HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
252
Sıradışı Bir Yaz Ödevi
30/07/2015
Eğitim ve Ötesi
Eğitim ve Ötesi Editöründen
Yaz ödevi nasıl olmalıdır? İşte iki farklı anlayış ve iki farklı yaz ödevi listesi... Siz hangisini tercih ederdiniz?

Geçenlerde eğitimci bir tanıdığım sosyal medyada şöyle bir not paylaştı: “Bugün havaalanında bir anne 9 yaşındaki oğluna ‘…. yaparsan eve arkadaşlarını çağırırım’ dedi. Oğlan beğenmedi. ‘Peki play station alırım’ dedi olmadı. ‘Aquaparka götürürüm’ dedi. Oğlan inat etti. ‘Futbol okuluna yazdıracağım söz’ dedi. ‘Çocuk olur ama şimdi yapmam’ dedi. Dayanamadım sordum; ‘Bu kadar rüşvet karşılığı yapmasını istediğiniz şey nedir? Cevap: ödevlerini yapması.  ‘Ödev ne dedim?’, Istiklal Marşı'nın tamamını ezberlemek ; Çarpım tablosunu ezberlemek;  Günde 2 saat kitap okumak...   
'
3. Sınıf yaz ödevi bunlarsa daha çoook uğraşırsınız’ dedim. Annelerin işi zor bu eğitim sistemiyle ...”

Tanıdığımın verdiği tepkiye katılıyorum. Çocuklara herhangi bir yaratıcılık alanı tanımayan ezbere dayalı bir ödev listesi. Kitap okuma kısmı makul görünse de o da zorla yapılacak bir etkinlik gibi sunulmuş. Bu ödev listesi üzerine düşünürken ben de Cesare Cata adındaki İtalyan bir ortaokul öğretmenin öğrencilerine verdiği 15 maddelik yaz ödevine rast geldim. İşte çok hoşuma giden ve çocukların ruhsal gelişimine yukarıdaki listeden çok daha fazla katkı sağlayacak maddelerin Türkçesi:  

Yaz Ödevi 2015

1.Tatile gittiğinizde sabah deniz kıyısında yalnız başınıza yürüyün. Güneş ışınlarının  suda nasıl yansıdığını seyredin. Hayatta neleri en çok sevdiğinizi düşünün ve mutlu hissedin.

2. Bu sene öğrendiğiniz yeni kelimeleri hatırlayın ve kullanmaya çalışın. Artık kendinizi daha iyi ifade edebilir, daha ayrıntılı düşünebilir, daha fazla düşündükçe kendinizi daha özgür hissedersiniz.

3. Okuyabildiğiniz kadar çok okuyun. Mecbur olduğunuz için değil. Yaz günlerinin size hayaller ve maceralar katmasını istediğiniz için. Okurken, uçan kuşlar gibi olursunuz. Okumak en güzel başkaldırıştır.

4. Sizi rahatsız eden, size boş gelen insanlardan uzak durun. Size ilham veren, sizi olduğunuz gibi seven ve takdir eden insanlarla arkadaşlık edin.

5. Eğer kendinizi üzgün, tedirgin hissediyorsanız endişelenmeyin. Yaz ayları ruhu dengeler, sağaltır. Duygularınızı yazıya dökeceğiniz bir günlük tutun. Size iyi gelecektir.

6. Dans edin. Çekinmeden, utanmadan. Sokakta, bahçede, kumsalda veya odanızda. Yaz, danstır. Bunu değerlendirmemek yazık olur.

7. En azından bir kere gün doğuşunu izlemeye gidin. Sessizce oturun ve derin bir nefes alın. Gözlerinizi kapatın ve mutlu olun.

8. Bol bol spor yapın.

9. Hayatınıza katmak istediğiniz biri varsa, duygularınızı açın. Karşılık vermezse kaderinizin bir parçası değil demektir. Aksi takdirde 2015 Yazı birlikte yürümek için çok iyi bir zaman olacaktır.

10. Bu sene okulda neler öğrendiğinizi hatırlayıp notlarınızın üzerinden geçin.  

11. Güneş kadar mutlu, deniz kadar coşkulu olun.

12. Küfür etmeyin. Her zaman nazik olun.

13. Diyalogları anlamlı ve etkili filmler seyredin. Bu dil becerinizi artıracaktır. Yabancı dilinizi de bu şekilde geliştirebilirsiniz.

14. Hayatta neler yapmak istediğinize dair hayaller kurun. Hayallerinizin peşinden gitmek için ihtiyacınız olan becerileri düşünün.

15. İyi insan olun.

 
BUGÜN 3096 KERE
OKUNDU
3 YORUM
YAPILDI
 
   
132
Esin Sevinir
Muhteşem bir paylaşım, yalnızca yaz ödevi olarak değil yaşam boyu kılavuz olacak ipuçları...
13:03:19 31/07/2015

133
Ali Rıza Çatal
Değişimin farkında olmayan toplumlar, çocuklarının kendileri gibi davranmalarını bekler. Bunu, en çok da okul uygulamalarında görürüz. Öğretmen kendi çocukluğunda ödeve yüklediği anlamı öğrencilerinde de görmek ister. Aynı şey anne ve babalar için de geçerlidir. Onlar da, deli gibi ödeve sardıkları günlerini hatırlayıp, çocuklarının ödeve isyan ettiğini görünce hayal kırıklığı yaşarlar. Aktardığınız yerli ödev anekdotu yaygın uygulamalardan sadece bir tanesi. Daha çarpıcı olanları da yok değil. İtalyan öğretmenin ödevi ise daha gelişmiş bir örnek. Dünya çocukları bunların çok ilerisinde uygulamaları hak ediyor. Teşekkürler…
19:51:53 11/08/2015

197
Evrim Çetiner
Uygulansa keşke bizim ülkemizde de, keşke böyle çarpıcı "öğretiler" ile başta "kendi" olmayı deneyimlese çocuklar. Yorumunuza yürekten katılıyorum, çok ilerisinde uygulamaları hak ediyor çocuklarımız.
23:28:41 07/09/2016

EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN