HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
210
Çocuklar bazen abur cubur da yiyebilmeli
02/10/2014
Süheda İmamoğlu
Beslenme Uzmanı
Beslenme, çocuk yaşamının keyifli bir kısmıdır. Çocuğunuzun, kronik bir hastalığı, bir alerjisi veya hassasiyeti yoksa hiçbir besin yasaklanmamalıdır.

Dyt. Süheda İmamoğlu
Özel Sezin Okulu Beslenme Uzmanı  

Beslenme biyolojik ihtiyaçları karşılarken yaşamın psikolojik ve toplumsal yönlerinde de önemli bir rol oynar. Sağlık, bedensel ve ruhsal olarak tam  bir iyilik hali olarak tanımlanır. Dengeli bir beslenme ise bir öğün veya bir gün ile değil birkaç gün, bir hafta ve birkaç aylık beslenmenin tamamı göz önüne alınarak değerlendirilir.

Ebeveynler, sağlıklı beslenmeyi özendirirken çocuklarının yeme alışkanlıkları üzerinde farkında olmadan olumsuz etki yaratabiliyorlar. Bu da zaman içinde çocuklarına daha fazla zarar verebiliyor.

Çocuğunuzun, kronik bir hastalığı, bir alerjisi veya hassasiyeti yoksa hiçbir besin yasaklanmamalıdır. Evde olabildiğince sağlıklı besinler tüketse de bazen abur cubur da yiyebilmeli, girilmesi tamamen yasak alanlar yerine esnek kuralların geçerli olduğu bir yeme  düzeni olmalıdır.

Beslenme, çocuk yaşamının keyifli bir kısmıdır.  Çikolata ve benzeri besinlerin her gün olmasa da bayramlar gibi özel günler ve anlarda tüketilmesinin bir sakıncası olmadığı anne ve babalar tarafından bilinmelidir. Çocuklar zevkle yediği farklı tadlardan veya özel günlerde sunulanları tüketmiş olmaktan kendilerini suçlu hissettiklerinde gizli yeme alışkanlığı edinebilir ya da bu besinlerle karşılaştıklarında aşırı yiyebilirler.

 Araştırmalar, belirli bazı gıdaları yasaklamanın çocukların onlara olan ilgisini artırarak daha çekici kıldığını göstermektedir. Çocuklar, küçükken sunulandan başkasını yeme şansına sahip değillerdir. Daha büyük yaşlarda ise çocuklar aileden bağımsızlaştıkça sorunlar ortaya çıkmaya ya da daha ön plana çıkmaya başlar. Yine bazı araştırmalara göre şekerleme, cips ve benzeri gıdaların katı bir tutumla tüketilmesi engellenen çocuklar bunu takıntılı hale getirerek gizli veya bulduklarında çok yemektedirler.

Anne-babalar, özellikle de anneler, çocuklarının hangi besini yemesi ve yememesi konusunda katı kurallar koyabilir ve kendileri bunu uygulayamıyor olabilirler.

Keyifle tüketilen bazı besinleri tamamen zararlı olarak değerlendirmek yerine sağlıklı bir beslenme düzeninin bir parçası olarak görülmelidir. Bu nedenlerle velilere tavsiyem, çocuklarınızın beslenmesine olan yaklaşımınızda daha gerçekçi olun. Ruhsal ve fiziksel gelişimin bütünlüğünü göz ardı etmeyin.

 
BUGÜN 3136 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN