HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
176
21. yüzyılda çocuk nasıl yetiştirilir? Velilerin dikkat etmesi gereken 10 nokta
09/04/2014
Gülin Sezin
Özel Sezin Okulu Kurucusu
21. yüzyılın getirdiği sorunlarla başa çıkabilecek, yaratıcı, kendine güvenli, sorun çözebilen, kendini ifade edebilen çocuklar yetiştirebilmek için anne babalar hangi hataları yapmamalı. İşte Özel Sezin Okulu kurucularından eğitimci Gülin Sezin Toroslu'nun önerileri...

21. yüzyılın getirdiği sorunlarla başa çıkabilecek, yaratıcı, kendine güvenli, sorun çözebilen, kendini ifade edebilen çocuklar yetiştirebilmek için anne babalar hangi hataları yapmamalı.  İşte Özel Sezin Okulu kurucularından eğitimci Gülin Sezin Toroslu’nun önerileri:

          1. Çocuk odaklı ve aşırı korumacı olmaktan kaçının. 
Çocuk yetiştirirken aileler sağduyulu olmalı. Günümüzde evdeki yardımcılar da dahil herkes çocuğa hizmet eder hale geliyor; çocuk yorulmasın, üzülmesin, diye uğraşıyorlar. Halbuki deneyimleri çocukları hayata hazırlar. Çocuklarımızın bu dünyada yaşayacaklarını unutmamalıyız. Onları korkmaktan, üzülmekten koruyamayız ama bu durumlarla nasıl baş edeceklerini öğretebiliriz.

          2. Sabırlı olun
Yeni nesil anne babalar,  çok yoğun çalıştıklarından ve zamanla yarıştıklarından çocuklarına karşı sabırsız davranabiliyorlar. Örneğin çocuğun kendi ayakkabısını giymesini bekleyemiyorlar. Hemen müdahale ediyorlar. Halbuki çocuklara kendi işlerini kendileri yapabilmeleri için zaman tanınmalı. Böylece ‘ben yapabiliyorum’ duygusu gelişir kendine güveni artar.

         3. Çocuğunuzla sohbet edin
 Çocuklarla konuşmaya, sohbet etmeye zaman ayrılmalı. Sadece öpüp, koklamak veya hediyeler almak değil, onunla, kendine özgü sorunları, yaşantısı olan bir birey gibi sohbet etmek gerekir. Böylece çocuk hem fikirlerinin değerli olduğunu düşünür hem de ifade yeteneği artar.

        4. Önemli kararları çocuğa sormayın
Önemli kararların çocuğa bırakılması doğru değildir. Bazen ev alırken bile çocuğun beğenisine göre son kararını veren aileler var. Bu kadar önemli şeyleri çocuğun kararıyla yapmak yanlış. Okul seçerken bile sadece çocuğun kararına göre seçim yapılıyor. Halbuki çocuk yönlendirilebilir, o beğenmiş gibi hissettirilebilir. Aile içinde çocuğun çocuk olduğu hissettirilmelidir. Aksi takdirde okula başlayıp, her istediği yapılmadığında, kararlar ona göre alınmadığında, büyük bir sıkıntı yaşayabiliyorlar

         5. Aile büyüklerine de danışın. 
Kitapların her sorun için bir formülü yoktur. Her çocuk farklıdır.Bazen kitaplara bakmak yerine aile büyüklerine sormak daha iyidir. Modernlik yenilik getirir ama büyümek, büyütmek çok fazla değişmez.Zaman zaman büyüklerin fikrini almak da işe yarayabilir, çünkü aileyi onlar daha iyi tanıyorlardır.
 
         6. Proje Çocuk Yetiştirmeyin.
Çocukları çok fazla aktiviteye boğmayın. Piyano çalsın, basketbol oynasın, tiyatro kursuna gitsin, resim yapsın derken çocukları o kurstan bu kursa götürerek her şeyi yarım yarım yapmalarına neden olunuyor. Çocuğıun yatkın olduğu konuda sebat etmesi çok daha yararlı. Yoksa başladığı her şeyi yarım bırakan çocuklar haline geliyorlar.

        7. Oyun oynamalarına fırsat bırakın.
Çocuğun tüm vaktini faaliyetlerle doldurmamak lazım. Akranlarıyla oyun da oynamalı. Çocuk oyun oynarken de öğrenir, yaratıcılığı gelişir, kas gelişimi tamamlanır. Aileler kendi yapamadıklarını çocuklarına yaptırarak onları bunaltabiliyorlar. Çocuk arada boş kalabilmeli, hayal kurabilmeli.

        8. Çocuğunuzla oyun oynarken onları mutlu etmek için her zaman yenilmeyin.
Anne babasını sürekli yendiğini düşünen çocuk, okulda arkadaşına yenildiğinde büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Bu yüzden yaptığı ufak tefek başarıları abartılı bir şekilde kutlamayın.  Sadece başarıya odaklı olmayın. Başarısız olduğunda bununla baş edebilmesi, düşünce yeniden ayağa kalkabilmesi, 21. yüzyıl insanı olarak en çok ihtiyacı olan beceri olacaktır.

         9. Mobil cihazlarla sınırlı zaman geçirtin.
Çocuklar, çağımızın gereği olarak dijital aygıtlara, mobil cihazlara çok meraklılar. Onların hevesini kırmamak gerekir ama yine de teknolojiyle geçirdikleri sürelere belli kısıtlamalar konulmalıdır.  Örneğin yemeğe gidildiğinde çocuk sıkılmasın diye hemen önüne bir elektronik cihaz koymak yerine çocuk da bir süre ortama dahil edilmelidir. Sofra adabını öğrenmesi de bir eğitimdir.

       10. Seçtiğiniz okulun eğitim tarzıyla uyumlu davranın.
Öncelikle kendi yaşam tarzınıza uygun bir okul seçmelisiniz. Evdeki yaklaşımlarınız okulla çatışmamalı. Aksi takdirde bu çocuğun ikilemde kalmasına neden olabilir. Okul ve aile uyum içinde olursa, çocuk da huzurlu olur.

Öncelikle kendi yaşam tarzınıza uygun bir okul seçmelisiniz. Evdeki yaklaşımlarınız okulla çatışmamalı. Aksi takdirde bu çocuğun ikilemde kalmasına neden olabilir. Okul ve aile uyum içinde olursa, çocuk da huzurlu olur.

Hayatı çoçuklarımız için değil çocuklarımızı hayata hazırlamalıyız.

 

 
BUGÜN 4593 KERE
OKUNDU
2 YORUM
YAPILDI
 
   
80
Burçin Girit
Gülin hanım her zamanki gibi son derece doğru ve bilgilendirici bir yazı yazmışsınız, çok teşekkür ederiz
12:13:18 15/04/2014

218
gökhan
yine güzel bir paylaşım olmuş. bunları her anne babanın mutlaka okuması gerekir. ben yine bir şeyler eklemek istiyorum. SORUMLULUK ve ÖNEMSENME... her çocuk değerli ve özeldir. çocuğun bunu hissetmesi gerekir. bunun için, onu dinleyecek birilerine ihtiyaç duyar... bir de sorumluluk, her yaştan çocuğun yapabileceği işler vardır. çoğunlukla derler ya çocuklarım vefasız çıktılar... sorumluluklarla birlikte takım ruhu gelişir, paylaşım olur ve vefa gelişir. Not: bunlar benim şahsi görüşümdür bilimsel bağlayıcılığı yoktur... saygılarımla...
00:23:29 05/03/2017

EN SON EKLENEN

“İşimi otomatize eden bir algoritma geliştirdim. Bu etiğe aykırı mı?”
BU KATEGORİDEN

Çok Potansiyellilere İhtiyacımız Var
EN ÇOK OKUNAN
Öğretmen - veli ilişkisi: Çatışma değil işbirliği
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Temmuz 2019>>>
Temmuz 2019
 PSÇPCCP
2624252627282930
271234567
28891011121314
2915161718192021
3022232425262728
312930311234

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Özel Sezin Okulu Rehberlik Birimi  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN