HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
223
"Sosyalleştik"; Sosyal Medyada Etkileşim Konferansı'nın ardından...
17/11/2014
Eğitim ve Ötesi
Eğitim ve Ötesi Editöründen
Özel Sezin Okulu'nda düzenlenen “Sosyalleşelim, Sosyal Medyada Etkileşim” konferansına, sosyal medyayı en etkin şekilde kullanan bazı marka ve oluşumların kurucu ve yöneticileri katıldı.

Esra Okutan & Cesur Doruk 
Özel Sezin Okulu Sosyal Medya Editörleri


Konferansta  yer alan ilgi çekici sunumlar internetin ne kadar farklı kullanımları olan bir mecra olduğunun bir kanıtıydı. Kimi zaman alışverişi bir tıkla parmak uçlarınıza kadar getirebiliyor, hızlı ve etkin bir alışveriş imkanı sunuyor, kimi zaman bir bankanın müşteri temsilcilerini dert ortağınız kadar yakın hissetmenize neden olabiliyor, kimi zaman da kapitalist  sistemin dayattıklarının dışında bambaşka bir ekonomi kavramını hayatınıza sokup, “başka bir dünyanın mümkün olduğunu” hatırlatabiliyor.

Konferansın açılış konuşmasını Family Hug kurucusu Cesur Doruk yaptı. “Sosyal medya eşittir kedi videosu” diyen Cesur Doruk buradan yola çıkarak farklı sosyal medya mecralarını tanıttı ve ardından ilk konuşmacı, Zumbara’nın kurucusu Ayşegül Güzel’i takdim etti. .Zumbara (www.zumbara.com) para yerine zamanın kullanıldığı bir sosyal paylaşım ağı. Siteye üye olarak bu “armağan kültürü çemberi”ne katılabiliyorsunuz.  İyi bildiğiniz veya yapmayı sevdiğiniz bir faaliyeti ihtiyacı olan birisine armağan edip zaman kazanıyorsunuz. Sonra bu biriktirdiğiniz zamanlar karşılığında başkaları da size talep ettiğiniz konuda yardımcı oluyor. Örneğin siz ihtiyacı olan birisine 1 saatlik İngilizce dersi verdiğinizde, bir başkasından bir saatlik yoga dersi alabiliyorsunuz veya bir saatliğine bir gönüllü evinize gelip boya badana  yapmanıza yardım ediyor. Ayşegül Güzel bu yaklaşımı Barselona’da yaşadığı mahallede öğrenmiş ve bir paylaşım ağı halinde kurgulayarak Zumbara’yı hayata geçirmiş. Bu, kendi deyimiyle “insanın özüne çok pozitif yerden bakan bir yaklaşım.” İnternetin tüketim kültürünün çarklarına yağ sürmekten başka bir  işe yaraması gerçekten çok ilham verici.

Konferansın ikinci konuşmacısı e – bay’in Türkiye’deki girişimi olan gittigidiyor.com’un Genel Müdürü Gülfem Toygar’dı. 90’lı yılların ortalarından beri e – ticaret konusunda çalışan Gülfem Toygar hiç şüphe yok ki bu alanın duayenlerinden biri. Gülfem Toygar, istatistiksel verilere dayanarak Türkiye ve dünyada e – ticaretin gelişim grafiğini anlatarak yeni yöntem ve kullanımları tanıttı. 2000’li yılların ikinci yarısında ortaya çıkan alışveriş siteleriyle kadınların e- ticarette daha aktif olduklarını belirtti. Artık internette çok zengin bir çeşitlilik olduğunu söylerek Türkiye’nin  e - ticaret alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi. Şimdilerde internetten alışveriş yaparken tek meselenin “ne alacağınıza karar vermek”  olduğunu söyledi.

Konferansın üçüncü konuşmacısı ING Bank Dijital Pazarlama ve Tasarım Bölüm Müdürü Sinem Soydar’dı. Sinem Soydar,  sosyal medyada müşteri etkileşimini, doğrudan ürün tanıtmadan veya reklam yapmadan nasıl daha etkin ve sıcak hale getirdiklerini örneklerle anlattı. Dünya Kupası maçları sırasında Hollanda takımı oyuncusunun adının spiker tarafından sürekli farklı şekilde söylenmesini twitterda trend topic haline getirerek eş zamanlı etkileşim yarattıklarını belirten Sinem Soydar, Dünya Tasarruf Günü’nde de twitter’da nasıl tasarruf yapılacağı konusunda dert yananlara kumbara gönderdiklerini anlattı. 

Üç konuşmacının sunumlardan öne çıkan olgu ise, internet mecrasına ne kadar “sanal dünya” dense densin,  burada da insani, birebir ve sıcak etkileşim kurmanın şart olduğuydu.

Kahve arasından sonra ise Cumhuriyet Gazetesinden Özge Uzun’un moderatörlüğünde çok keyifli bir panel gerçekleşti. Twitter’da @otekidunyali ismi ile yazan Meriç Keskin ve Fikirdenk.com’un kurucu ortaklarında ve blogger Sena Baran’ın katıldığı panelde sosyal medyada anlık yapılan paylaşımlar ve onlara takipçilerin verdiği tepkiler ağırlıklı olarak konuşuldu. Sena Baran tüp bebek macerasına bloğunda yer verdiğinde, okuyuculardan aldığı yorumları paylaşırken Meriç Keskin ise Twitter’daki yüksek takipçi sayısının hayatına getirmiş olduğu olumlu ve olumsuz yanlardan bahsetti.

Gün, Cesur Doruk’un orta öğretim seviyesindeki çocukların sosyal ağlarda paylaştıklarının olumsuz olabilecek yönlerini gösterdiği video ile son buldu.

 

 
BUGÜN 2363 KERE
OKUNDU
1 YORUM
YAPILDI
 
   
100
R.Osman Circi
Etkinliğe katılan - öğrenciler dışında - birkaç erkek veliden biriydim :) "şu anda ve gelecekte bizleri neler bekliyor" u merak ettiğim için çocuğum ve işim için ufkumu genişletmek istedim. beklediğimden çok daha kapsamlı ve profesyoneldi. çok fazla fikir edindim ve işmde ve kendimde uygulamaya hemen başladım. katkıda bulunanlara çok teşekkür ederim.
15:08:03 17/11/2014

EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN