10 Mart 2016

Çocuğum Çizgi Romanlardan Uzak mı Durmalı?

Çocuklukları başka kitapların içine gizlenmiş çizgi romanları okuyarak geçenler, sanılanın aksine ilerde iyi birer okur yazar olmaktadır. Ray Bradbury ve John Updike çocukluklarında geniş çizgi roman koleksiyonuna sahip olduklarını belirten ünlü yazarlardan sadece ikisi.

Birçok yetişkin, çocuğunun çizgi roman okumasından rahatsız olur. “Bunları bırak da doğru dürüst bir şeyler oku” sıklıkla duyulan bir cümledir.  Ancak çocuklukları başka kitapların içine gizlenmiş çizgi romanları okuyarak geçenler, beklenenin aksine ilerde iyi birer okur yazar olmaktadır.  Ray Bradbury ve John Updike çocukluklarında geniş çizgi roman koleksiyonuna sahip olduklarını belirten ünlü yazarlardan sadece ikisi.  Bir yayınevi sahibi ve editör olarak ilkokul yıllarımın “Galyalı Asteriks” ve “Ten Ten”in maceralarını okuyarak geçtiğini söyleyebilirim.  Hala, Halit Kıvanç tarafından çevrilmiş “Asteriks”lerin konuşma balonlarını ezbere bilirim.

Günümüzde PISA sınavlarının sonuçları da çizgi romanların öneminin altını çiziyor. Sınavda en yüksek okuma başarısına sahip Finli çocukların boş zamanlarını değerlendirmek  için en çok tercih ettikleri aktivite çizgi roman okumak…  Dolayısıyla eğer çocuğunuz okumayı sevmiyor ve zorluk çekiyorsa onu çizgi romanlarla tanıştırmayı deneyebilirsiniz.  Ona önce kareleri nasıl takip edeceğini, konuşma ve düşünme balonlarını öğretin. Ve başlangıç olarak Red Kit, Ten Ten, Asteriks seçebilirsiniz. Bu albümlerin güvenli bir okuma sunacağından da emin olabilirsiniz.

Günümüzde Manga’nın yaygınlaşmasıyla  çizgi romanlar yeniden doğuş yaşıyor.  Hatta bazı resimli kitaplar da çizgi roman grafik tasarımıyla okuyucuyla buluşuyor. Örneğin Simla Sunay tarafından yazılan ve Gökçe Akgül tarafından resimlenen, sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yaşamından ve yapıtlarından ilham alınarak yaratılan çizgi roman “Mavi’nin Mutluluğu”  9 yaş ve üzeri için oldukça keyifli ve bilgi verici bir okuma sunuyor.  

Elbette televizyon ve internet mecralarında olduğu gibi çocuklarınızın sakıncalı bir içerikle karşılaşmaması için dikkat etmelisiniz.

Çocuklarınızın yabancı dili daha rahat öğrenmesi için de yukarıda bahsi geçen Ten Ten ve Asteriks’lerin orijinal dillerindeki albümlerinden yararlanabilirsiniz. Çocuklar sıkılmadan yabancı dilde okuyabilecek ve yeni kelimeler öğrenecektir. Bu çizgi romanların güzel tarafı elli yıldan fazladır yayında olmaları, 80’den fazla dile çevrilmiş olmaları ve üç yüz milyondan fazla satmaları. Yani yanlış bir seçim yapma olasılığınız yok. Diğer bir güzellikleri ise bir albümün yaklaşık 8000 kelime içermesi. Çocukların da bu kelimeleri farkında olmadan keyifle okuyup öğrenmesi…YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi