HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
393
“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
12/06/2019
Eğitim ve Ötesi
Eğitim ve Ötesi Editöründen
Nisan ayında Fast Company'de Gwen Moran tarafından yayınlanan bir yazı, teknolojik gelişmelerin iş etiği üzerindeki etkilerini incelerken çalışanların işverenlerine karşı duyduğu güvensizliğe dikkat çekiyor.

​"Yaklaşık iki yıl önce iş hayatı temalı soru-cevap sitesi Workplace Stack Exchange’de paylaşılan ve 500.000 kere görüntülenen bir soru ateşli bir tartışma başlattı. Etherable adlı kullanıcı 40 saatlik bir işi 2 saatte bitirebilen bir algoritma geliştirdiği söyledi ve şu kritik soruyu sordu: “İşimi otomatize ettiğimi patronumdan gizlemem etiğe aykırı bir davranış mı?”

Soruya verilen cevaplar ise koşullara bağlı olarak farklılık gösteriyordu. Kimileri bu gizliliğin etik dışı ancak anlaşılabilir olduğunu söylediler, ne de olsa kişi işini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirdi. Kimileri şirketin ödemeleri nasıl yaptığını (Saatlik mi? Yoksa proje bazlı mı?) temel alarak yanıt verdi. Azımsanamayacak bir grup ise Etherable’ı kutladı: Teknolojinin en büyük vaatlerinden biri insanları rutin görevlerden kurtarmak ve onlara zamanı geri kazandırarak daha anlamlı işler peşinde koşmalarını sağlamaktı. Bahsedilen olay da bu vaadin bir örneğiydi.

İş Hayatının Geleceği Üzerine Şimdi Konuşmak

Carnegie Mellon Üniversitesinden Profesör John Hooker’a göre yukarıda bahsedilen durumu değerlendirirken öncelikle yapılan iş sözleşmesine ve şirket politikalarına göre karar vermek gerekiyor. Ancak Hooker’ın da vurguladığı gibi teknolojik gelişmeler karmaşık etik meseleleri de beraberinde getiriyor.

“İnsan gücünden otomasyona tam geçiş yerine akıllı teknolojilerin, bilgisayarların ve algoritmaların insanlarla beraber çalıştığını göreceğiz.” diyen Hooker, bu füzyonun şirketlerin ve çalışanların yönetmekte zorlandığı etik ve diğer sorunlara ışık tutacağını belirtiyor.

“Bilgisayar psikoloğu” Tim Lynch’e göre ise yukarıdakine benzer durumlarda çalışanların nasıl değerlendirildiğini dikkate almak da önem taşıyor. Eğer kişi saat bazlı değil de yaptığı iş başına ücret alıyorsa, bu anlaşmanın şartlarını yerine getirdiği anlamına geliyor.

Yine de başka etmenler meseleyi daha karmaşık hale getiriyor. Lynch’in dediği gibi, “Şirket, yaptığı sözleşmeye dayanarak çalışanının ürettiği ürüne (dolayısıyla algoritmaya) sahip olabilir.” Bunun yanı sıra Etherable’ın yaptığı gibi algoritmaya daha “insanvari” görünmesi için bug’lar eklemek işvereni yanlış yönlendirebilir. İşveren, dikkatle incelemediği ve farkında olmadığı sorunlar içeren bir algoritma nedeniyle güvenlik ihlaliyle ve yasal sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Teknolojik İlerlemenin Güven Üzerindeki Etkisi

Gönderisinde belirttiği üzere, Etherable’ın asıl endişesi ürettiği programın onun yerini almasıydı. Bu yersiz bir kaygı değil çünkü pek çok şirket benzer bir durumda insan yerine algoritmayı tercih edebilir. Gelgelelim bu bakış açısı, teknoloji evanjelisti Ryan Duguid’in de söylediği gibi, çalışanlar ve işverenler arasındaki derin güvensizliği gösteriyor.

Teknolojinin insanların yerini alacağı korkusu güvensizliğin yanı sıra hesapta olmayan sonuçları da beraberinde getirebilir. University of Georgia tarafından 2017’de yayınlanan rapora göre baskının fazla olduğu, insanlardan çok sonuçların önem taşıdığı iş yerlerinde etik olmayan davranışlar daha sık görülüyor. Ethics and Compliance Initiative tarafından 2018 yılında hazırlanan rapora göre ise her zamankinden daha fazla çalışan üzerinde baskı hissediyor ve etik ihlalde bulunuyor.

Güven duygusunun yeniden kazanılması için Hooker şirketleri şeffaflığa odaklanmaya ve becerilerin gelişimi için yatırım yapmaya davet ediyor. “Otomasyona geçiş sürecini yönetmenin farklı yolları var” diyor ve ekliyor, “İlla çalışanları yerlerinden etmeye gerek yok. Onları yeniden eğitebilir veya yeni insanları işe alabilirsiniz.”

Şirketler teknolojik gelişmeler ve otomasyon tarafından tetiklenen güvensizlik meselesine değinmezlerse hesaba katmadıkları bedeller ödeyebilirler. Örneğin, Duguid’in de vurguladığı gibi, Etherable’ın işvereni çalışanının ona güvenmemesi nedeniyle belli fırsatları kaçırabilir. Yetenekli çalışanının geliştirdiği algoritma farklı amaçlar ve problemlerin çözümü için kullanılabilir. Duguid’e göre meslekler otomasyon dolayısıyla dönüşüm geçirirken yaratıcı teknolojik çözümler geliştiren kişiler öne çıkacak.

“Bence şu an iki şey meydana geliyor” diyor Duguid. “Biri çalışanların işverenlerine karşı hissettiği güven eksikliği. Diğeri ise yaptıkları işlerin önemine dair yeterli öngörüye sahip olamamaları. Benim bildiğim çoğu yerde Etherable’ın geliştirdiği gibi bir algoritma sayesinde terfi alırsınız.” Elbette bug’lardan kurtulduğunuz sürece.​​"

Kaynak: 
https://www.fastcompany.com/90357964/is-it-unethical-to-not-tell-my-employer-ive-automated-my-job?utm_campaign=Compass&utm_medium=email&utm_source=Revue%20newsletter

 
BUGÜN 50 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Ağustos 2019>>>
Ağustos 2019
 PSÇPCCP
312930311234
32567891011
3312131415161718
3419202122232425
352627282930311
362345678

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN