HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
349
"Eğitim Yayıncıları Müfredatın Terzileridir"
19/12/2017
Eğitim ve Ötesi
Eğitim ve Ötesi Editöründen
PISA'nın yıldızları olan üç ülkenin -Singapur, Estonya ve Finlandiya- önde gelen eğitim yayıncıları, ders kitaplarının eğitime ve öğrencilere katkısı üzerine deneyimlerini paylaştılar.


PISA uygulamasında (OECD tarafından üç senede bir 70 ülkede gerçekleştirilen ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin Matematik, Fen ve okuma becerileri alanında yeterlilik düzeylerini ölçen sınav) 2015 yılında Türkiye’nin genel ortalamanın altında kalarak 52. sırada yer alması, eğitim alanında tartışmalara neden olmuştu. Bu başarısızlığın nedenleri üzerine çözüm arayışları devam ederken, 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda 5 Kasım 2017 Pazar günü Türkiye Yayıncılar Birliği – TÜYAP işbirliğiyle düzenlenen “PISA 2015 Sonuçları Işığında Eğitim Yayıncılığının Önemi” başlıklı panelde Singapur’dan Lee Fei Chen, Finlandiya’dan Teuvo Sankila ve Estonya’dan Antti Rammo deneyimlerini paylaştılar. Bu üç ülkeden Singapur’un PISA sıralamasında birinci, Estonya’nın üçüncü, Finlandiya’nın beşinci sırada olduğunu hatırlatalım.  “PISA’nın Yıldızları” olarak adlandırabileceğimiz bu ülkelerin eğitim yayıncıları, ders kitaplarının öğrencilerin gelişimine ve eğitime katkıları konusunda önemli bilgiler aktardılar. Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Batuhan Aydagül’ün yönettiği panelin tamamı aşağıdaki linkten izlenebilir. (https://www.facebook.com/turkiyeyayincilarbirligi/videos/1681981568520649/

Panele katılan üç eğitim yayıncısının da okullar için profesyonel eğitim içerikleri oluşturmanın yanı sıra bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaştırılması ve dijital yayıncılık çözümleri üzerinde uzmanlaştıklarını belirtelim. Yani sadece matbu ders kitabı değil eğitime entegre edilen dijital uygulamalar da hazırlıyorlar.

Lee Fei Chen, Teuvo Sankila ve Antti Rammo, ülkelerini eğitimde öne çıkaran çalışmaları anlatırken birçok ortak noktalar olduğu gözlemlendi. Bu ortak noktalar aslında eğitim konusunda sıkıntı yaşayan ülkelere yol gösterecek nitelikte.

KOLEKTİF ÇALIŞMA
Mashall Cavendish Yönetim Kurulu Başkanı Lee Fei Chen, öğretmenlikten, eğitim müfettişliğine yükseldikten sonra yapılan çalışmaları sahada uygulayacak yeterince eğitimci olmadığını görerek, öğretmenlere destek olacak yayınlar çıkarmak üzere eğitim yayıncılığına geçmiş. Birçok farklı ülkede ve Uzakdoğu ülkelerinde eğitim projeleri gerçekleştirmiş. Singapur’da ders kitaplarının, uzun süre eğitim bakanlığı tarafından öğretmenlerle hazırlandığını ancak bu kitapların çok sıkıcı olması ve öğrencilere hitap etmemesi nedeniyle bakanlığın, yayıncılarla yakın olarak çalışmaya başladığını anlattı. Günümüzde, müfredat bakanlıkça ilan edildikten sonra yayıncılar konu ile ilgili ders kitaplarını hazırlıyor ve ihaleye giriliyor. Devler hem kaliteyi hem de fiyatı göz önünde bulundurarak bir seçim yapıyor ve okullarda okutulacak kitaplar seçiliyor. Hükümetin, ders kitaplarının kalitesini sürekli denetlemesi standardın hiç düşmemesini sağlıyor. Yayıncılar, öğretmenlerle sürekli iletişim içerisinde. Bakanlık, yayıncı ve öğretmen sıkı işbirliği içinde çalışıyor.

Pre Press Studio ve Microsoft adına Finlandiya’daki okullarda bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasına çalışan Teuvo Sankila da benzer bir kolektif çalışmadan bahsediyor. Yayıncılar Birliği Başkanı’nın Talim ve Terbiye Kurulu’nda yer aldığını ve müfredat oluşturulurken söz sahibi olduğunu belirtiyor. 1970’lerde Finlandiya’da önemli bir eğitim reformu olduğunu, bütün okulların elden geçtiğini ve eğitim materyallerine erişim anlamında bütün ülkede eşitlik esasının temel alındığını anlatıyor. Kitaplar, müfredata uygun şekilde hazırlandıktan sonra okullara gönderiliyor. Öğretmenler hangi ders kitabını seçecekleri konusunda özgürler. Sınav pek olmadığı için öğrenci başarısını değerlendiren de öğretmenin kendisi. Eğitim yayıncıları, öğretmenlerle çalışıp ders kitaplarında doğru dili tutturmaya, öğrencilere ne tür bilgileri hangi yollarla aktarabileceklerine karar veriyorlar.

Antti Rammo da, Estonya’da, ders kitaplarının hazırlanmasında milli eğitim, öğretmen ve yayıncı arasında işbirliği ve eşit söz hakkı olduğunun altını çiziyor. Sistemin temeli 30 yıl öncesinde atılmış. Eğitim yayıncılığında serbest piyasa koşulları hakim ve öğretmenler seçecekleri kitaplar konusunda serbestler. Müfredata yeni bir konu eklendiğinde yayıncılar, öğretmenlerin yeni konuları nasıl öğreteceklerini belirleyerek bir içerik üretiyor ve öğretmenlerden bunu sınıfta test etmelerini istiyorlar. Geri bildirimlere göre içerik son halini alıyor ve ders kitapları hazırlanıyor.

ÖĞRETMENLERİN  ÖNEMİ
Singapur, Finlandiya ve Estonya’nın diğer bir ortak noktası ise öğretmenlere verilen önem.
Lee Fei Chen Singapur’un 1965’de bağımsızlığını kazandığında hükümetin, eğitimin önemini kavramış olduğunu ama ülkede eğitim fakültesi mezunu ve konusunda uzman öğretmen yeterince olmadığını anlatıyor. Bunun üzerine, hükümet, en iyi öğrencileri bir araya getirip onlara burs vererek üniversite eğitimi almalarının önünü açmış. Hâlâ öğretmen eğitimlerine büyük önem veriliyor. Öğretmenlere sadece ders kitabının verilmesinin yetmeyeceğini, ders kitabının ardındaki mantığı da kavraması gerektiğini belirtiyor. Singapur’da okuma yazma oranı %98 ve kırsal kesimden kente göçe eden kesimin ikinci jenerasyonu profesyonel hayata katılmış durumda. Lee Fei Chen, bunun eğitimin kalitesi ve eşitlik ilkesi sayesinde olduğunu belirtiyor.

Finlandiya’da öğretmenlik saygın bir meslek ve öğretmenler üniversite mezunu. Yaşam koşulları iyi olduğu için birçok genç bu mesleği seçiyor. Öğretmenler hem sorumluluk sahibi hem de yetki sahibi. Birçok konuda inisiyatif kullanabiliyorlar. Ülkede öğretmenlere çok yatırım yapılıyor.
Antti Rammo da Estonya’da, eğitimin çok önemli olduğunu, bir anlamda eğitimle, başarının doğrudan ilişkili olduğunu bu yüzden kamuoyunun eğitime çok değer verdiğini, öğretmenlere de çok yatırım yapıldığını anlatıyor.

YAYINCILARIN ÖNEMİ
Antti Rammo, bir eğitim yayıncısının kendisine sorması gereken ilk sorunun, okula ve eğitime katacağı değer ve bunu dijital teknolojiye nasıl dönüştürebileceği olması gerektiğini aktarıyor. İkinci etapta okura yani öğrencilere nasıl ulaşacağını tasarlamalı, diyor. Yayıncıların, öğretmen ve öğrenciler için müfredatı canlı tutmaya çalıştığını söyleyen Rammo, “yayıncılar terzi gibi çalışır. Geliştirdikleri araçlarla müfredata şekil verirler,” diyor. Müfredatın bir takım anahtar sözcüklerden oluştuğunu, yayıncıların, grafik tasarımcılarla, yazılımcılarla, editörlerle, yazarlar ve illüstratörlerle bunlara vücut verdiğini anlatıyor. Yayıncıların “esnek” olması gerektiğini, öğretmen ve öğrencilerden gelen geri bildirimlere açık ve kendini güncelleyebilir halde tutması gerektiğini belirtiyor. 

Lee Fei Chen de, bir eğitim yayıncısının sürekli eğitim hakkında kafa yorması gerektiğini, konferanslara katılıp, trendleri öğrenmesi gerektiğini anlatıyor. Öğrencilerle de iletişim halinde olduklarını, neyi sevip neyi sevmediklerini takip ettiklerini söylüyor ve ekliyor: “Eğitim yayıncılığında, yayıncıların rolü hiçbir zaman azalmaz çünkü hükümet bazen her şeyi kendi başına yapabileceğini düşünse de bizim büründüğümüz kişiliklere bürünemezler. Bu kadar çok yönlü bakamazlar. Ders kitaplarının sadece öğretmenler tarafından yazıldığında ne kadar sıkıcı olduklarını ve öğrencilerin ilgisini çekmediklerini daha önce gördük. Bir kişi çok iyi bir öğretmen olabilir ama iyi bir yazar olamayabilir.”

DİJİTAL UYGULAMALARIN KATKISI
Singapur, Estonya ve Finlandiya’nın eğitimde dijital uygulamalarına gelince; Lee Fei Chen, öncelikle şu sözün altını çiziyor: “Teknoloji çağına geçmek için her çocuğa bir laptop vermek yetmez. Doğru ve iyi hazırlanmış ders içerikleri de gerekir.” Birçok ülkenin, internet erişim ağı, lojistik, dağıtım gibi meseleleri planlamadan çocuklara tablet dağıttığını ama iyi bir sonuç alınamadığını anlatıyor. Teknoloji konusunda öğrencilerin öğretmenlerden daha bilgili olmaları, her şeyin çok hızlı değişmesi de yaşanan zorluklar arasında. Her üç eğitim yayıncısı da öncelikle teknolojinin öğretmenlerin hayatına entegre edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

 
BUGÜN 777 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN