HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
383
Piyano Çalmayı Öğrenmenin Yaşı Var Mı?
Efe Tanman
Müzik Öğretmeni
Hangi yaşta piyano çalmaya başladığımızdan çok hangi yöntemler ve tekniklerle öğrendiğimiz önemlidir.

Mutlaka duymuşsunuzdur; “Piyanoya ne kadar erken başlarsa o kadar iyi”, “Çocukken öğrenilen piyano unutulmuyormuş”, “Bizden geçti, bu yaştan sonra olmaz, artık sıra gençlerde” cümlelerini. Tabii ki insanlar bu cümleleri bir sebebe dayanarak söylüyorlar. Eşiyle, dostuyla sohbetlerde konusu geçmiş, kafasında bir fikir oluşturabilecek kadar üzerine konuşulmuş olabilir. Hele bir de tanıdık güzel sesli birileri varsa ortamda, kendisi bilirkişi olmaya aday seçilir muhtemelen. Bu bilirkişi de konuyla ilgili (doğru ya da yanlış biçimde) son noktayı koyar genelde.

Gelelim işin aslına. Gerçekten piyano çalmayı öğrenmenin yaşı var mı? Elbette taze bir zihin, piyano çalmayı daha kolay öğrenebilir. Ve elbette genç bir beyin, kaslarına daha kolay komut verebilir. Ancak bunun piyano çalmayı öğrenmeyi ne oranda kolaylaştırdığı önemlidir. Genç bir öğrencinin, yaşça büyük bir öğrenciye kıyasla piyano çalmayı çok daha zor öğrendiğine pek çok kez şahit olduk. Tabii bunun aksini de yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. (İstisnai yatkınlıkları konumuzun dışında bıraktığımızı hatırlatmak isterim.)

O halde piyano çalmayı daha kolay öğrenilebilir hale getiren etken nedir? Tabii ki öğreneni yönlendiren öğretmen, dolayısıyla onun kullandığı yöntem ve tekniklerdir. Aynı öğrenci, iki farklı öğretmenle yakın zamanlarda çalışıp bambaşka sonuçlar alabilir. Hatta ne yazık ki kimi zaman piyano çalmayı severken nefret eder hale dahi gelebilir.

Özetle hangi yaşta piyano çalmaya başladığımızdan çok hangi yöntemler ve tekniklerle öğrendiğimiz önemlidir. Yedi yaşındaki bir çocuğa öğrettiğimiz yöntemle elli beş yaşındaki bir yetişkine öğrettiğimiz yöntem aynı olmamalıdır. Başka bir deyişle, bu işin tek bir yöntemi ve tekniği yoktur. Dolayısıyla doğru yönlendiriciyle, yani doğru öğretmenle her yaşta piyano çalmayı öğrenmek mümkündür. Yeter ki bunu isteyelim ve yönlendirici öğretmenin planlarına uygun olarak düzenli çalışalım.

 
BUGÜN 78 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

Nasıl İyi Bir MUN Konuşmacısı Olunur?
BU KATEGORİDEN

Nasıl İyi Bir MUN Konuşmacısı Olunur?
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Mart 2019>>>
Mart 2019
 PSÇPCCP
925262728123
1045678910
1111121314151617
1218192021222324
1325262728293031
141234567

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN