Şubat 6, 2018

Müzik Dinlemek Emek İster

Özel Sezin Okulu Müzik Bölümünden Evrim Gökerman, hem ebeveynlere hem de çocuklara yönelik bir konser dinleme kılavuzu hazırladı. 

Müzik, kuşkusuz hayatımızın ayrılmaz bir parçası. En sevdiğimiz film ve dizileri unutulmaz kılan, en özel anlarımıza eşlik eden, duygularımızı canlandıran müzikten uzak kalmak mümkün mü? Müziğin hayatımızın her anına bu denli girmiş olması kimi zaman ona haksızlık etmemize de yol açıyor. ‘Müzik dinlemek’ unutularak, ‘müzikli zaman’ geçirmeye dönüşüyor. Oysa müziğin en güzel ve özel sanat dallarından biri olduğunu, müziği yapmak kadar, müzik dinlemenin de zor ve emek gerektiren bir süreç olduğunu unutmamak gerekiyor.

Müzik Dinlemek

Modern dünya da yaşam hızı öylesine yüksek ki aynı anda pek çok işi yapmak doğal hale geldi. Kitap okumak, bir tiyatro oyununu izlemek, müzik dinlemek gibi eylemleri bu hızın içinde ve başka işlerle birlikte yaptığımızda ise, o dünyanın güzelliklerinden ve inceliklerinden gittikçe uzaklaşıyoruz. Müzik dinleme kültürünün en önemli parçası ona özel zaman ayırmaktır. Her müziğin bir öyküsü vardır. Onu yazan kadar, dinleyen de kendi öykülerini içinde bulabilir. Sadece müziğe odaklandığınızda, daha önce hiç duymadığınız, görmediğiniz güzelliklere şahit olmaya başlarsınız Sabırlı olmalı, beklemeyi, dingin anların görkemli sonlara ulaşmasına zaman tanımalısınız. Kendinize sadece ama sadece müzik dinlemeye ayıracağınız zamanlar yaratın. Pişman olmayacaksınız.

Sahne Işıkları

Müzik notalarının bize ulaşana kadar havada aldığı yolu göremeyiz. Onu duyar, kalbimizde, beynimizde ve tüm vücudumuzda hissederiz. Müzik dinleme deneyiminin en özel şekli konserlere gitmektir. Sizin gibi müziği, görmeye, duymaya ve ona dokunmaya gelmiş diğer izleyicilerle birlikte, sahne ışıklarının altında müziğin tekrardan canlandırılışına tanıklık etmek eşsiz bir deneyimdir. Bu deneyimi hem kendimiz hem diğer izleyiciler için kusursuz hale getirmek için, sahnedeki sanatçılar kadar bizlere de düşen görevler var.

Konser İzlemek

Cep telefonları artık hayatımızın bir parçası. Sürekli alınan e-postalar, mesajlar ve bildirimler, gün boyunca defalarca telefona bakmamıza neden oluyor. Bir konser ya da tiyatro oyununda tüm izleyicilerin hatta oyuncuların sürekli olarak telefonlarını kontrol ettiğini düşünelim? Bütün büyünün bozulacağına emin olabilirsiniz. Bir konsere giderken mümkünse telefonunuzu yanınıza almayın. Almanız gerekiyorsa da tamamen kapatıp, tüm dikkatinizi sahneye verin.

Konser ya da gösteri ile de ilgili olsa konuşmak, pek çok şeyi kaçırmamıza ve başkalarının da kaçırmasına neden olabilir. Duyduklarınızı aklınıza yazın. Aralarda ve konserin sonunda sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir konserde yemek yemeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Su, tuvalet ihtiyaçlarınızı konser öncesinde giderirseniz emin olun çok daha keyifli zaman geçirirsiniz.

Çocuklar İçin Doğru Konseri Seçmek

Müzik, doğumumuzla birlikte hayatımıza girer. Anne karnında duyduğumuz melodilerle başlayan bu serüven de sürekli değişir ve gelişir. Nasıl okumayı yeni öğrenen bir çocuk hemen kalın, klasik romanları okumaya başlayamazsa, zor ve uzun senfonileri, 4 perdelik operaları hemen izlemeye ve zevk almaya başlaması oldukça zordur. Özellikle küçük yaşlarda gidilecek doğru konserleri seçmek çok önemlidir. Önce melodik ve çabuk akılda kalan eserleri dinleyerek başlayabiliriz. Gideceğimiz konserlerde yer alan eserleri önceden dinlemek, konseri rahat bir şekilde takip etmemizi kolaylaştıracaktır. Günlük yaşamınızda müzik yoksa gerçekten zaman ayırarak müzik dinlemiyorsanız bir konser izlemek de size zor gelecektir.

Açık fikirli olun. İlk duyduğunuzda hoşunuza gitmeyen bir müziğe de zaman tanıyın. Pek çok büyük eser ilk dinlenişte anlaşılmayabilir. Yeni bir müzik türü dinlemek, başka bir dili öğrenmek gibidir. İlk başta size anlamsız gelen notaların, eşsiz güzellikler barındırdığını zamanla anlayabilirsiniz.YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi