HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
364
"Çocuklarınız Kitap Okurken Gölge Etmeyin Yeter!"
06/05/2018
Eğitim ve Ötesi
Eğitim ve Ötesi Editöründen
Sezin Okulu'na konuk olan Mine Soysal çocukla kitap arasına girilmemesi gerektiğini söyledi.

Çocuk ve  gençlik kitapları yazarı ve Günışığı Kitaplığı Genel Yayın Yönetmeni Mine Soysal 2 Mayıs Çarşamba günü Sezin Okulu'na konuk oldu.
Edebiyat yayıncılığı ve okuma kültürünün gelişimi üzerine sorumluluklar üstlenen Soysal, Açık Çatı’da gerçekleşen söyleşide, küçük yaşlarda kitaplara ilgiyle yaklaşan çocukların bile 8-9 yaşından itibaren kitapla ilişkilerini kesmelerinin nedenleri üzerinde durdu. Okumayı destekleyen bir eğitim sisteminin kurulamadığını belirten Mine Soysal, yetişkinlerin, çocukların okuma özgürlüğüne iyi niyetli de olsa müdahale etmelerinin olumsuz sonuçlar doğurduğunu anlattı.  Edebiyatın kişisel bir yolculuk olduğunu söyleyen yazar şöyle konuştu: “Biz yetişkinler, çocukların okumasını kontrol etmek gerektiğine inanıyoruz, öğrenciler illa okurken bir şey öğrenmeli diyoruz. Ancak (kurgu dışı- eğitsel kitapları dışında tutarak)  edebiyatın insana bir şey öğretmek gibi bir meselesi yoktur. Çocukla kitabı arasına girmeyin. Bırakın ne merak ediyorsa onu okusun. Çocukları özgür kılmak ve meraklarına saygı göstermek zorundayız. O, okur olma sürecinde kendi yolunu bulacaktır. Siz gölge etmeyin yeter.”

Çocukların dokuz yaştan sonra okumamaya başladıklarını, ailelerine karşı sessizleştiklerini, gerçek fikirlerini söylemektense örneğin bir kitap için “iyi, güzel” deyip geçiştirdiklerini anlattı. Ön ergen ve ergen çocukların, önceki nesillerin, kendileriyle aynı yaştayken okuduğu kitaplardan sıkıldıklarını, günümüz koşullarında onlara bu kitapların çok ağır, durağan geldiğini, kendi deyimleriyle “şiştiklerini” belirtti. Bu yüzden klasikleri okuma yaşının da yükseldiğini örneğin Charlotte Brontë’nin “Jane Eyre” romanını ancak üniversite yıllarında okuyabildiklerini, adeta yaşam kılavuzu olan bu kitaplara o yaşlarda ihtiyaç duyduklarını gözlemlediğini anlattı.

Sürekli dijital iletişim içinde olan çocukların, kitapla ve edebiyatla kurdukları ilişkinin farklı olduğunu hatırlatan Mine Soysal, e- kitapla, matbu kitabı karşılaştırmamak veya ikincisine daha büyük önem atfetmemek gerektiğini, çocukların ve gençlerin hangisini istiyorsa onu tercih etmesine de saygı gösterilmesi gerektiğini ekledi.

Çocukların daha fazla okumasını isteyen ailelere de şu önerilerde bulundu: “Öncelikle ‘okuma alışkanlığı kazandırma’ lafını bir kenara bırakın.  Okumak bir alışkanlık değil, inişli çıkışlı bir zihinsel faaliyettir. Çocuklara, sohbet arasında bazı kitaplar hakkında ipuçları verebilirsiniz, sizler de çocuk ve gençlik kitapları okuyup onlarla önerilerinizi paylaşabilirsiniz. Bu kitaplar her yaşta okunabilir. Ama sonra geri çekilip kitapla nasıl bir ilişki kuracaklarını izleyeceksiniz.”

Çocuklarının, nitelikli edebiyat okumaları ile ilgili yaşadıkları sıkıntıları paylaşma imkânı bulan Sezin velileri ve öğretmenleri bu keyifli söyleşiden, akıllarındaki sorulara cevap bulmuş şekilde ayrıldılar. Konuya ilgi duyanlar Mine Soysal’ın “Eyvah Kitap!” adlı kitabını okuyabilirler.

 

 
BUGÜN 726 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Ağustos 2019>>>
Ağustos 2019
 PSÇPCCP
312930311234
32567891011
3312131415161718
3419202122232425
352627282930311
362345678

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN