HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
194
İletişimde Fark Yaratmak Mümkün!
04/06/2014
İlknur Karabel
Özel Sezin Okulunda Rehberlik Uzmanı
Aslında konuşma dilimizde yapacağımız birkaç küçük değişiklikle daha yapıcı, sorun yaratan değil sorun çözen, suçlamak yerine çözüm üreten ve empati kurmaya yönelten bir iletişim şekli oluşturabiliriz.

Psikolog İlknur KARABEL
Özel Sezin Okulu Rehberlik Koordinatörü


İlişki problemlerinin gün geçtikçe arttığı,bireylerin birbirlerine anlayış ve hoşgörü göstermekte zorlandığı, nezaket ve saygının gereksiz bir detay gibi algılandığı günümüzde pozitif  iletişim kavramı  gittikçe daha da önem kazanmakta. Günümüzün stresli yaşam koşullarında; gerek iş hayatımızda, gerek aile ilişkilerimizde, gerekse diğer sosyal ilişkilerimizde; iş birliğine daha açık bir ortam yaratmaya, anlaşmazlıkları daha hızlı ve zararsız çözmeye, daha az öfkelenip daha fazla mutlu olmaya hepimizin ihtiyacı var.

       Özellikle çocuklarımızla  kurduğumuz ilişkide kullandığımız  dil ve iletişim tarzı ya onları bizlere yakınlaştırıp kendilerini ifade etmelerini kolaylaştırmakta ya da kendilerini ifade edebilecek yeni ortamlara sürükleyip uzaklaştırmakta. Peki çocuklarımızla nasıl daha yakın, açık ve  onun sosyal ilişkilerine de olumlu yansıyacak türden bir etkileşim şekli ve iletişim dili oluşturabiliriz?

Aslında konuşma dilimizde yapacağımız birkaç küçük değişiklikle daha yapıcı, sorun yaratan değil sorun çözen, suçlamak yerine çözüm üreten ve  empati kurmaya yönelten bir iletişim şekli oluşturabiliriz. Çözüm odaklı ve daha yapıcı bu iletişim tarzıyla; karşımızdaki ister çocuğumuz ister iş arkadaşımız olsun içten bir anlayış, samimi bir işbirliği ve gerçek bir nezaket görebilir, karşımızdakini daha iyi anlar ve anlaşılmanın tarifsiz keyfini yaşayabiliriz. Ayrıca adeta toplumsal bir hastalık gibi tüm bireyleri etkileyen ilişkilerdeki saygı, anlayış ve  nezaket erozyonunun önlenmesine de küçük de olsa bir katkıda bulunmuş oluruz.


KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER ÖNEMLİ FARKLAR YARATIR!

 

Hepimiz olumlu ilişkiler kurmak, insanlar üzerinde iyi bir etki yaratmak isteriz. Gerçekten de yaşam kalitemiz bir anlamda insanlarla kurduğumuz iletişimin kalitesiyle doğru orantılıdır. Ancak çoğu zaman; karşımızdakinin suçlandığı, eleştirildiği, dışlandığı veya utandırıldığını düşüneceği “tetikleyici” iletişim diliyle düşündüğümüzden farklı bir etki yaratıveririz. İletişim dilimizde yapacağımız küçük değişiklikler , bizi yıkıcı etkiler yerine daha yapıcı ve olumlu etkiler yaratmaya yöneltecektir.

 

 • İnsanların Neyi Yanlış Yaptığını Değil, Nasıl Doğru Yapabileceklerini Söyleyin : Hatalarımızı geri dönüp silemeyiz, dolayısıyla hatalarımız söylendiğinde doğal olarak çaresizlik hissederiz. Bu nedenle bir hata yapıldığında bunun gelecekte nasıl ele alınabileceğine odaklanmak, bir daha ki sefere doğrusunun nasıl yapılabileceğini önermek daha yapıcı bir yöntemdir. Unutmayalım “İnsanları kendilerini kötü hissettirerek daha iyi bir performansa teşvik edemeyiz”

   

 • Karşınızdaki İle Aynı Tarafa Geçin : İnsanlar bir talepte bulunduklarında onlara bunun neden yapılamayacağını söylemek yerine bir an durup nasıl yapılabileceğini düşünün. O fazladan yolu gidip ; “yapamazsın çünkü…….” yerine“tabii,………..olduğunda,yapabilirsin” Böylece olumsuz bir etki yerine karşımızdakine istediğini elde etmenin sorumluluğunu da vermiş oluruz.
 • İletişim Dilinizden Olumsuzlukları Çıkartın : “Birini endişelendirmenin en kesin yolu, ona endişelenmemesini söylemektir.”Joe Moore

  Zihin genellikle tek boyutlu bir seçicilik gösterip, öncelikle kendisine söylenmek isteneni değil, söyleneni öğrenip ona göre hareket eder. Örn: kendi kendinize markete gitmiyorum dediğinizde gözünüzde büyük olasılıkla marketin görüntüsü oluşur. “değil” “yapma” “olmasın” sözcükleri de genelde olumsuz emirlerle kullanıldığı için, olumsuz davranışları teşvik eder, pekiştirir veya sürdürür.

 • İstenmeyen Davranışlara Değil, Arzulanan Davranışlara Odaklanın : İstemediğiniz bir durumla karşılaştığınızda kendi kendinize “Ben ne istiyorum/bekliyorum?” diye sorun ve onu belirtin. Neyi istediğimizle iletişim kurmaya başlarsak, onu elde ederiz.

   

 • Gerçeklere Uygun Bir Dil Kullanın : Aşırı sözcükler aşırı tepkilere yol açar. Hedefimiz incitmek yerine yapıcı bir dil kullanmak olduğunda; “ ya hep ya hiç” türü ifadeler veya subjektif genellemelerden kaçınmamız gerekir. Objektif bir dil kullanmak, abartmadan yorumlamak ve bir yanlışı kişinin tüm davranışlarına genellememek sorunu daha çözülebilir ve sonuçları daha olumlu hale getirebilir.

   

 • “Ben Olsam Ne Hissederdim?” Diye Sorun : Sinirlendiğimiz zamanlarda genellikle olayları sadece kendi penceremizden görürüz. Sadece kendi duygularımızı düşündüğümüz sürece de öfkemiz geçmez. Ancak kendimizi bizi öfkelendiren kişinin yerine koymak, yapılan davranışı onaylamasak da anlamamıza yardımcı olabilir. Öfkemizi eşduyuma çevirebilir. Eşduyum ise hoşgörü ve karşılıklı davranış değişikliğini beraberinde getirir.

   

 • Ve Gerektiğinde İyi Bir Dinleyici Olun: İnsanlar bazen güzel sözler duymaya değil sadece dinlenip , anlaşılmaya ihtiyaç duyarlar. Tüm dikkatimizi vererek dinlemek onlara kendilerini değerli ve önemli olduklarını hissettirmenin en iyi yoludur.
 
BUGÜN 3028 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN