Mayıs 8, 2015

Doğru Anaokulu Nasıl Seçilir?

Çocuğunuz için doğru anaokulunu seçmek zorlayıcı bir süreç olabilir. Bunu kolaylaştırmak için önceliklerinizi belirlemelisiniz.

Çocuğunuz için anaokulu seçerken elinizde ne kadar fazla seçenek varsa o kadar iyi değil mi? Aslında öyle olması gerekir ama işin içine birden fazla kriter girince, okul seçme süreci de zorlaşmaya başlıyor: “Çocuğum hangi okulda daha mutlu olacak? Bilindik ama uzak bir okul mu daha uygun, bilinmedik ama yakın bir okul mu? Bu okul göründüğü kadar iyi mi?” soruları sizi bunaltmaya başlayabilir. 

“Hangi anaokulu çocuğum için daha uygun?” sorusuna cevap verebilmek ve bu konuda ailelere yardımcı olabilmek için uzmanlar üç ana eksen belirlemişler:

1. Başkalarının deneyimi ne kadar geçerli?
Belki en yakın arkadaşınızın kızı o okulda çok mutlu ama bu sizin çocuğunuzun da mutlu olacağı anlamına gelmiyor. Bir çocuk için harika olan bir okul başka biri için felaket olabilir. Ayrıca ebeveynler yaptıkları seçimleri savunma eğilimi içinde olurlar. Dolayısıyla başkalarının söylediklerini aklınızda tutun ama karar verirken kendi çocuğunuz üzerinden düşünüp onun nerede daha rahat edeceğini bulmaya çalışın. 

2. Akademik başarı ne kadar önemli?
Evet, çocuğunuzun  akademik olarak ilkokula hazırlanması önemli. Ama hangi anaokulun programı sosyal becerilere, hayal gücünü öne çıkaran oyunlara, ebeveynlere bağımlılığı azaltarak kendi öz bakımını kendi yapmasını sağlayan uygulamalara, kendisine verilen yönergelere uymayı öğreten çalışmalara, diğer çocuklarla paylaşımlara yer veriyor dikkat edin ve seçiminizi bu yönde kullanın. 
İyi bir anaokulu bu sayılanların hepsini sağlamalı ve çocuğunuz hazır olduğu  zaman okumayı, yazmayı, aritmetiği öğrenmesi için gerekli temeli vermelidir.

3. Çocuğun seçimini göz önüne almak…
Eğer çocuğunuz anaokulundaki oyun köşesinden, bloklardan yapılmış oyun evinden ve masal alanındaki kostümlerden büyülendiyse kaçınılmaz olarak o okula gitmek isteyecektir. Seçiminizi yaparken onun isteğini de hesaba katmalı ama göz boyayıcı etkilerden çok, programın uygunluğuna bakmalısınız. İçine kapanık bir çocuğunuz varsa kaybolacağı kalabalık sınıflar yerine küçük gruplara sahip bir okul ideal olacaktır. Çocuğun ifade ve iletişim becerisini güçlendirecek hikaye anlatımlı, bol aktiviteli  bir okul, güzel oyuncaklı ve gösterişli bir okuldan çok  daha zengindir. Çocuğunuzun seçimi, yukarıda saydığımız kriterlere uyan bir okulla çakıştığında doğru okulu buldunuz demektir.YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi