HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
  .........
yaziID 
15
21. yüzyıl eğitim teknolojileri sınıflarımızda
Suzan Üstün
Özel Sezin Okulunda İngilizce Zümre Başkanı
New York'ta, The School at Columbia University bünyesinde düzenlenen ve teknoloji, inovasyon, entegrasyon, matematik gibi konuları bir araya getiren “Teach 21” seminerlerine katılan Sezin Okulu öğretmenleri deneyimlerini paylaştılar.

New York’ta, The School at Columbia University bünyesinde düzenlenen ve teknoloji, inovasyon, entegrasyon, matematik gibi konuları bir araya getiren “Teach 21” seminerlerine katılan Sezin Okulu öğretmenleri deneyimlerini paylaştılar. Suzan Üstün, bu deneyimini, “eğitim ve ötesi” için kaleme aldı:

Suzan Üstün 


The Institude for 21st Century Teachers tarafından düzenlenen “Teach 21” eğitim seminerleri, 21. yüzyılın inovatif öğretme ve öğrenme teknikleri üzerine hazırlanmış, profesyonellere yönelik bir bir atölye dizisi. Yeni medya, Google ve Ipad uygulamalarının, eğitimde nasıl kullanılacağı üzerine kapsamlı bir bilgi sunan bu eğitim seminerlerine, 18 – 21 Haziran tarihlerinde Özel Sezin Okulu’ndan Can Vuran, Faruk Demirel ve Suzan Üstün katıldılar. Atölyede verilen dersler arasında:“Collaborating with New Media in the 21st Century Classroom” (21. Yüzyıl sınıfında Yeni Medya’nın kullanımı), “Ipad Iteach”, “Using Google Apps for Teaching” (Öğretmek için Google uygulamalarının kullanılması), “Math Assessment, Designing New Tools to Analyze Student Work” (Matematik ödevleri, öğrencilerin çalışmalarını değerlendirmek için yeni teknikler) gibi dersleri sayabiliriz. 

“Teknolojik gelişmelerin okulları, uygulanan eğitim programlarını, öğretmenlerin öğretim tekniklerini ve en önemlisi de öğrencilerin nasıl öğrendiklerini hızlı bir biçimde değiştirmeye başladığı bir dönemdeyiz. Bu dönem, sınıflarda sadece öğretmenin kontrolünde olan bilgisayar ve projektörün bir adım ötesine geçtiğimiz; akıllı telefonların ve tablet bilgisayarların da sınıf ortamında yerlerini aldığı ve artık öğrencilerin de aktif bir biçimde teknolojiyi, öğrenme etkinlikleri sırasında kullandığı bir dönem.
18-21 Haziran 2012 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan The School at Columbia University bünyesindeki “The Institute For 21st Century Teachers” tarafından düzenlenen eğitimler dizisine katıldık. Burada pek çok Amerikalı öğretmenle birlikte, çalışma ve eğitim teknolojilerinin sınıf ortamını nasıl etkilediği hakkında görüş alış-verişinde bulunma fırsatı yakaladım. Bu etkileşimlerde dikkatimi çeken nokta, Özel Sezin Okulu olarak tablet bilgisayarları eğitime entegre etmede ne kadar öngörülü olduğumuzdu.

Amerika’daki pek çok öğretmen ancak bu eğitim semineri öncesinde, okulları tarafından kendilerine bir tablet bilgisayar verildiğini ve bu alanda kendilerini çok yabancı hissettiklerini belirttiler. Bir diğer tespitim ise dünyanın her yerinde tablet bilgisayarların sınıflara girmesinin yeni ve çok bilinmeyenleri olan bir konu olmasıydı. Bu anlamda tecrübeleri paylaşmak ve yapılmış hataları tekrar etmemek adına kazanımları bol bir eğitim süreci geçirdik.


Eğitim kurumları; sürekli gelişen ve değişen dünyamızda bireylerin sahip olması gereken yetkinlikleri kazandırmakla sorumludurlar. Bu sorumluluğun tam anlamıyla yerine getirilmesi için; bugün ve yarın sınıflarımıza gelecek öğrencilerimizin hayatlarının vazgeçilemeyecek bir parçası olan teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve bu teknolojiyle büyüyen ve öğrenme biçimleri de farklılaşan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere önemli adımlar atılmalıdır. Bu eğitimler dizisinin sonunda benim için en çarpıcı sonuç; Özel Sezin Okulu olarak geçen yıl pilot olarak başladığımız ve yeni eğitimlerle geliştirmeye çalıştığımız tablet bilgisayarla eğitim alanında, teknolojinin kalbi olan ve her donanımın Türkiye’den çok daha uygun şartlarda sınıflara girdiği Amerikan okullarıyla aynı hatta bazılarından daha ileri noktada olduğumuzdur."

 
BUGÜN 3786 KERE
OKUNDU
0 YORUM
YAPILDI
 
   
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
EN SON EKLENEN

'Olağanüstü' Bir Öğretmenin Özellikleri Nelerdir?
BU KATEGORİDEN

'Olağanüstü' Bir Öğretmenin Özellikleri Nelerdir?
EN ÇOK OKUNAN

Hangi yaşta hangi enstrümana başlanmalıdır?
ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
<<<Mayıs 2018>>>
Mayıs 2018
 PSÇPCCP
1830123456
1978910111213
2014151617181920
2121222324252627
2228293031123
2345678910

LİSTE OLARAK GÖR
YORUMLARINIZ

LİSTE OLARAK GÖR

UZMANLAR

En Son Yapılan Yorumlar
  Ali Rıza Çatal Eğitimci  
 
  Gülin Sezin Özel Sezin Okulu Kurucusu  
 
  Halide Karaarslan Anasınıfı Akademik Koordinatör  
 
  Esra Okutan Eğitim ve Ötesi Editörü  
 
LİSTE OLARAK GÖRABONE OLÜCRETSİZ BÜLTEN ABONELİĞİ

Eğitim ve Ötesi'nden haberleri düzenli olarak e-posta adresinize almak için abone olun.


BİZİ FACEBOOK'TA TAKİP EDİN