15 Haziran 2024

Liseli Olma Yolculuğunda Ebeveynlik

Liseli olma yolculuğu, öğrencilerin ortaokuldan mezun olup kendilerini yaratacakları, keşfedecekleri ve kariyer yollarına karar verecekleri bir süreç. Özel Sezin Lisesi yönetimi, süreci ebeveyn olarak desteklemenin yollarını anlattı.

Anne-baba olarak bu süreçte nelere dikkat etmeliyim?

İşin özü duygudurum

Bir çocuğun iç motivasyonunu hangi yöntemlerle sağlayabiliyorsanız ona tutunun. Çocuk, duygu anlamında iyi olduğu ve korunduğu süreçlerin sonunda başarılı oluyor. Çocuğun yanı sıra ailenin duygudurumunun da sağlam tutulması kıymetli çünkü birçok zorluğu içinde barındıran bu süreç, aile içi bir dayanışma gerektiriyor. Bu yüzden bu süreçte kendinize iyi davranmayı ihmal etmeyin. Bu, yolun ne başı ne de sonu; bu bir yaşam yolculuğu.

Adaptif ve teknik yetkinlikler çok önemli

Yalnızca liseye geçiş süreci değil, bundan dört-beş sene sonra yaşayacakları üniversiteye hazırlık sürecini de düşündüğünüzde 21. yüzyılın en önemli becerisi adaptif yetkinlikler. Önemli olan bir çocuğun yurt dışında çok iyi bir üniversiteye girebilmesi değil, girdiği bu üniversitedeki sosyal ve akademik yaşamının sürdürülebilirliğini sağlayabilmesidir. Sosyal bir hayatı olacak mı? Bir oda arkadaşıyla yaşayabilecek mi? Yaşadığı yabancı şehirde yolunu kolaylıkla bulabilecek mi? Bu tip yaşam becerilerini şimdiden düşünmek, ileride oluşması muhtemel sorunları bugünden çözmek gerekiyor.

Sanatın, sosyalliğin ve sporun olmadığı bir akademi olamaz

Günümüzde “akademik okul”-”sosyal okul” gibi ayrımlarla karşılaşıyoruz. Bu kategoriler gerçeği yansıtmıyor çünkü sanatın ve sporun olmadığı bir okul, yapay zekânın birçok görevi üstlenebildiği bu yüzyılın ihtiyaçlarını zaten karşılayamaz. Bu çağ, tasarım odaklı düşünebilen, sanat dersinden referans verebilen, entelektüel ve kültürel farkındalığı olan, disiplinler ötesi bireyler bekliyor. 

Tüm çocukların yetkinlikleri kendilerine has

Zorlayıcı olabilen bu süreçte hiçbir çocuğun duygusunu, durumunu ya da sürecini birbiriyle kıyaslamamak gerekiyor. Herkes kendine özgü bir yolculuktan geçiyor ve kendi yolundan gidiyor. Bu yüzden her çocuğu kendi bağlamında değerlendirmek önem taşıyor.

Her türlü üniversite senaryosuna başından itibaren hazırlanmak bir anahtar

Lise seçimi yaparken aslında çocuğu üniversiteye yolculuğuna götürecek anahtarı da seçiyorsunuz. Yurt içine hazırlanan bir öğrenci 11. sınıfa gelip bir anda fikrini değiştirir ve yurt dışı isterse hazırlıklarının yapılmış olması yaşamını kolaylaştırır. Hem okulda yaptığı faaliyetlerin, aldığı notların, yetkinliklerinin hazır olması hem de okulun tecrübeli bir danışmanlık sisteminin olması gerekir. Liseli olma yolculuğunun başında bu da göz önünde bulundurulması gereken bir detay.

“Liseye hazırlıktan mı başlamalı 9’dan mı?” konusunda rahat hissedin

Liseli olma yolculuğunun başında öğrencinin liseye hazırlıktan mı 9. sınıftan mı başlayacağı zaman zaman ebeveynleri de kaygılandıran bir konu olabiliyor. Buna bir kazanma-kaybetmeden ziyade öğrencinin ileriki yaşamına daha güçlü bir altyapıyla hazırlanmasına destek olacak bir süreç olarak bakmak önemli. Daha küçük yaşta maruz kaldığı yoğun İngilizce onu yalnızca liseye değil, üniversitenin hazırlık dönemine, üniversite derslerine ve yaşama da hazırlayacak.

Lise sürecinin başında çocuğuma hangi konularda rehberlik edebilirim?

İlgi duyulan branşlarda etkinliklere ve kulüplere katılmak çok önemli bir basamak

Kulüp seçimlerini rastgele ya da eğlence odaklı değil, birer kariyer hedefi ve meslek provası olarak değerlendirmekte fayda var. Bu konuda zaman zaman öğrenciler siz ebeveynlerinin rehberliğine de ihtiyaç duyabilir.

Çocuğun seçeneklerinin farkında olmasını sağlamak, veli ve eğitimcilerin en önemli görevleri

Çocukların yaşamındaki yetişkinler olarak onlara önlerinde var olan mümkün olduğunca fazla seçeneği tanıtmalıyız. Üniversitede kriminal psikoloji diye bir bölüm olduğunu bilmeyen çocuk, bu alana ilgisini nasıl keşfetsin? Ne kadar çok seçenek görürlerde kendileri için doğru olanı bulma olasılıkları o kadar artar.

Onları sorumluluk almaya ve disiplinli olmaya teşvik edin

Bizim için bir lise öğrencisinin en önemli özelliği sorumluluk alabilmesidir. Bu, başarılarının en sağlam basamaklarından biri. Çünkü sorumluluk alabilmek içinde ajandasını takip edebilmeyi, ihtiyaç duyduğunda danışabilmeyi, anne ve babalarından soyutlanarak kendilerini ve duygularını ifade edebilmeyi barındırıyor. Bu temel zemin üzerine öğrencilerimizin öz güvenli ve öz bilinçli bireyler olarak yetişmesini, liseden mezun olduktan sonra aynaya baktıklarında benliklerinden memnun olmalarını, kendilerini sevmelerini önemsiyoruz.

Onlar adına hedef koymak yerine doğru iletişim kurmaya dikkat edin

Hızla değişen ve dönüşen bir dünyanın içindeyiz. Çocuklarımız ilkokuldan meslek seçim dönemine gelene dek var olan mesleklerin %65’i değişiyor. Bu yüzden eğitimciler ve ebeveynler olarak bizim yapmamız gereken onların adına hedefler koymaktan ziyade onları anlamak ve doğru iletişim kurmak. YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 Eğitim ve Ötesi