HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
211
Okul başarısını perçinleyecek 8 öneri
08/10/2014
Eğitim ve Ötesi
Eğitim ve Ötesi Editöründen
Ailelerin tutumları çocukların okuldaki başarısını çok ciddi şekilde etkiliyor. Bazı konularda dikkatli olarak çocuğunuzun akademik başarısını olumlu yönde etkileyebilirisiniz.1. Zekayı değil çalışmayı övün
Çocuğunuzun başarısını överken onun akıllı veya zeki olmasını değil, çalışma için harcadığı emeği övün. Böylece sonuca değil öğrenme sürecine değer verecek ve konsantre olacaktır. Çabası takdir edilen çocuklar ileride daha başarılı olmaktadırlar.

2. Okul çalışmalarına katılın
Okulda faal olmak, veli toplantılarına katılmak, okul için gönüllü etkinlikler yapmak iş zamanınızdan çalsa da çocuğunuzun akademik geleceği açısından çok daha getirisi olan bir yaklaşımdır.

3. Televizyonu eleştirel düşünce için kullanın
Ne kadar uğraşsak da çocukları televizyondan uzak tutmak imkansız (Hadi itiraf edin, tamamen zaman kaybı dizilere siz de kendinizi kaptırmıyor musunuz?) Bu durumda televizyonun iyi taraflarından faydalanılabilinir. Örneğin reklamların sesini kapatın ve çocuğunuza “Sence şimdi ne oldu?”, “Bunun hakkında ne düşünüyorsun?” gibi sorular sorarak akıl yürütmesini, iletişim kurmasını sağlayın.

4. Sürekli basit kelimler kullanmaya çalışmayın
Birçok anne baba, çocukların kafasını karıştırmaktan korktukları için basit kelimeler kullanmaya çalışır. Çocukların beyin gücünü hafife almayın. Aileleri zengin kelime hazinesi ile konuşan çocukların IQ’lerinin diğer çocuklara göre çok daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu genç beyinlerin karmaşık düşünce örüntüsüyle önceden gelişmesi anlamına gelmektedir.

5. Doğada ruhu dinlendirin
Doğa ile haşır neşir olmak sadece eğlenceli olduğundan değil stresi azalttığı ve benlik duygusunu geliştidiği için de önemlidir. Bu öğrenme için iki gerekli faktördür.

6. Her başarılı çocuğun arkasında iyi bir kitap koleksiyonu vardır.
Çocuklara okumak son derece önemli ancak onların birçok kitaba ulaşmasını sağlamak da bir o kadar önemli. Bir çocuğun evde, eline alıp ara sıra göz attığı en az 50 kitabı olmalıdır. Bol kitaplı evlerde büyüyen çocuklar matematik ve okuma derslerinde daha başarılı olmaktadırlar (Daha birçok konunun yanında!)

7. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur
Vücut ve beyin arasındaki bağlantı tam olarak çözülmüş olmasa da fiziksel hareketlerin çocukların öğrenme gelişimine katkıda bulunduğu birçok araştırmada anlaşılmıştır. Kanada’nın Ontario eeyalatindeki okullarda denenen bir programda çocuklara günlük 20 dakika egzersiz konulmuştur (beslenme ile beraber). Bazı okullar ders saatinin azalmasından yakınsa da iki sene içinde notların % 18 yükseldiği saptanmıştır. Çocukların her gün olmasa bile haftada birkaç kez bir spor aktivitesine katılmasını sağlayın. İmtihana hazırlanıyor diye veya dersleri ağır diye spordan feragat etmeyin.

8. Çocukların kendi işlerini kendileri görmelerini sağlayın
Çocuğun başarılı ve kendine güvenli olması için onun yapabileceği ölçüde kendi işini kendi yapmasına izin verin. Yatağını toplaması, sofra kurup kaldırmaya yardım etmesi, dolaplarını toplaması, ayakkabısını bağlaması, ileride hem akademik hem iş hayatında çok daha başarılı olmasını sağlayacaktır.  

(www.greatschools.com) 

 
BUGÜN 2784 KERE
OKUNDU
1 YORUM
YAPILDI
 
   
97
tahsin özarslan
çok önemli ve faydalı önerilerçTeşekkürler
09:56:27 05/11/2014

EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN