HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
316
Sessiz Kitapların Anlattıkları
21/12/2016
Eğitim ve Ötesi
Eğitim ve Ötesi Editöründen
Sessiz kitaplar, sadece resimlerden oluşan, metin içermeyen kitaplardır. Bu kitapların görsel anlatımları çok güçlüdür. Yazı olmasa da okuyucu hikayeyi, resimleri izleyerek okuyabilir. Diğer yandan sessiz kitapların okuyucudan bir beklentisi de vardır: “Bakın, görün, hayal kurun.”

Sessiz kitaplar, okuyucuyu kendi hikayelerini yaratmaya yönlendirir. Bir anlamda illüstrasyonlara kendi sesini katmasını önerir ve hikayeleri yeniden yaratmayı mümkün kılar. Hayatta en önemli kazanımlardan biri “Görmeyi Öğrenmek” ise illüstrasyonlara bakarak bir anlam ve hikaye çıkarmaya çalışmak görsel okuma yetilerini güçlendiren bir deneyimdir.  Hem de eğlencelidir. Beyinlerimiz hikayeler yaratmak ve özümsemek üzere tasarlanmıştır. Deneyimlerimizi böyle paylaşır, geçmişimizi böyle muhafaza eder ve dünyaya anlatırız. Hikayelerimizi paylaşmak kültürel sınırları aşmayı, kaynaşmayı mümkün kılar.

Ülkemizde de sessiz kitaplara olan ilgi bir süredir artıyor. Çocuklara okuma kitabı alırken “eğitici bir şey olsun” yaklaşımının kırılıp, okumanın başlı başına eğitici olduğu ve bir kitabı okumanın hem zevkli hem de yararlı olabileceği kanısı yayıldıkça metin içermeyen kitaplara olan yaklaşım da değişiyor. Çocuğun bir şey öğrenmesi için illa kelime veya sayı gerekmiyor, resimlerden de çok şey öğrenilebilir. Sessiz kitaplara olan ilgi, bu konuda çıkan yazıların fazlalaşmasıyla da kendini gösteriyor. Örneğin Kurşun Kalem Dergisi’nin 42. sayısında Osman Torun “Sessizliğin Büyüsü “ adlı bir dosya hazırlamış.

Dosyada şöyle deniyor: “Görsel sanatların gelişim yolculuğuna eşlik ederek bugünkü anlamda ilk örneklerini Ortaçağ’da Avrupa kültüründeki gravür şeklindeki dini kitaplarda gördüğümüz türden kitapların yirminci yüzyılın başlarında özellikle Almanya’da dışavurumcu akımla birlikte ivme kazanması ve daha sonrasında da çizgi romanın yükselişi ile birlikte hızla yaygınlaşmış olması varoluş yolculuğu açısından hiç de şaşırtıcı değil aslında (…) Okurunu doğrudan kitabın içine çekip her okuyuşta farklı farklı öyküler yaratmasını da sağlayan sessiz kitaplar 1980’li yıllarda yaşadığı altın çağın ardından günümüzde yeniden keşfedilme süreci yaşıyor. Başta çocuklar ve gençler olmak üzere her yaştan okurlar için çeşitli fiziksel formlarda karşımıza çıkan sessiz kitaplar içerik ve nitelik açısından alfabe, sayılar vb. özel konulu kitaplardan çevre kirliliği vb. duyarlılıkların aktarıldığı temalı kitaplara, okurların etkileşimli biçimde okuma yolculuklarına çıktığı görsel oyun ve keşfetme kitaplarından akıcı öykülerin yer aldığı kitaplara kadar uzanan bir çeşitliliğe sahip. Böylesi bir çeşitliliğin bu tür kitapların ayırt edici özellikleri de dikkate alındığında okurlar açısından çok farklı ve değerli olanaklar yarattığını görüyoruz. “

Sessiz Kitapların Faydaları

Peki sessiz kitaplar okurlarına neler sunar, hangi yararları sağlar?

 1. Birçok farklı okuma, farklı dünyalar sunar. Okuyucu resimlere bakarak kendi hikayesini oluşturur.
 2. Sessiz kitaplar dil eğitiminde kullanılmak açısından çok elverişlidir.Kelimelerin ve cümlelerin tekrarı, kitabın içeriğine uygun kelimelerin bulunması çok işlevli bir pratik sunar.
 3. Başı, ortası, sonu olan bir hikaye ortaya çıkarabilirsiniz.
 4. Yeni kelimeler ve cümleler kurdurur. Yabancı dil eğitiminde de kullanılabilir.
 5. Oyuna, doğaçlamaya ve tahmine açık olur.
 6. Farklılıklar, çeşitlilikler ve yeni perspektifler hakkında fikir alışverişi doğar.
 7. Sessiz kitaplar farklı dilleri konuşan insanlar arasında da ortak bir dil yaratılmasını sağlar. Özellikle mülteci çocuk ve yetişkinlerle yapılan çalışmalarda çok faydalanılmaktadır.
 8. Sanat ve illüstrasyon üzerine yorumlar geliştirmeye teşvik eder. Çocuklar nasıl bir teknik kullanıldığı, hangi sanat akımından etkilenildiği konusunda öğretmenleriyle tartışabilirler.

Kırmızı Ringa

Sarıgaga Yayınları’nın Sezin Okulu’nun katkısıyla yayınladığı “Kırmızı Ringa” kitabının ilk bölümü bir sessiz kitaptır. Bu bölümde bir parkta bir araya gelen birbirinden bağımsız karakterlerin yaşamından 5 – 10 dakikalık bir kesit sunuluyor. Her şey çizimlere anlatılıyor. İkinci bölümde ise yazar parktaki karakterlerin bir kısmının öykülerini bizimle paylaşmış.  Ancak bunlar, onun gözünden anlatımlar. Parktaki karakterlerin, bu kitabı eline alan kişi sayısı kadar hatta daha fazla farklı sayıda öyküsü olabilir.  Bu yüzden kitabın yazarı ve çizeri (Gonzalo Moure- Alicia Varela) okuyucuya seslenerek şu notu düşmüşler:

Nerede olursan ol, çevrende hikayeler vardır. Pek çok hikaye. İnsanlar kadar çok. Ama onları görür müyüz? Bazen evet. İşte bundan bahsediyor bu kitap. Başlangıçta, ilk baktığında yalnızca kırmızı ringa balığını göreceksin. Dikkatini dağıtmak için bir bahane, bir oyun, neredeyse bir şaka, Ama aslında o balık senin bakışın. Ringa balığı sensin, bu sayfalara kim bakarsa ringa balığı o. Denemeye ne dersin?

Okuyucular buradan seçtikleri bir ya da birkaç karakterin özellikleri ve hikayeleri konusunda kendi öykülerini oluşturup birbirleriyle paylaşabilirler.  Parkta geçen zamanın öncesini ve sonrasını hayal edebilirler. Sonra kendi yazdıklarıyla, yazarın paylaştığı hikayeleri karşılaştırabilirler. Ardından öğrenciler kendi parklarını çizip (farklı bir mekan da olabilir örneğin kumsal, lunapark vs) özgün karakterler yaratabilirler.  Kitap “crossover” kategorisine giriyor. Yani 8-9  yaş üzeri herkesin ilgisini çekebilecek özelliklere sahip.

Türkiye ‘de Yayımlanan Diğer Sessiz Kitaplardan Bazıları

 • Nerede Bu Denizyıldızı? /Redhouse Kidz Yayınevi
 • Nerede Bu Fil? / Redhouse Kidz Yayınevi
 • Kağıttan Şehir / Redhouse Kidz Yayınevi
 • Asla Neden Diye Sorma /Desen Yayınları
 • Uzak /Desen Yayınları
 • Şemsiye/ Kuraldışı Yayıncılık
 • Ali Nerede? Ali Şimdi Nerede? Tudem Yayınları
 • Büyük Orman Avcıları /ABM Yayınevi
 • Doğum Günü Hediyesi /Can Çocuk Pasta Gitti /Mephisto Kitaplığı

 

 
BUGÜN 2099 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN