Eylül 25, 2012

Çocuklara Kitap Okumayı Nasıl Sevdirirsiniz?

The Book Whisperer (Kitaplara Fısıldayan Kadın) “Her Çocuğun İçindeki Okurun Uyandırılması” adlı kitabın yazarı Donalyn Miller çocuklarına okuma alışkanlığı edindirmeye çalışan ailelerin sorularını yanıtlamış. İşte merak edilen başlıca konular.

Çocuğum ödev dahilinde olmadığı sürece eline kitap almıyor. Ne yapmalı?

Çocuğunuza evde kitap okuması için zaman ve mekan ayırın. Çocuk, önem verilen birşey için vakit ayırması gerektiğini anlamalı. Ayrıca çocukların kendine model alma ihtiyacı vardır. Sizin de kitap okuduğunuzu ve bundan keyif aldığınızı görmeli. Akşamları yarım saat televizyonu kapatıp hep beraber kitap okuyabilirsiniz.

Eğer çocuk okumaya hala direniyorsa?

Fiziksel bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Dyslexia olabilir veya gözleri bozuk olabilir. Fiziksel bir sorun olmadığını anladıktan sonra okumayı seven bir arkadaş edinmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar birbirini taklit etmeyi sever. Etrafında bir okuma grubu kurabilirsiniz.

Artık çocuklardan çok erken yaşta okumayı öğrenmeleri bekleniyor. Her çocuk bu kadar erken dönemde okumaya hazır mıdır?

Hayır. Her çocuk aynı anda okumaya hazır olmayabilir. Erkek çocukların kızlardan daha geç okuduğunu biliyoruz. Bazı çocuklar geç okuyabilir. Üzerlerinde baskı kurulmamalıdır. Zaman içinde açığı kapatırlar.

Çocukların okuyacağı kitapları nasıl belirleyeceğiz?

Aslında kitap seçimini çocuklara bırakmakta fayda var.  Veya yaşına uygun kitapları gösterip aralarından kendi seçimini yapmasını sağlayabilirsiniz. Kendi seçtiği bir kitabı okumak onu motive edecektir. Birlikte kitapçılara, kütüphaneye veya kitap fuarlarına gidip bunu daha eğlenceli bir aktivite haline getirebilirsiniz. Çocuk kitapları konusunda fikir sahibi olmak için bu konudaki blogları takip edebilirsiniz. Başka ebeveynlerin önerileri yol gösterici olabilir.YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi