HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
244
Orhan Pamuk: "Edebiyat bir huzursuzlukla başlar"...
22/04/2015
Eğitim ve Ötesi
Eğitim ve Ötesi Editöründen
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazarımız Orhan Pamuk, Sezin Okulu'nu ziyaret etti. Öğrenciler söyleşi sonunda, hazırladıkları “Orhan Pamuk'u Okumak; Orhan Pamuk'u Anlamak” kitabını ünlü yazara takdim ettiler.

Mart ayı Özel Sezin Okulu’nda  edebiyat şöleni gibi geçti. SezinTeach21 kapsamında gelen yabancı çocuk kitabı yazarları dışında, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazarımız Orhan Pamuk da Sezin’i ziyaret edenler arasındaydı. Öğrencilerin hazırladığı “Orhan Pamuk’u Okumak; Orhan Pamuk’u Anlamak” kitap projesi kapsamında konuk olan ünlü yazar okulda yoğun bir heyecana sebep oldu. Nobel Edebiyat Ödüllü bir yazarla her gün karşı karşıya gelinmiyor ne de olsa.

Orhan Pamuk, salona alkışlarla girdikten sonra,  “Beklentinizin yüksek olduğunu anlıyorum. Ama yazarların yazdıkları şeylerin ilginç olması, onların da ilginç olacağı anlamına gelmez, umarım sizi hayal kırıklığına uğratmam” diyerek çok mütevazi bir şekilde söze girdi.  Benim hissettiğim kadarıyla kesinlikle kimseyi hayal kırıklığına da uğratmadı. Çünkü çok samimi ve ilham verici bir konuşma gerçekleştirerek kend hikayesini anlattı. Anlattıkları, kendisini dinleyen Sezin öğrencilerine, yaşları  itibarıyla çok yakın gelecek konulardı. Gençliğinde ressam olmayı kafaya koyması, ailesindeki mühendislik geleneğine uyarak ve “Mühendisin sanattan anlayanına mimar denir” anlayışından yola çıkarak İTÜ Mimarlık Fakültesi’ne girişi, sonra yazmaya karar verip okuldan ayrılışı, eminim kendi yeteneklerini keşfetmeye çalışan gençlere çok tanıdık gelmiştir.

Orhan Pamuk, genç yaşlarda fark ettiği, kendi deyimiyle “kafasındaki bir tuhaflık” nedeniyle yazmaya başladığını anlattı. Kendini uyumsuz hissetmek,  etrafındakinden farklı ikinci bir alem olduğuna inanmak olarak tanımladığı bu “tuhaflık” da eminim koltuklara gömülmüş en az birkaç gençte ani bir aydınlanmaya neden olmuştur. Ünlü yazar “Edebiyat bir huzursuzlıkla  başlar” diyerek de yazının başlığını verdi. 

Söyleşi,  Yaşar Kemal’i kaybettiğimiz günlere rastladığından, Orhan Pamuk, edebiyatımızın Koca Çınar’ı  ile olan ilişkisini de uzun uzun anlattı.  “İnce Memed”in ilk baskısını evdeki kütüphaneden alıp, balkonda okumaya başladığı anı hiç unutmadığını ve hep onun gibi bir adam olmak istediğini söyledi. Yaşar Kemal’den çok şey öğrendiğini, birlikte uzun uzun yürüdüklerini (Örneğin Bakırköy – Sirkeci arası ) çünkü Yaşar Kemal’in yürürken anlatmayı sevdiğini, karşılaştığı herkesle ilgili bir hikayesi olduğunu belirtti.

Sorulara geçildiğinde, romanlarının ne kadar otobiyografik olduğu konusuna ise “İyi bir yazar kendi hikayesini başkasınınki gibi, başkasının hikayesini kendisininki gibi anlatabilendir” diyerek cevap verdi.  Kendisini en çok etkileyen yazarları ise şöyle açıkladı: “Tolstoy (İnsanın ruhsal durumunu çok iyi tahlil etmesi), Dostoyevski (Tutkulu olması, insan öfkesini iyi tanımlaması), Thomas Mann (Aile romanı yazma konusundaki dehası), Marcel Proust (Yaşanılan anın geçmişle dolu olduğunu göstermesi)... En çok etkilendiği Türk yazarların da Ahmet Hamdi Tanpınar, Yusuf Atılgan, Oğuz Atay olduğunu belirtti.

Üzerinde çalıştığı romanlar üzerine de bilgi veren Orhan Pamuk yine alkışlarla salondan ayrıldı. Samimi oldıuğu kadar birçok bilgi de içeren bu söyleşi sonunda en az on öğrencinin yazar olmaya karar verdiğine eminim. Ve yine eminim ki o salondan en az bir başarılı yazar çıkacaktır....

 
BUGÜN 2280 KERE
OKUNDU
1 YORUM
YAPILDI
 
   
124
Ali Rıza Çatal
Tanışmak, unutulmaz şekilde yaşamaktır. Unutulmaz yaşanmışlıklar ise, öğrenmede eşik atlamaktır. Değerli yazar orhan Pamuk, edebiyat çınarımız Yaşar Kemal tanışırken ne hissetmişse, Sezin öğrencileri de Orhan Pamuk'la tanışırken eminim aynı duyguyu yaşamışlardır. Böyle duyguların insanı peşinden sürükleme gücü çok yüksektir. Okuduğu bir kitap Orhan Pamuk'un hayatını nasıl değiştirmiş ise, Orhan Pamuk'la tanışan birkaç öğrencinin hayatı da öyle değişebilir. Teşekkürler Esra Hanım...
01:24:26 24/04/2015

EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN