Mayıs 29, 2019

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var

Kendini “çok potansiyelli” olarak tanımlayan TED konuşmacısı Emilie Wapnick, toplum olarak bu tip insanları neden cesaretlendirmemiz gerektiğini anlatıyor.

“Büyüyünce ne olacaksın?” sorusu çocukken kulağımıza eğlenceli gelse de yaş aldıkça uykularımızı kaçırabilir. Üstelik genellikle bu soruya tek bir cevap vermemiz ve hayatımızı uzmanlaştığımız alana adamamız beklenir. Peki ya birden fazla konuya merak duyuyorsak?

Yazar, kariyer koçu, sanatçı (ve daha fazlası) Emilie Wapnick, TED konuşmasında bu tip insanları (ve kendini) “çok potansiyelli” olarak tanımlıyor. İlham verici konuşmasında çok potansiyelli olmanın beraberinde getirdiği süper güçlerden ve dünyanın bu çeşitliliğe neden ihtiyaç duyduğundan bahsediyor. 

Wapnick’in de dediği gibi; “Yol aldığımız her yeni alana öğrendiğimiz her şeyi götürüyoruz.” Dolayısıyla perspektifi dar bir yaşam kültürüne hapsolmak yerine merak ettiklerinizi ve tutkularınızı kovalayacak cesareti kendinizde bulun. Ne de olsa yenilikler birbiriyle alakasız görünen fikirlerin kesişmesiyle ortaya çıkar.

Wapnick’in konuşmasını izlemek için tıklayın.YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi