HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
388
Zıtlıklar Üzerine Bir Kitap: Büyük Fil Küçük Fare
13/05/2019
Eğitim ve Ötesi
Eğitim ve Ötesi Editöründen
Özel Sezin Okulu İngilizce öğretmenleri İpek Üster Heilig tarafından yazılan ve Jonathan Heilig tarafından resimlenen “Big Elephant Small Mouse” (Büyük Fil Küçük Fare), çocuklara çeşitli zıt kavramları öğretirken eğlenceli bir hikâye sunuyor.

Kitabınızın konusu nedir?

İpek: Kitap büyük bir fil ve küçük bir farenin hikâyesini anlatıyor. Her sayfada Türkçe ve İngilizce olarak zıt kelimeler var. Çocuk kitaplarını incelediğimde zıtlık kavramının çok kullanılmadığını ve derslerde ise genellikle kelime kartları yoluyla bu kavramların öğretilmeye çalışıldığını gördüm. Bu nedenle her sayfada iki zıt kavramı öğretecek bir hikâye yazmaya karar verdim.

Hikâyeleriniz ve illüstrasyonlarınız için nelerden ilham alıyorsunuz?

İpek: Öğretmenlik bana en çok ilham veren şey.

Jonathan: Benim için de öyle. Ders işlerken aklıma birçok yeni fikir geliyor. Bazen ders sırasında öğrencilerim bir konu hakkında heyecanlanıyorlar ve ben de onların heyecanına ortak oluyorum.

Kitabın yaratım süreci nasıldı?

Jonathan: İpek bir illüstratör değil ancak kafasında net fikirler vardı ve bunları amatör çizimler ile bir storyboard hazırlayarak benle paylaştı. Ben de onun çizimlerini temel alarak illüstrasyonları oluşturdum.

Bu kitabın çocuklara ne katmasını amaçlıyorsunuz?

İpek: Öncelikle hikâyeden keyif almalarını umuyorum. Kitap 2-8 yaş aralığındaki çocuklar için yazıldı, dolayısıyla 2 veya 3 yaşındaki çocuklar zıtlık kavramıyla bu yaşta tanışarak ilerleyen yıllarda bu kelimeleri daha kolay öğrenebilirler.

Jonathan: Her sayfanın hem Türkçe hem İngilizce yazılmış olması da dil öğrenimi açısından oldukça yararlı.

İpek: Kesinlikle, bunu özellikle istedim çünkü anne-babalar İngilizce bilmiyorlarsa Türkçesini okuyabilirler. Bunun yanı sıra kitap diğer ülkelerde de aynı amaçla kullanılabilir, Türkçe kısımlar başka dillere çevrilebilir.

Çocuk kitapları yazmaya ve çizmeye nasıl başladınız?

İpek: Bu benim ilk kitabım, yazmam için de bana ilham veren Jonathan oldu. Kendisi şimdiye kadar iki kitap yayınladı. Zıtlık kavramına odaklanmaya karar verince ilk olarak büyük ve küçük gibi sık kullanılan kelimelerle başladım. Sonrasında karakterlere karar verdim: “büyük” için fil ve “küçük” için farenin ideal olacağını düşündüm.

Jonathan: Çocukken babamın her gece bana kitap okuması benim için çok anlamlıydı. Büyüyünce onun okuduğu kitaplardaki karakterleri çizmeye başladım ve bu alanda kariyer yapabileceğimi fark ettim. Üniversitede çocuk kitapları yazma üzerine dersler aldım. Sonrasında hem yazmak hem de çizmek benim için bir tutkuya dönüştü. Her ikisini de eşit derecede seviyorum, bu nedenle ikisini bir araya getirmeye karar verdim.

Sizi etkileyen yazarlar veya illüstratörler kimler?

Jonathan: Benim ilk ve en büyük ilham kaynağım Dr. Seuss. Ayrıca Shel Silverstein ve Maurice Sendak. Çizimlerime bakınca bu üç ismin etkilerini görebilirsiniz. Her birinden bir parça alıp kendi stilimi oluşturdum.

İpek: Benim için de Dr. Seuss büyük bir ilham kaynağıdır. Bu kitap bazında düşünürsek ise Eric Carle, özellikle Aç Tırtıl ve Bozayı beni çok etkilemiştir. Büyük Fil Küçük Fare de bu iki kitap gibi rahatça okunabilir olsun istedim.

Yazarlara ve illüstratörlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz? Ne gibi zorluklara karşı hazırlıklı olmalılar?

Jonathan: Bence kitabınızın yayınlanmasını istiyorsanız öncelikle mutlaka kendinize güvenmelisiniz. Bir fikre inanmalı ve sonuna kadar peşini bırakmamalısınız.

İpek: Katılıyorum, kendinizden şüphe etmeyin. İçgüdülerinize güvenin ve aklınıza gelen ilk fikri uygulamaya koyun. Bu kitabı yazarken “Belki de böyle yapmamalıyım.” diye düşündüğüm zamanlar oldu ancak sonuçta ilk fikrime sadık kaldım. Ayrıca önerileri dinlemeli ancak eleştirinin sizi engellemesine izin vermemelisiniz.

Jonathan: Kitabınızı beğenmeyen biri elbet çıkacaktır ancak bunu kişisel olarak algılamamanız gerekiyor. Yaratıcı yazarlık zor bir şey çünkü en büyük eleştirmen sizsiniz.

Sizce her çocuğun mutlaka okuması gereken resimli kitap hangisi?

Jonathan: Maurice Sendak’tan Vahşi Şeyler Ülkesinde, küçük bir çocukken hayatımı değiştirdi. Çok az kelimeyle, kısa cümlelerle ve beyaz sayfalarla başlıyor. Devam ettikçe renkler yayılıyor ve sonunda sayfalar tümüyle rengârenk oluyor. Görsel olarak muhteşem bir kitap ve verdiği mesaj da çok güzel. Ergenlikteki bir çocuğun büyüme sürecini ve gerçeklerden kaçmak için hayal gücünü nasıl kullandığını anlatıyor.

İpek: Ben daha küçük çocuklar için yine Eric Carle diyeceğim. Özellikle Aç Tırtıl ve Bozayı, her iki kitabın da renkleri çok güzel. Ayrıca P.D. Eastman’dan “Annem Sen Misin?”i de öneriyorum.

Gelecek için ne gibi planlarınız var?

İpek: Şu an ikinci kitabım için planlama aşamasındayım.

Jonathan: Ben de yeni romanım için yayıncı arayışındayım. Aynı zamanda bir çocuk kitabı üzerinde çalışıyorum. Japon mitolojisinden Daruma figürü hakkında bir renkli bir kitap.

Röportajı İngilizce okumak için tıklayınız. / Click here to read the interview in English.
 
BUGÜN 126 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Ağustos 2019>>>
Ağustos 2019
 PSÇPCCP
312930311234
32567891011
3312131415161718
3419202122232425
352627282930311
362345678

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN