HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
353
Eğitim Gösteriye Dönüşmemeli
17/01/2018
Cüneyt Doğankuş
Özel Sezin Okulunda Müzik Öğretmeni
Sezin Okulu Sanat Dersleri Bölüm Başkanı Cüneyt Doğankuş, gösteri odaklı sanat eğitiminin sakıncalarını anlattı.

Gösteri odaklı eğitim günümüzde ciddi anlamda tartışılır oldu. Çünkü bu tarz eğitimde süreçten çok sonuç önem kazanıyor. Örneğin konu bir etkinlik veya sene sonu gösterisiyse çocuklar sadece bu gösteriye yönelik çalışma yapıyor. Dolayısıyla süreç tamamıyla atlanmış oluyor. Oysa günümüzde eğitimde, sonuçtan çok sürecin etkili olması isteniyor. Mesela müzik dersinde sene sonunda bir koro konseri olacak. Biz bütün sene müzik derslerinde, sadece gösteride söylenecek beş şarkıyı çalışırsak, müzik dersi son derece verimsiz olur. Oysa şarkı, müzik dersinde kullanılacak bir araç olmalı. Bu şarkıları bütün dersin amacı haline getirdiğiniz zaman etkisiz, verimsiz hiçbir şey kazandırmayan bir süreç yürütmüş oluruz.

Hata yapma korkusu artıyor
Biz okulumuzda kaliteli bir eğitim süreci yürütüyoruz ve bunu nasıl sahneye yansıtırız diye kafa yoruyoruz. Mesela okulun basketbol takımı sadece maç için çalışmaz. Antrenman yapar. Bir maçta iyi turnike girmenin yolu antrenmanda yüzlerce kere turnikeye girmekten geçiyor. Bu müzikte de diğer derslerde de böyle. Örneğin bugün dördüncü sınıflarda bir fen projesi gösterisi yapıldı. Derslerde öğrendiklerini sergilediler. Oysa eski anlayışta şöyle oluyordu; Bir fen gösterisi yapılacaksa sadece gösteriye yönelik çalışmalar yürütülüyordu. Ve bütün donanım ve kazanım ıskalanıyordu. Hatta hata yapacağım endişesiyle çok büyük bir baskını altına giriyorlardı çocuklar.

Sahne bir atölyedir
Eski kuşak olarak bizler, estetik kaygıları olmayan, ezberci sistemle yetiştirildik. Sahnede bir şey sunmak askeri nizamla oluyordu. Artık dünya değişti. Sahneye çıkmak için sanatçı olmak gerekmiyor. Bir şirket toplantısında bile sık sık sunum yapmanız gerekebiliyor. Çocukları bunlara hazırlayabilmek için bu süreçleri çok iyi kullanmak gerekiyor. Sahne bir atölyedir.  
Onlar profesyonel müzisyen değil, öğrenci. Nasıl resim atölyesinde boyalar dökülüp etraf kirlenebiliyorsa sahnedeki işimizde de hata yapabiliriz.
Aralık ayının sonundaki yeni yıl konserlerinde 250 çocuk sahneye çıktı. Bazıları tıkır tıkır çaldı, bazıları orta karar çaldı bazıları ise çok hata yaptı. Ama deneyim kazandılar. Önemli olan buydu.

Ailelere düşen görev
Bazı anne babalar, çocukları daha yeni bir enstrüman çalmaya başlamışken hemen konsere çıksın istiyorlar. Bu baskı çocukları müzikten soğutuyor.
Aslında okullara da, ailelere de çok önemli bir iş düşüyor. Aileler büyük beklentiler içine giriyor. Bir kurumda çok gösteri varsa bu demek ki o okulda bir şeyler atlanıyor. Eğitim bir gösteriye dönüşmemeli. Şunu artık gördük ki sadece gösteriye ya da sınava yönelik çalışmazsan öğrendiğin her şey değerli kalıyor ve unutulmuyor.
 Ne demişler, varacağın yer değil yolculuk önemli.

 

 
BUGÜN 6486 KERE
OKUNDU
2 YORUM
YAPILDI
 
   
229
Ali Rıza ÇATAL
Tebrikler Cüneyt Öğretmenim. Çağdaş eğitim yaklaşımını çok güzel ifade etmişsiniz. Yeni yıl konserinde sahneyi dolduran 250 öğrenci, anlattıklarınızın en somut yansımasıydı. Tekrar kutluyor, başarılarınızın daim olmasını diliyorum.
20:37:52 17/01/2018

230
Özcan Özbek
Merhaba sevgili meslektaşım, bu güzel anlatımın için seni yürekten kutluyor, çalışmalarında başarılarının devamını diliyorum. Sevgilerimle...
00:18:12 23/01/2018

EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN