HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
203
Eğitimde masalların yeri
01/09/2014
Elif İpek Kılınç
Eğitimci
Bizler de çocukları eğlendirirken eğiten, onları hayata hazırlayan, doğruya ve güzele yönelten, onlara iyi bireyler olmalarını öğütleyen edebiyat ürünü masalları derslerimizde sıkça kullanır olduk. Neden mi? Cevabı bu yazıda...

Elif İpek Kılınç 
Türkçe Zümre Başkanı 
Özel Sezin Okulu


Albert Einstein’a bir gün, çocuklarımız nasıl akıllı olur diye sormuşlar. Cevabı hem basit hem bilgece: “Çocuklarınızın akıllı olmasını istiyorsanız onlara peri masalları okuyun. Çocuklarınızın daha akıllı olmasını istiyorsanız onlara daha fazla peri masalı okuyun.” demiş.

Masalları en acı dersi bile tatlandırarak verdiğinden, örnek davranışların insan bilincine aktarılıp yerleştirilmesine yardımcı olacak eğitim aracı olarak görmekteyiz.

Bizler de çocukları eğlendirirken eğiten, onları hayata hazırlayan, doğruya ve güzele yönelten, onlara iyi bireyler olmalarını öğütleyen edebiyat ürünü masalları derslerimizde sıkça kullanır olduk. Neden mi? Çünkü:

Masal kahramanı, çocuğun kendi dünyasında onun için en somut örneklerden biri olup toplumsal kurallarla çelişmeyen, duygu, düşünce ve davranışlara sahiptir. Çocuk, masalı dinlerken/okurken anlatıcının vurgu ve tonlamaları ile jest ve mimiklerinden, dinleyicilerin tepkilerinden hangi duygu, düşünce ve davranışların benimsendiğini veya onaylandığını fark eder. Böylece masal kahramanının kişiliğinde kendine hazır bir örnek bulur; onun yaptıklarını kabullenir ve gerektiğinde onun gibi davranır. Bu sayede, çocuk karşılaştığı zorlukları yenme kararlılığı ve gayreti içinde olur. Masallarda bütün güçlüklerin ve engellerin bir şekilde aşılması, çocuğun hayata karşı daha olumlu bakmasını, hayatta karşılaşacağı güçlükler karşısında yılmamasını sağlar. Elde ettiği başarı sonucunda ise yoğun bir keyif alır, buna bağlı olarak yeni başarılar elde etmek için güdülenmiş ve yeni çalışmalara başlamak için hazır olur. Ayrıca, kendi sorununu kendi çözdüğü için başarıyı ve belli bir konuda kendi elde ettiği tecrübeyi paylaşma, sahiplenme övüncünü yaşar. Elde edilen başarı yaparak yaşayarak olduğu ve kavrama yoluyla gerçekleştiği için daha kalıcı olur ve başka olaylara daha kolay aktarılır. Çocuk bu sayede kendini gerçekleştirirken, yaptıklarını ve yaşadıklarını başkalarıyla paylaşırken aynı zamanda sosyalleşir.

Masalların çocukların eğitimine sağladığı en önemli katkılardan biri de içinden çıktığı toplum ve onun değer yargılarıyla bütünleşmiş bir birey olarak yetişmesini sağlamasıdır. Çocuk masallarda gördükleri sayesinde kendisinden başka insanlar da olduğunu, onların da kendisiyle aynı haklara sahip olduğunu, dürüstlüğün ve yalancılığın sonuçlarını somut olarak görür. Duygusal olarak ise yaşama her zaman umutla bakmayı, hedeflere ulaşmada sabırlı olmayı, kıskançlığın doğurduğu kötü sonuçları, gereksiz korku ve kuruntuların insanları ne hale düşürdüğünü, dostlukların oluşması için karşılıklı saygı ve sevginin, affedici olmanın gerekliliğini, cömert olmanın ne kadar önemli olduğunu okuduklarında dinlediklerinde somut olarak görür. Bunca olumlu özelliği masalların Türkçe derslerinde sıklıkla başvurulan edebi metinler olmasını sağlamıştır. 

 
BUGÜN 4727 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN