HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
172
Okulların yeni misyonu
15/03/2014
Ali Rıza Çatal
Eğitimci
Dünyadaki büyük gelişmelere bağlı olarak, eğitim sistemlerinde de köklü bir paradigma değişikliği yaşanmaktadır. Bu bağlamda, okulların tarihsel süreçte geleneğe dönüşen bilgi kazandırma misyonu yeni bir boyuta evrilmiştir. Artık okulların başarısı, ezberlettiği bilginin ötesinde, insana kazandırdığı yaşam becerileriyle ölçülecektir. 21. yüzyıl önümüzdeki süreçte öncelikle insana, hayatı yönetme becerisi kazandıran okullara şans tanıyacaktır.

Ali Rıza Çatal

Özel Sezin Okulu Eğitim Danışmanı

 

Dünyadaki büyük gelişmelere bağlı olarak, eğitim sistemlerinde de köklü bir paradigma değişikliği yaşanmaktadır. Bu bağlamda, okulların tarihsel süreçte geleneğe dönüşen bilgi kazandırma misyonu yeni bir boyuta evrilmiştir. Artık okulların başarısı, ezberlettiği bilginin ötesinde, insana kazandırdığı yaşam becerileriyle ölçülecektir. 21. yüzyıl önümüzdeki süreçte öncelikle insana, hayatı yönetme becerisi kazandıran okullara şans tanıyacaktır.   

GELENEKSEL OKUL ALGISI

            Okullar tarih boyunca başlıca bilgi kazanma merkezleri olmuştur. Özellikle bilgiye ulaşmanın sınırlı olduğu çağlarda okulların bu misyonu zamanla köklü bir geleneğe dönüşmüştür.

            Bu gelenek günümüzde de henüz yeterince değişmiş değildir. Bu nedenle, az gelişmiş toplumlarda, hâlâ okullar bilgi aktardığı kadar saygın kabul edilmekte, öğrenciler ise bu bilgileri öğrendiği oranda başarılı sayılmaktadır.

             Oysa artık çok net bilinmektedir ki, bilgiye böylesine tapınmak aslında derin bir yanılsamadır ve bu yanılsama, başta zihinsel beceriler olmak üzere, okulda kazanılması gereken pek çok önemli değerin gözden kaçırılmasına neden olmaktadır.

BİLGİ TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİLDİR

            İnsanlığın bilgi tutsaklığını sorgulaması geçen yüzyılın sonlarına rastlamaktadır. Bilgi kaynaklarına ulaşmanın alabildiğine kolaylaşmasıyla birlikte, bilgi hakkındaki algı da başka bir boyuta evrilmiştir. Bilginin, yeni değerlerle desteklenmediği takdirde tek başına anlamlı olmadığı ve 21. yüzyılda hayatı yönetmeye yetmeyeceği artık tartışmasız şekilde kabul edilmektedir. Bu olgu, eğitim aydınlanması diyebileceğimiz ciddi bir paradigma değişikliğine neden olmuştur. Bunun sonucu olarak, gelişmiş eğitim sistemlerinde hem öğrenme yöntem ve teknikleri gözden geçirilmiş, hem de öğrenilmesi gereken eğitsel değerler yeniden düzenlenmiştir.

            Paradigma değişikliği ve okulların bilgi saplantısından vazgeçmesi iki temel nedene dayandırılmaktadır.

            1.Bilgiye ulaşmanın artık çok kolaylaşmış olması

              2. Değişen dünyanın yeni yaşam becerileri gerektirmesi

DÜNYA HIZLA DEĞİŞİYOR

            Az gelişmiş toplumlar, bilgi saplantısıyla bir kısır döngü yaşarken, dünya hızla değişmektedir. Şimdilerde her sabah okullara koşan milyonlarca öğrenciyi önümüzdeki on yıllarda yepyeni bir hayat beklemektedir. Onlar, aktif olarak hayatın akışına katıldığında, çalışma koşullarından üretim biçimine, iletişimden toplum yönetimine, ekonomiden siyasete her şey alabildiğine yenilenmiş olacak. Şehirler, fabrikalar, alışveriş merkezleri çok kültürlü ortamlara dönüşecek. Bugün var olan pek çok meslek tarihteki yerini alacak ve çocuklarımız, henüz adını bile bilmedikleri yeni mesleklerle tanışacak.

            Çocuklarımızı bekleyen hayat, tartışmasız şekilde yeni bir insan modeli gerektirmektedir. Yeni insanın başarı ölçütü, bilginin ötesinde, hayatı yönetme becerisidir. Çünkü bilgiye ulaşmak yeni teknolojiyle alabildiğine kolaylaşmış ve esasen bilginin, önemli olmakla birlikte, hayatı yönetmek için yeterli bir değer olmadığı anlaşılmıştır. Günümüzde insanoğlunun çok net olarak, bilginin ötesinde, değişen hayatın gerektirdiği yüksek zihinsel becerilere ihtiyacı vardır. Bilinen o ki, geleneksel okullar bilgi takıntısıyla oyalanırken, beceri kazandırma ve çocuklarımızı 21. yüzyıla hazırlamada kesinlikle yetersiz kalmaktadır. Bu gereksinim, okul tanımına yeni ve çok önemli bir boyut eklemiştir. Artık iyi okullar bilginin ötesinde, beceri kazandıran eğitim kurumlarıdır.  Bu bağlamda, gelişmiş toplumlarda okulların başarısı bilgiden önce, öğrencilerine kazandırdığı beceri ve etik değerlerle ölçülmektedir.

            21.YÜZYIL FARKLI BECERİ VE ETİK DEĞERLER GEREKTİRMEKTEDİR

            Yeni dünya düzeninin gerektirdiği yaşam becerileri pek çok tutum, alışkanlık, davranış ve etik değerden oluşmaktadır. Ancak yaşam becerilerini kazandırmak bilgiyi kazandırmak kadar kolay olmamaktadır. Her beceri, teknik nitelikteki ders etkinlikleriyle deneyimlenerek, süreç içinde öğrenilmektedir.

             21. yüzyılın, bundan böyle, bilginin ötesinde, hayatın gerektirdiği aşağıdaki beceri ve değerleri kazandıran okullara başarı şansı tanıyacağı, bunu başaramayanları yarıştan ayıracağı anlaşılmaktadır.   

            Küresel yeterlikler olarak da tanımlanan başlıca temel yaşam becerileri şunlardır:

 1. Bilgiye ulaşmayı bilme, ulaştığı bilgileri filtreleme ve kullanma
 2. Dinlediklerini, okuduklarını ve izlediklerini nitelikli anlama
 3. Akıl yürütme,yorumlama, değerlendirme, çıkarım yapma
 4. Beynine ulaşan uyaranları doğru algılama,
 5. Alternatif düşünme
 6. Sorun çözme
 7. Mutlu olmayı başarma
 8. Beden ve ruh sağlığını koruma
 9. Başarılı şekilde iletişim kurma
 10. Özgüveni ölçülü kullanma
 11. Çevresiyle barışık yaşama
 12. Duygularını yönetme
 13. Sevgi, saygı, hoşgörü, uzlaşma, paylaşma, yardımlaşma, iyilik yapma, doğru davranma, dürüst olma, doğayı koruma, kaynakları ölçülü kullanma, empati kurma, tasarruf etme, aklını vicdani kullanma gibi, hayatı güzelleştiren ve kolaylaştıran etik değerleri içselleştirme.

           

            SONUÇ

            İletişimin alabildiğine geliştiği bir çağda yaşamaktayız. Bu nedenle, her alanda olduğu gibi eğitim alanındaki gelişmeler de küresel düzlemde eşzamanlı olarak paylaşılmaktadır. Dünyadaki bu gelişmeleri doğru okuyan toplumlar ve okullar, geçen yüzyıldan beri insan eğitiminde hızlı bir yenilenme içindedir. Ülkemizde de, söz konusu gelişmeleri erken algılayan ve paradigma değişikliği yapan okullarımızın sayısı giderek artmaktadır. Bu arada anne ve babaların okul beklentisi de yeniden biçimlenmektedir. Genç anne ve babalar çocuklarını 21. yüzyıla hazırlayan okulları artık daha özenle seçmekte ve bu okulları bilinçli şekilde desteklemektedir. Bu durum, çocuklarımız ve ülkemiz adına alkışlanacak bir gelişmedir.            

 

 
BUGÜN 5620 KERE
OKUNDU
4 YORUM
YAPILDI
 
   
77
Serife Cobankara
Sayin Hocam " Egitim Aydinlanmasi" konusunda bizleri bilgilendirdiginiz icin tesekkur ediyor, ozellikle su siralar okul arayisi icinde olan cicegi burnunda veli adaylarina isik tuttugunuz icin yurekten kutluyorum. Serife Cobankara
08:11:55 17/03/2014

81
zeynep çoruk
öncelikle, bu açıklayıcı ve güzel yazınız için emeğinize sağlık diyerek başlamak istiyorum..Bilgi paylaşımlarınızı büyük bir zevkle takip etmekteyim..sizinde bahsettiğiniz üzre, eğitim alanında yapılan gelişmeler yeni nesiller için çok önemli .. biz ebeveynler için,,önemli olan, En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın , bilgiyi ezbere dayalı olarak değil, araştırarak, sorgulayarak, yaparak ve yaşayarak edinmeleri ve . ileride ,muhakeme edebilen,paylaşımcı, kendini ifade edebilen, sorumluluk sahibi, bireyler olmalıdır..
17:37:40 28/04/2014

82
Serkan Akın
Değerli Ali Rıza hocam yeni çağa topyekün hazırlanmak çocuklarımızı bu iletişim çağında meslek sahibi aktörler haline getirmek biz ebeveynlerin vizyonunuda değiştiriyor birey odaklı eğitim ve sorumlu ilkeli bir insan yetiştirmek asli vazifemiz haline geldi.Değerli çalışmalarınızın çok verimli olması dileği ile saygılar sunarım.
22:52:56 01/05/2014

86
Ali Rıza Çatal
Sevgili Serkan Bey, Sizinle parkta bir rastlantı sonucunda tanıştık. Çocuklar ve insan eğitimi konusunda bir paylaşımımız oldu. Bunun üzerine bir yazıma ulaşarak güzel bir yorumda bulunmuşsunuz. Bana mail adresinizi gönderirseniz sizi bütün çalışmalarımızdan haberdar ederim. Ben sizin mail adresinizi göremiyorum. Benim mail adresim şöyle: alirizacatal@sezin.k12.tr Sevgili oğlunuz Tuna'nın gözlerinden öperim. Dilerim oğlunuzun ismini yanlış hatırlamıyorum. İlginiz için teşekkür ederim.
14:51:44 07/05/2014

EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN