Temmuz 28, 2015

Çocukları Yaz Tatilinde Kitap Okumaya Nasıl Özendirirsiniz?

Çocukların ilk ve en önemli eğitmenleri olarak ebeveynlerin, yaz aylarında çocukları okumaya motive etmek gibi önemli bir görevleri vardır. İşte çocukları yazın kitap okumaya özendirecek bazı stratejiler…

Aktivitelerle kitapları bir araya getirin: 
Yazın çocuklarla yapılan aktiviteler hakkında kitaplar bularak zamanı değerlendirebilirsiniz. Mesela kumsala gidilecekse birkaç gün önceden kumsalda geçen bir hikaye kitabını birlikte okuyup üzerinde konuşabilirsiniz.Veya kampa gidecekse kamp kurmak üzerine, tatilde gidilecek şehire veya ülkeye ait bir hikaye kitabı seçilebilir.  

Kitapçıları ziyaret edin: 
Çocuğunuzla birlikte, kitapçıların çocuk kitapları bölümlerini ziyaret edip, tatil için okuma listesi hazırlayabilirsiniz. Onları bir miktar yönlendirebilirsiniz ama kendi istedikleri kitapları  almalarına izin verin. Unutmayın önemli olan çocukların bir kitapla baş başa güzel vakit geçirebileceklerini anlamaları. Zamanla zevkleri gelişecektir.  

Örnek olun: 
Çocuklar ailelerinden gördüklerini yaparlar. Vaktim yok demeyin ve kitap okumaya vakit ayırın. Plaj çantanızda mutlaka bir kitap olsun. Otobüste, metroda kitap okuyun. Evde bir okuma köşesi hazırlayın ve aile üyelerinin burada birlikte kitap okuması bir adet haline gelsin. Böylece çocuklarınız da edebiyatın hayatın önemli bir parçası olduğunu anlayacaklardır. 

Okuduklarınız hakkında konuşun: 
Okuduklarınız hakkında konuşmak da çocukları edebiyata yöneltecektir. Okuduğunuz kitaptan bahsederek neyi ilginç bulduğunuzdan, neyin sizde heyecan ve merak uyandırdığından bahsedin. Zamanla onlar da bunu yapmaya başlayacaktır.  

Çocukların okumaya vakit bulmalarına yardım edin: 
Yaz kampları, müzik, resim dersleri, basketbol kursları, iPad oyunları… Tüm bunlar yaz boyunca çocukların eğlenerek yaptığı aktiviteler. Bu yüzden de çocuklar günün sonunda kitap okuyamayacak kadar yorgun hissedebilirler. Çocuğunuz için yaz aktiviteleri planlarken okuma saatini için vakit ayırmayı unutmayın. Uygun saatler akşam yatmadan önce veya sabah kahvaltısından sonra olabilir. 

Yaz için kuralları gevşetin: 
Okul döneminde çocukların ödev olarak yapmaları gereken okumalar olabilir. Yazın bu okumalar daha serbest olmalıdır. Çocuklar sevdikleri kitapları istedikleri zaman istedikleri kadar okumalılar. “Bir saatte şu kadar sayfa  bitecek”, gibi kurallar koymayın. Okumayı keyifli bir aktivite olarak görmesine özen gösterin. 

Masal akşamlarına katılın: 
Son birkaç senedir özellikle büyük şehirlerde birçok masal anlatma geceleri düzenleniyor. Çocuklarınızla bu gecelere katılabilirsiniz. Veya bir iki güzel masal seçip onlara siz anlatabilirsiniz. Basit kostümler giymek ve sesinizi değiştirerek anlatmak olayı heyecanlı kılacaktır. Bir öneri de;  büyükçe bir sepet alıp içine farklı kostümler koyun. Çocuklarınız arkadaşlarıyla bu kostümleri kullanarak kendi aralarında hikaye anlatıp canlandırabilirler. Tüm bunlar okumaya olan ilgilerini de artıracaktır.YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi