HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
381
Görsel Sanat Eğitiminde Okul Öncesi ve 1. Sınıf Yaklaşımları
05/02/2019
Semra Bolat
Özel Sezin Okulu Görsel Sanatlar Zümre Başkanı
Okul öncesi dönemde ve 1. sınıfta çocukların çeşitli malzemeler ve biçimleri kullanarak kendilerini özgürce ifade etmelerine olanak sağlanmalıdır.

Yaratıcılığın geliştirilmesi dar anlamlı bir kavram değildir. Çocukları aktif ve bilinçli birer birey olmaya, kendilerini tanımaya yöneltmek demektir. Yaratıcılık bütün duyguları kapsar ve çocuğun yeni şeyler denediği her alanda mevcuttur. Yaratıcılığı hedef alan sanat eğitimi taklitçilikten uzaktır. Sezmenin, düşünmenin, araştırmanın, denemenin, çözümlemenin ve sonuçlandırmanın ortak çabası sonucunda oluşur.

Görsel Sanat Eğitimi Biçim Oluşturan Bir Düşünme Etkinliğidir

Çocukların özel anlatım biçimleri vardır. Okul öncesi dönemde çocuk; renk, çizgi ve doku ile kendine özgü dünyasını, sevinçlerini, başarılarını, problemlerini yansıtır.

Bu seviyede Görsel Sanatlar dersi için en uygun çalışmalar renkli ve renksiz çizimlere ek olarak üç boyutlu biçimlendirmelerdir. Resim çalışmaları için ekonomik ve çalışılması kolay malzemeler seçilmelidir. Özellikle büyük kas gruplarını güçlendiren bu tür çalışmalar fiziki gelişime katkıda bulunur.


Kil çalışmaları, tutkalla yumuşatılmış gazete kâğıdı hamuru ile yapılan üç boyutlu çalışmalar çok yararlıdır. İki eli aynı anda çalıştıran bu malzemelerin eğitsel değeri yüksektir. Atık malzemelerle de (boş kutular, makaralar, ipler, çubuklar vb.) üç boyutlu çalışma olanağından yararlanılmalıdır.


Çocuklar uygun gördükleri biçimleri kullanırken deneyim kazanırlar. Bu aşamada genellikle semboller ve şemalarla çizgisel bir anlatım biçimden yararlanırlar. Renkleri tanıma sınırlıdır: Yoğunlukla mavi, sarı, kırmızı gibi renkler kullanırlar. Zamanla çocuğun dünyasında renk önem kazanmaya başlar.Şematik dönem bir süre daha devam eder. Bu durum 2. sınıfın sonuna dek sürebilir. Sonrasında çocuğun hem kendisi hem de çevresi için eleştiri dönemi başlar. Çocuklar öylesine özgün bir anlatım stiline sahiplerdir ki yetişkinler bu anlatıma yabancılarsa düş kırıklığına uğrayabilirler. Çünkü yetişkinler çocukların çizimlerinin bir objeye benzemediklerini düşüneceklerdir.

Kendi Beklentilerinizi Bir Yana Bırakarak Çocuğun Anlatımını Anlamaya Çalışın

Bu noktada aileler, okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğretmenleri çocuklara çeşitli malzemeler vererek, onları özgür bırakarak ve dikkatlerini toplumsal olaylara çekerek yardımcı olabilirler. Çocukları müzelere ve galerilere götürmek, geçmiş ve günümüzdeki sanat olaylarını izletmek, camdaki yansımalardan afişlere pek çok çevresel etkene dikkat çekmek, kısa açıklamalarla algılama ve görme biçimlerini güçlendirmek, birlikte bol bol kitap karıştırmak ve okumak çocukların bu deneyimlerden edindiklerini yüzeye aktarmalarına olanak sağlar.

Tüm bu aktiviteler ile çocukların ne kadar yüksek bir algıya sahip olduklarını çalışmalarında görebilirsiniz.

​Kaynak: Eğitimde Tasarım ve Görsel Algı / Nevide Gökaydın

 
BUGÜN 170 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

Sınav Kaygısını Yönetmek: Aileler Ne Yapabilir?
BU KATEGORİDEN

Sınav Kaygısını Yönetmek: Aileler Ne Yapabilir?
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Mayıs 2019>>>
Mayıs 2019
 PSÇPCCP
18293012345
196789101112
2013141516171819
2120212223242526
22272829303112
233456789

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN