HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
164
Okul seçerken nelere dikkat etmeli?
10/02/2014
Gülin Sezin
Özel Sezin Okulu Kurucusu
Okul seçiminizin beklentilerinizle uyuşması çok önemli. Nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorsunuz? Önce bu soruya cevap vermelisiniz.

Gülin SEZİN TOROSLU
Özel 
Sezin Okulu Kurucusu

Çocuğunuz için en doğrusunu yapmaya, onun hayatını etkileyecek yanlış bir karar vermemeye çalışırken kendinizi ağır bir sorumluluk altında hissedip, karar vermekte daha da zorlanabilirsiniz.

 

 

Özel okullar içinde seçenekler o kadar çeşitli ki, aralarından doğru okula  ulaşmak ciddi bir araştırma gerektiriyor. Eş, dost, arkadaş çevreniz size fikir vermeye, herkes başka tarafa çekmeye çalışıyor.Tüm özel okullar gerek yabancı dil gerek kampus olanakları konusunda belli bir seviyenin üstünde. Peki sizin çocuğunuz için doğru okul hangi kriterlerle öne çıkacak?

Çocuğunuz için en doğrusunu yapmaya, onun hayatını etkileyecek yanlış bir karar vermemeye çalışırken kendinizi ağır bir sorumluluk altında hissedip, karar vermekte daha da zorlanabilirsiniz. Böyle bir durumda, yapmanız gereken önceliklerinize karar vermektir:

Çocuğunuzun mutlu, çok yönlü, kendiyle barışık, yeteneklerinin bilincinde olarak yetişmesi, ders başarısını hayat başarısına taşıması mı daha önemli?

Yoksa;

Sınavlarda yüksek başarı göstererek, sevse de sevmese de üstün ve parlak bir kariyere sahip olması mı?

Eğer ilkini seçiyorsanız; Okula mutlu gitmesini sağlayacak, bireysel farklılıklarının ve yeteneklerinin keşfedilebileceği, herkesin onu ismiyle tanıyıp ilgi göstereceği, ögretmenlerinin birer eğitim koçu niteliğinde görev yaptığı, “Öğrencilerinin sınırsız hayallerinin hayat bulacağı kadar “büyük”, her öğrencisini derinlemesine tanıyabilecek kadar “küçük”,  okullardan birini seçmelisiniz.

Eğer ikici seçeneğe daha yakınsanız; o zaman, bol ödev veren, çokça test çözdüren, çocukları robot varsayan, tek başarı kriteri olarak “sınav başarısı”nı dikkate alan, “çocukların psikolojisinin o kadar da önemli olmadığı” bir okul seçmelisiniz.

Seçtiğiniz okulun, bakış açınıza uygun olması çok önemli.Çocuğun sağlıklı gelişimi için veli ile okulun aynı yöne bakması şarttır. Okul’un önemsediği şeyleri siz önemsemezseniz, çocuğun güven duygusu zedelenir. Hangi yaklaşımın doğru olduğu konusunda ikilemde kalır.

Çocuğunuz için en doğrusunu seçmeye çalışırken unutmamanız gerekir ki;  her çocuğun gelebileceği bir üst nokta vardır.Bunu fazlaca zorlamak, kişilik bozukluklarına neden olur.

Eğitimi, çocuğun severek, isteyerek dahil olduğu keyifli bir uğraş haline getirmek, çocukları gelebilecekleri en üst noktaya taşımak için altın kuraldır.

Ebeveynler olarak önce kendimizle yüzleşmeliyiz. Çocuklarımızı kendi yapamadıklarımızı gerçekleştirecek kişiler olarak değil, kendilerine özgü yetenekleri, hayalleri, amaçları olan bireyler olarak kabul edersek sorun kalmaz ve onlar adına en doğrusunu yapmış oluruz.


 
BUGÜN 3316 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN