HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
250
Yaz Tatilinde Görerek, Yaparak Öğrenmeye Devam
09/07/2015
Gülin Sezin
Özel Sezin Okulu Kurucusu
Yaz tatilinde ödev yapmaya ve eğlenmeye ne kadar vakit ayrılmalı, nasıl bir denge kurulmalı? Sezin Okulu kurucusu Gülin Sezin Toroslu, yaz tatilinin verimli bir şekilde geçirilmesi için önerilerde bulundu.


 
Yaz tatilinde Öncelikle çocukların üzerinde ödev baskısı kurulmaması gerektiğini vurgulayan Gülin Sezin Toroslu, çocuklarla beraber bir plan yapılmasının, ne zaman hangi ödevin biteceğine çocuğun karar vermesinin uygun olacağını söyledi.  Yaz tatilinin gezerek öğrenmek konusunda iyi bir fırsat olduğunu belirterek şöyle devam etti:  “Çocuklar gezerken etraflarına hiç bakmıyorlar. Halbuki seyahat ederken, tatil yaparken de çok şey öğrenilebilir.  Örneğin deniz kenarında uzun bir yürüyüş yapıp deniz canlıları üzerine konuşulabilir. Denizyıldızlarından, gel git olayına kadar birçok konu tartışılabilir. Önemli olan çocukların gözlerini farklı dünyalara açmaktır. Ağaçlar, kuşlar hakkında, daha çok bilgi edinmelerini, bunu bir oyun haline getirerek sağlayabilirsiniz. Çocuklara küçük görevler verip çevreye karşı sorumluluk duygusunu artırabilirsiniz. Örneğin sıcakta hayvanlar için su kapları, yemek kapları koymak, akşamları bahçeyi sulamak gibi…”

İşte deneyimli eğitimcinin tatil önerileri:

  • Yaz tatili kitap okumak için iyi bir fırsattır. Çocukları sevdikleri kitapları okumaları konusunda rahat bırakın. Müdahale etmeyin. Ancak bu şekilde okuma sevgisi ve alışkanlığı edinebilirler. Zamanla zevkleri de gelişecektir. Kitapları kendinize göre değil onların bakış açısıyla değerlendirin. Onlara özgürlük tanıyın.
  • Yazın büyükanne ve büyükbaba ile vakit geçirmek çocuklar için çok değerlidir. Çocuklar onları dinlesin, aile tarihi ile ilgilensinler. Böylece hem coğrafya hem yakın tarih bilgileri artar. Basit bir aile ağacı yapmaları onlar için keyifli bir sözlü tarih çalışması olacaktır.
  • Yaz tatilinde geliştirilecek diğer bir alan da el becerileridir. Çocuğun kendi kendine tahtadan basit bir oyuncak kayık yapıp yüzdürmesi, hazır alınmış uzaktan kumandalı bir oyuncak tekneden daha kıymetli olacaktır. Yaparak öğrenmek hayata bakış açısını da değiştirecektir. Fen dersinde ezberlemek yerine anlamaya çalışacaktır.
  • Yaz kurslarına gidebilirler ama 3 haftadan fazla sürmemelidir. Okulun devamı gibi olacak yeknesak kurslar çocuğu bunaltacaktır.
  • Bir sonraki senenin kitaplarını hazırlık olsun diye zorla çocuğa okutmayın. Zorlandığında sıkılacaktır. Bırakın her şeyi zamanında yapsın.
  • Yaz dönemi ile ilgili bir günlük tutabilir. Ama bu zoraki, her gün aynı cümleleri yazdığı bir ödev haline gelmemeli. Gerçekten ilginç bir şey olduğunda bunu paylaşmalı. Mesela bahçede bir kedi yavrusu bulmuştur. Onunla ilgili heyecanını paylaşabilir. O zaman yazdığından zevk alacaktır, kendini ifadesi de gelişecektir.
 
BUGÜN 1546 KERE
OKUNDU
1 YORUM
YAPILDI
 
   
131
muammer bıçakcı
Sayın Gülin Sezin Toroslu'nun önerilerini okuyunca aynı düşünlerde olmaktan mutlu oldum.Çocuklarımızın sıkıştırılmadan çevre ,aile değerlerini anlaması ve gezerek ,görerek tanımlaması fevkalade bir düşüncedir.Çocuklarımız bizim geleceğimiz.Bu nedenle onları ,sayın Kurucumuzun da açıklamaları da dikkate alarak geleceğe hazırlamak mükemmel olacaktır.
15:24:08 09/07/2015

EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Ağustos 2019>>>
Ağustos 2019
 PSÇPCCP
312930311234
32567891011
3312131415161718
3419202122232425
352627282930311
362345678

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN