog yazmanın tek bir doğru yolu yoktur.  Dersinizle ilgili bir enstantane fotoğrafı Tumblr’da paylaşabilir veya ders planlarınızı ve düşüncelerinizi bir WordPress sitesinde yayımlayabilirsiniz.  Veya Blogger’da eğitimle ilgili çeşitli alıntılar paylaşabilirsiniz. Çoğu modern öğretmenin bildiği şeyi burada bir daha tekrarlayalım, izinsiz olarak başkalarına ait kişisel bilgi ve fotoğraf paylaşmamalısınız.

6) Sosyal medyadan gerektiği kadar yararlanın
Twitter, Facebook, Learnist ve Pinterest kullanırken eğitim konusunda takip ettiğiniz kurumları ve kişileri ara sıra güncelleyin. Aksi takdirde başa çıkamayacağınız bir yığılma olacaktır. Kontak içinde olduğunuz kişilerden faydalı bilgiler aldığınızı kontrol edin.

7) Başarısız olmaktan korkmayın
Kullandığınız uygulamalar konusunda başarısız olmaktan korkmayın. Başkaları yaptığınız işlerde hata bulacak diye çekinmeyin. Yeni teknoloji istediğiniz gibi çalışmazsa kullanmayı kesin ve bir yenisine geçin.

8) Fişi çekme zamanını bilin
Modern zamanların öğretmeni olmanın en önemli tarafı bağlantıyı kesme zamanını da bilmektir. Online olarak çok fazla vakit geçirerek hayatınızın diğer alanlarını ihmal etmeyin. Sene sonu gelmeden kendinizi tüketmemek için bir film görmeye gidin, bir kitap okuyun, yürüyüşler yapın.YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi